Round Plastic Bottles
- (1)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (49)
- (1)
- (42)
- (72)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (103)
- (2)
- (1)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (11)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (4)
- (5)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (21)
- (3)
- (11)
- (18)
- (1)
- (438)
- (84)
- (4)
- (8)
- (23)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (74)
- (13)
- (7)
- (1)
- (6)
- (15)
- (74)
- (4)
- (15)
- (6)
- (1)
- (50)
- (66)
- (298)
- (45)
- (6)
- (6)
- (245)
- (7)
- (21)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (21)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (49)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (68)
- (7)
- (1)
- (1)
- (44)
- (1)
- (4)
- (59)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (79)
- (6)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (79)
- (19)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (56)
- (51)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (44)
- (8)
- (208)
- (147)
Filtered Search Results
Qorpak™ CurTec™ White Packo Containers, Polypropylene
For shipping and stocking valuable fine chemicals. Qorpak™ CurTec™ White Packo Containers provides high level of product protection and added value through quality, functionality, ease of use, and design.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Straight-sided |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Diameter (Metric) | 99 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | White |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | HACCP, ISO |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene Unlined Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene Unlined Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles without Cap
For handling liquid samples. Qorpak™ Clear PVC Cylinder Bottles without Cap are transparent and helps for easy visual identification of contents inside.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | PVC |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — Without Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — without Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | HDPE |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles, Cleaned for Metals
Kaptclean cleaning process meets or exceeds analyte specifications from aluminum to zinc
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with White Polypropylene Unlined Caps
Ideal for general use with solids and powders
| Color | Natural |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
BRANDTECH™ VITLAB™ VITgrip™ Laboratory Bottles
Easy to hold laboratory bottles with accurate graduations
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Shape | Slim-waisted |
| Closure Size | GL 45 |
| Color | Clear |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Laboratory Bottle |
| Mouth | Threaded |
| Closure Liner | Unlined |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | red |
| Autoclavable | Autoclavable |
Qorpak™ CurTec™ White Packo Containers, HDPE
For shipping and stocking valuable fine chemicals. Qorpak™ CurTec™ White Packo Containers provides high level of product protection and added value through quality, functionality, ease of use, and design.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Straight-sided |
| Product Type | Multipurpose Container |
| Diameter (Metric) | 119 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | White |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | HACCP, ISO |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Qorpak™ Natural LDPE Narrow Mouth Nasal Spray/Dropper Bottles with Caps
Nasal Spray Mist Bottles are made of squeezable, resilient LDPE and are supplied with the spray plug and overcap. They can also be used as dropper bottles. LDPE (low-density polyethylene) Boston Round style bottles make great a squeeze bottle or applicator bottle.
Qorpak™ Natural LDPE Boston Round Bottles — With Black Phenolic PolyCone Caps
Ideal for liquid sample handling in squeezable bottle
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polycone |
| Material | LDPE |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Cylinder Bottles — Without Caps
Wider opening provides added advantage
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Narrow, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Clear PET Packer Bottles, Precleaned — Super Cleaned and Certified for Oil Analysis
Precleaned for elimination of contaminants
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 92 mm |
| Diameter (English) | 1.9 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Material | PETE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Capacity | 4 oz., 120mL |
| Diameter (Metric) | 49 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 3.6 in. |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
For general lab use with solids and powders
Qorpak™ Clear PET Packer Bottles with White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Cap
Offers glass like clarity. Qorpak™ Clear PET Packer Bottles with White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Cap helps in identification of samples.
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | PETE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Clear Heavyweight PET Packer Bottles
Offers glass like clarity. Qorpak™ Clear Heavyweight PET Packer Bottles are stress and impact resistant.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 92 mm |
| Diameter (English) | 3.6 in. |
| Shape | Round |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Neck Finish | 38-400 |
| Color | Clear |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Material | PETE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Capacity | 4 oz., 120mL |
| Diameter (Metric) | 49 mm |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 1.9 in. |