Jugs
- (1)
- (4)
- (7)
- (10)
- (7)
- (5)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (43)
- (4)
- (4)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (37)
- (12)
- (34)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (9)
- (34)
- (5)
- (6)
- (2)
- (28)
- (47)
- (17)
- (39)
- (4)
- (16)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (39)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (20)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (3)
- (43)
- (4)
- (9)
- (53)
- (11)
- (5)
Filtered Search Results
Qorpak™ Natural HDPE Heavy Weight Jug with F422 Foam-lined PP Cap
Heavy-weight, 190 gram jug has an integrated handle and 38-439 neck finish for easy and drip-free pouring. 4 jugs per DOT-UN Approved Reshipper Carton.
Qorpak™ Clear Glass Jugs with Black Phenolic Pulp/Vinyl Cap
Storage solution for large quantities of liquid.
| Includes | Molded finger grip |
|---|---|
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Closure Liner | Pulp/Vinyl |
| Material | Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Handled Jugs — Without Cap
Stores large volumes of solid or powder products
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 232 mm |
| Diameter (English) | 6.26 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 89-400 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 3785 mL |
| Material | HDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Includes | Finger grip |
| Product Type | Round Jug |
| Capacity | 128 oz., 3785 mL |
| Diameter (Metric) | 159 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 9.13 in. |
Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Pulp/Vinyl Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Pulp/Vinyl Cap ensures product integrity for long-term storage.
Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Phenolic Solid PE Cap
Ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Phenolic Solid PE Cap is perfect for storage of liquids in large quantity.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Glass Jug |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Coating | Safety coated |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Amber Glass Jugs with Pour-Out Neck Finish
Amber Glass Jugs with molded finger grips are the perfect storage solution for large quantities of liquid. Amber glass protects against harmful UV rays.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 310 mm |
| Shape | Round Jug |
| Closure Size | 38-439 |
| Capacity (English) | 84 oz. |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Amber |
| Capacity (Metric) | 2.5 L |
| No. per Case | 6/Cs. |
| Material | Glass (Type 3) |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Type | Glass Jug |
| Diameter (Metric) | 137 mm |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | None |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 38 mm |
Qorpak™ Amber Glass Jug with Pour-Out Neck Finish
Glass Jugs with molded finger grips are the ideal storage solution for large quantities of liquid. Amber glass protects against harmful UV rays.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Molded finger grip |
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Clear |
| Graduated | No |
| Material | Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Safety Coated Clear Jugs — With White Polypropylene F422 Foam Caps
Provides maximum content visibility
Qorpak™ Amber Glass Jugs with Pour-Out Neck Finish
Amber glass jug with molded finger grips is the perfect storage solution for large quantities of liquid. Amber glass protects against harmful UV rays.
| Shape | Round Jug |
|---|---|
| Material | Glass (Type 3) |
Qorpak™ Safety Coated Clear Jugs — With Green Thermoset F217 and PTFE Caps
Provides maximum content visibility
| Height (Metric) | 293 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 6.54 in. |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 3785 mL |
| Quantity | 4/Cs. |
| Material | Plastic-coated Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Capacity | 128 oz., 3785 mL |
| Diameter (Metric) | 166 mm |
| Closure Color | Green |
| Coating | Safety coated |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 11.54 in. |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Dairy |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Product Type | Square Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Natural |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap
Compressed air passed to eliminate aerosols and fine dust particles. Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap provides content visibility.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | Vacuum and ionized |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Graduated | No |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Amber Glass Jugs without Cap
Ideal for UV-sensitive contents, these general-use bottles ensure product integrity during long-term storage. Closures are sold separately.