Round Plastic Bottles
- (1)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (49)
- (1)
- (42)
- (72)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (103)
- (2)
- (1)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (11)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (4)
- (5)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (21)
- (3)
- (11)
- (18)
- (1)
- (438)
- (84)
- (4)
- (8)
- (23)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (74)
- (13)
- (7)
- (1)
- (6)
- (15)
- (74)
- (4)
- (15)
- (6)
- (1)
- (50)
- (66)
- (298)
- (45)
- (6)
- (6)
- (245)
- (7)
- (21)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (21)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (49)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (68)
- (7)
- (1)
- (1)
- (44)
- (1)
- (4)
- (59)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (79)
- (6)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (79)
- (19)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (56)
- (51)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (44)
- (8)
- (208)
- (147)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth Amber HDPE Economy Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct light-duty, general purpose applications where a heavier bottle is not required with these narrow-mouth amber HDPE bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Amber Narrow-Mouth Economy Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Color | Opaque Amber |
| Closure Liner | Unlined |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Meets the requirements for light-resistant containers per USP latest edition |
| Closure Color | Amber |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth PMP Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Carry out a wide array of applications with chemically-resistant Thermo ScientificTM NalgeneTM Wide-Mouth PMP Bottles.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Material | PMP |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Closure Color | Natural |
| No. per Pack | 4 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Wide-Mouth PPCO Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily access contents with these large, wide-mouth, PPCO bottles with closure, featuring a large cap.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Large Wide-Mouth Bottle |
| Closure Size | 100 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 89 mm |
| Neck Finish | 100 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | White |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth LDPE Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
View liquid levels clearly in these impact-resistant, wide-mouth LDPE bottles with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | LDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences Wheaton™ Wide Mouth Round Packers, HDPE, Natural
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With good chemical resistance
| Color | White |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Natural HDPE Diagnostic Bottles without Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and ship small volume, valuable reagents with natural, translucent HDPE diagnostic bottles, which are packed without closures.
| Mouth | Narrow |
|---|---|
| No. per Case | 2000 |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Diagnostic Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| No. per Pack | 2000 |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | No |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth PPCO Bottles with Closure: Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform lab applications that require excellent chemical resistance and autoclaving, with and without contents, using this polypropylene copolymer bottle with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Autoclavable Narrow-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Narrow Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural LDPE Boston Round Bottles — Without Caps
Ideal for liquid sample handling in squeezable bottle
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | LDPE |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with White PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
Ideal for general use with solids and powders
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Biomedical Polymers Translucent Multipurpose Containers
High-quality, non-graduated stackable containers with tight-fitting lids
| Color | Translucent |
|---|---|
| Closure Color | Translucent |
Cole-Parmer™ Essentials Vacuum Bottle for E-Vac Aspiration System
Optimize performance of your E-Vac aspiration system
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Replacement Closure | EV611 or EV612 |
| Closure Size | 53B |
| Capacity (English) | 0.5 gal. |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 2 L |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Vacuum Bottle |
| Capacity | 2 L |
| Diameter (Metric) | 118 mm |
| Mouth | Threaded |
| Graduated | No |
| Closure Color | Red |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles with White Polypropylene PE Foam Lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High Density Polyethylene, natural color, provides good chemical resistance while wide mouth opening is ideal for solids storage
| Product Type | Oblong Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles without Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suggested for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Natural HDPE Wide-Mouth Round Bottles feature a wide opening making them ideal for solids.
| Closure Size | 53-400 mm |
|---|---|
| Product Type | Round Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Neck Finish | 53-400 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Included | No |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 50 mm |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Graduated Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | LDPE |
| Closure Color | Translucent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |