Jugs
- (1)
- (4)
- (7)
- (11)
- (7)
- (5)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (42)
- (4)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (38)
- (11)
- (34)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (34)
- (5)
- (6)
- (2)
- (27)
- (48)
- (17)
- (39)
- (4)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (38)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (3)
- (44)
- (4)
- (9)
- (53)
- (10)
- (5)
Filtered Search Results
BRANDTECH™ VITLAB™ Polypropylene Graduated Pitchers
VITLAB™ polypropylene graduated pitchers in nesting or non-nesting styles. Non-nesting versions have molded graduations for durability, and are available with or without highly legible blue screened overprint.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Pouring Pitcher |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Includes | Molded panel |
|---|---|
| Shape | F-style |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | White |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Phenolic Solid PE Lined Cap
Compressed air passed to eliminate aerosols and fine dust particles. Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Phenolic Solid PE Lined Cap provides content visibility.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | Vacuum and ionized |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene |
| Graduated | No |
| Closure Color | Black |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Handled Jugs — With White Polypropylene SturdeeSeal™ Foam Lined Cap
Stores large volumes of solid or powder products
Qorpak™ Safety Coated Jug
Safety Coated Amber Jugs with molded finger grip and pour-out neck finish are the perfect storage solution for light sensitive products.If the glass breaks, the plastic coating contains the substance in the bottle long enough to allow for proper disposal.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Capacity (English) | 84 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Amber |
| Capacity (Metric) | 2.5 L |
| No. per Case | 6/Cs. |
| Material | Glass (Type 3) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Glass Jug |
| Diameter (Metric) | 137 mm |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | None |
| Coating | Plastic |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 38 mm |
BRANDTECH™ VITLAB™ Styrene Acrylonitrile Copolymer Graduated Pitchers
VITLAB™ SAN graduated pitchers are transparent with molded graduations for durability
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Pouring Pitcher |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Material | SAN |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap ensures product integrity for long-term storage.
DWK Life Sciences Wheaton™ Glass Jug, Clear
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Clear glass jugs made of Type III soda-lime glass.
| Product Type | Jug |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Soda Lime Glass (Type 3) |
| Closure Included | No |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Glass Jug |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Coating | Safety coated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Molded finger grip |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Includes | Molded panel |
|---|---|
| Shape | F-style |
| Closure Size | 33-400 mm |
| Mouth | Narrow |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |