Square Plastic Bottles
- (22)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (20)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (27)
- (5)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (9)
- (88)
- (2)
- (27)
- (7)
- (17)
- (38)
- (2)
- (5)
- (11)
- (1)
- (8)
- (1)
- (45)
- (1)
- (22)
- (4)
- (5)
- (59)
- (8)
- (9)
- (14)
- (6)
- (7)
- (8)
- (8)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (20)
- (22)
- (1)
- (10)
- (21)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (16)
- (1)
- (10)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (14)
- (1)
- (1)
- (5)
- (11)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (5)
- (3)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Square Wide-Mouth HDPE Bottle with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect, store and transport dry chemicals and environmental samples with this large square wide-mouth HDPE bottle.
Corning™ HDPE Square Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Gosselin HDPE storage bottles are easier to handle, require less space (13-20%) on the shelf and are ideal for sampling and storage. HDPE Bottles are lightweight and breakresistant.
| Includes | Cap |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Storage Bottle |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Storage of liquid, semi liquid and solid forms |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Natural PPCO Graduated Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily measure contents with molded-in graduations on these square, natural PPCO bottles with closure.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Graduated Square Bottle |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Graduated Square Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Graduations | Molded-in graduations |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square HDPE Graduated Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save space with these square, translucent bottles that provide visible liquid levels and molded-in graduations for easy measuring.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Graduated Square Bottle |
| Closure Size | 38-430 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Molded-in graduations |
| Product Type | Graduated Square Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Graduations | Molded-in graduations |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rectangular HDPE Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save space with the rectangular design of these rectangular HDPE bottles with closure, a good choice when space is at a premium.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Description | Rectangular Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Bottle |
| Mouth | Wide |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural |
| Closure Type | Screw Cap |
DWK Life Sciences™ Wheaton™ Wide Mouth Oblong Plastic Bottle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These wide mouth, oblong plastic bottles are made of natural color HDPE.
| Closure Type | Screw Cap |
|---|
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Non-assembled |
| Graduated | Yes |
| Material | PET |
| Closure Type | Tamper-evident |
BRANDTECH™ VITLAB™ Wide Mouth Square Bottles
VITLAB™ wide mouth square bottles made of high density polyethylene with low density polyethylene screw caps
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Square |
| Product Type | Square Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | Transparent |
| Graduated | No |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | LDPE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Bel-Art™ Square Bottle
Suited for use in limited shelf space and are very good for storing or shipping samples.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Polycarbonate Graduated Bottles without Closure: Tray Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose these durable, autoclavable bottles that feature an easy-to-handle square design for storage of aqueous solutions and short-term storage of media.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Graduated Square Bottle |
| Closure Size | 38-430 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Graduated Square Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1580 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.1 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Closure (Order Separately) |
| Graduations | Molded-in graduations |
Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Biotainer™ Bottles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate the cost of cleaning, sterilizing and associated validations with Thermo Scientific™ Nalgene™ HDPE Biotainer™ Bottles, ideal for storage and transport of biological materials.
| Height (Metric) | 299 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 5.6 in. |
| Shape | Round |
| Workflow Step | Upstream process solution storage. Upstream Validation |
| Closure Size | 38 mm |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 28 mm |
| Capacity (English) | 135.3 oz. |
| Capacity (Metric) | 4 L |
| No. per Case | 24/Cs. |
| Quantity | 24 Bottles |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Storage Bottle |
| Diameter (Metric) | 143 mm |
| Mouth | Narrow |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, Non-cytotoxic, USP <661>, Non-pyrogenic, FDA 21 CFR 177.1520 |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.1 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 120°C |
| Height (English) | 11.77 in. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Wide-Mouth Large PPCO Bottle with Closure: Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Autoclave and store contaminated slides and other small lab equipment with the Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Wide-Mouth Large PPCO Bottle with Closure.
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | PET |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008/ISO 11137 : STERILE SAL 10-3 |
| Closure Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | HDPE |
| Sterility | Sterile |