Jugs
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (15)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (15)
- (14)
- (11)
- (25)
- (4)
- (14)
- (11)
- (11)
- (4)
- (2)
- (3)
- (19)
- (5)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (14)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (9)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (34)
- (30)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Narrow Mouth Round Jug with White Polypropylene Cap provide an excellent moisture barrier and are impact resistant.
| Includes | Finger grip |
|---|---|
| Diameter (English) | 5.98 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-439 mm |
| Diameter (Metric) | 152 mm |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Handled Jugs — Without Cap
Stores large volumes of solid or powder products
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 232 mm |
| Diameter (English) | 6.26 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 89-400 mm |
| Capacity (English) | 128 oz. |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 3785 mL |
| Material | HDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Includes | Finger grip |
| Product Type | Round Jug |
| Capacity | 128 oz., 3785 mL |
| Diameter (Metric) | 159 mm |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 9.13 in. |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Handled Jugs — With White Polypropylene SturdeeSeal™ Foam Lined Cap
Stores large volumes of solid or powder products
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Copolymer (PPCO) Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids using rubber gloves and the large carrying handle on this lightweight polypropylene jug.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Large carrying handle |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely handle corrosive liquids while wearing rubber gloves by using these low density polyethylene jugs with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Jug |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ LDPE Safety Dispensing Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against leakage, breaking and contamination with these low density polyethylene jugs, a safe alternative to glass jugs.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Safety Dispensing Jug |
| Closure Size | 83B |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 64 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 4 |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Integrated shoulder handle, molded bottom grip and molded-in spout |
| Product Type | Safety Dispensing Jug |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Diameter (English) Inner Neck | 2.5 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Tethered Screw Closure |
BRANDTECH™ VITLAB™ Polypropylene Graduated Pitchers
VITLAB™ polypropylene graduated pitchers in nesting or non-nesting styles. Non-nesting versions have molded graduations for durability, and are available with or without highly legible blue screened overprint.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Pouring Pitcher |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Fluorinated HDPE Jug
This product offers barrier and permeation protection, improved container shape retention, and odor control for large volumes of liquids.
Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap
General use bottles ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug with Phenolic Solid PE Cap ensures product integrity for long-term storage.
Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap
Compressed air passed to eliminate aerosols and fine dust particles. Qorpak™ Clear Glass Jugs, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Lined Cap provides content visibility.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Clear |
| Material | Glass |
| Closure Material | Thermoset |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Cleaning Procedure | Vacuum and ionized |
| Product Type | Glass Jug |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | F217, PTFE |
| Graduated | No |
| Closure Color | Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
BRANDTECH™ VITLAB™ Styrene Acrylonitrile Copolymer Graduated Pitchers
VITLAB™ SAN graduated pitchers are transparent with molded graduations for durability
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Pouring Pitcher |
| Mouth | Wide |
| Graduated | Yes |
| Material | SAN |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Cap
Ideal for UV sensitive contents. Qorpak™ Amber Glass Jug, Vacuum and Ionized with Thermoset F217 and PTFE Cap is perfect for storage of liquids in large quantity.