Laboratory Freezers
Laboratory freezers are used to store a variety of samples between −10°C and −30°C, including pharmaceutical, biological, and other commonly used laboratory materials. Products may be upright, freestanding, or under-bench models providing a range of sizes and capacities. An automatic defrost option is available on some products.
Laboratory freezers are essential items of equipment in many laboratories, especially those that require the safe and secure short-term or long-term frozen storage of temperature-sensitive biological or chemical materials.
A general-purpose laboratory freezer typically stores samples down to −25°C. An ultra-low temperature (ULT) freezer is intended for deep cryogenic storage of samples typically down to −80°C. Most freezers are built from robust and durable materials such as stainless steel, aluminum, or powder-coated sheet steel.
Laboratory freezers have a selection of internal storage layouts or compartments, some of which may be reconfigurable by the user. For example, they may have combinations of adjustable and exchangeable doors, shelves, baskets, trays, or special racking systems designed for the storage of cryogenic boxes, microplates, or cryotubes.
Laboratory Freezers Come Equipped With a Range of Standard or Additional Features:
• Energy-efficient, microprocessor-controlled refrigeration systems
• Digital, user-friendly touchscreen displays
• Lockable, card-entry or self-closing doors for extra safety and sample security
• Spark-free versions for storage of flammable materials
• Audio or visual over-temperature alarms
• Remote temperature monitoring with USB data download capability
• Inner doors and high-efficiency foam insulation to minimize temperature losses
• Highly efficient pump systems for fast cool-down times
• Fan-assisted forced-air circulating systems to remove moisture and minimize icing.
• Automatic gas-powered defrost systems
• CO2 or LN2 safety back-up systems in the event of a power or mechanical failure
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (3)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (38)
- (46)
- (1)
- (4)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (84)
- (2)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (36)
- (29)
- (1)
- (72)
- (7)
- (12)
- (1)
Filtered Search Results
Alkali Scientific ASI™ T-Style Clip inner freezer wall panels, for Modifiable Upright Freezer Racks for 2" & 3" Standard Boxes, Stainless Steel, 3.6"L X 1" W
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
T-Style Clip inner freezer wall panels, for Modifiable Upright Freezer Racks for 2" & 3" Standard Boxes, Stainless Steel, 3.6"L X 1" W
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Alkali Scientific™ Upright Freezer Rack for 50-Cell 0.5 ml Microtube Storage Boxes, 1 x 4 x 2 Configuration, 8 Box Capacity
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For 50-cell 0.5mL Storage Boxes Freezer Storage Racks are constructed of high-quality, corrosion resistant stainless steel. Durable stainless steel freezer racks facilitate organization and maximize valuable storage space.. Handles at both ends accommodate freezers with right or left handed doors. Upright Freezer Racks for 50-Cell 0.5ml Microtube Storage Boxes. Each rack compartment holds two 50 Cell 0.5ml Microtube Storage Boxes. Our freezer racks have been configured to fit all major ultra low (-80°) freezers on the market; racks are designed for ultra low upright freezers. Features: Holds 50-Cell 0.5ml Microtube Storage Boxes Constructed of corrosion resistant stainless steel Sturdy handle design Dimensions (DxWxH): 6 x 5 1/2 x 8 13/16 inches (153 x 140 x 224mm)Compartment Dimensions: 5 3/8 x 5 7/16 x 2 3/16 inches (137 x 138 x 55mm)
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Labrepco Inc FUTURA 24 CU. FT. LAB FREEZER
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3362111 FUTURA 24 CU. FT. LAB FREEZER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Stellar Scientific STAINLESS STEEL LABORATORY FRE
NC3370096 STAINLESS STEEL LABORATORY FRE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Alkali Scientific™ Hermle Z307 Universal Laboratory Centrifuge
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Hermle Z307 compact universal laboratory centrifuge offers a wide range of applications covering clinical, research, and industrial laboratory use. T The Hermle Z307 offers many accessories, including rotors for microplates and high speed fixed angle rotors for microtubes and centrifuge tubes up to 50 ml. The swing out rotors can load all common tubes such as blood collection tubes,15/50 ml tubes and even 200 ml tubes. This wide range of accessories makes the Hermle Z307 laboratory centrifuge indispensable in research laboratories and clinical hospital laboratories. Swing out rotors accept up to 4 x 200ml (16 x 15ml or 8 x 50ml) Swing out plate rotor accepts deepwell plates High Speed microtube rotors (up to 18,624xg) Fixed angle rotors from 1.5/2.0ml up to 50ml
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline 15X15 FREEZER PAPER SHEETS
15X15IN FREEZER PAPER SHEETS Paper Cushioning 2 100 sheets/bundle
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
AMERICAN BIOTECH SUPPLY COUNTERTOP FREEZER 1.7 CU. FT.
NC1962820 COUNTERTOP FREEZER 1.7 CU. FT.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
IVYX SCIENTIFIC
NC3908739 86 C PORTABLE DEEP FREEZER
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ GPF Series -20°C Manual Defrost Countertop Freezers
Thermo Scientific™ GPF Series countertop freezers are ideal for clinical environments. Compact and lightweight, they are designed to sit on the counter and fit beneath most overhead cabinets.
Fisherbrand™ Isotemp™ Class II Ultra Low Temperature Freezer
Fisherbrand™ Isotemp™ Class II Ultra Low Temperature Freezer is dependable for storage applications with energy and space savings features.
| Insulation | Vacuum, Foam |
|---|---|
| Phase | 1 |
| Warranty | US: 2 years parts and labor + additional 2 years compressor parts CA: 5 year standard warranty |
| Refrigerant | R290 / R170+R290 Mix |
| Color | Gray |
| Cabinet Material | Cold-rolled Steel |
| Ports | 2 |
| Interior | Painted Steel |
| Breaker | Yes |
| For Use With (Application) | Long term storage |
| Typical Lifetime | 10 yrs |
| Height (Metric) Exterior | 1981 mm |
| Depth (English) Exterior | 37.8 in. |
| Condenser Type | Air Cooled |
| Temperature Sensor | RTD Probe |
| Type | Ultra-Low Freezer, Upright |
| Setpoint Security | Yes |
| Casters | 4 |
| Defrost | Manual |
| Style | Upright |
| Temperature Range | -50°C to -86°C |
| Depth (Metric) Exterior | 960 mm |
| Exterior Finish | Painted Steel |
| Min. Clearance | 6 in. |
| Display | Capacitive Touch |
Fisherbrand™ FBG Series Laboratory Freezers PROMO
Laboratory freezers built from the ground up to meet your cold storage needs, offering quiet operation, optimal performance, and sustainable design. The series is packed with features, including pre-installed casters, alarms, a controller backup system, and remote alarm contacts.
Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Freezers
Ideal for the demanding requirements of daily use in research, clinical, and industrial laboratories storing non-critical products such as reagents, media and proteins. Fisherbrand™ Isotemp™ General Purpose Laboratory Freezers are designed for everyday laboratory needs.
| Door Style | Solid |
|---|---|
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Energy Usage | Energy Efficient |
| Interior | Stainless Steel |
| Access Security | Key Lock |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Door Material | Stainless Steel |
| Control Type | Digital Microprocesor |
| Casters | Yes |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Voltage | 115 V |
| Defrost | Adaptive Defrost |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | ENERGYSTAR,Prop 65,cULus |
Fisherbrand™ FBG Series Laboratory Freezers PROMO
Laboratory Freezers built from the ground up to meet your cold storage needs, offering quiet operation, optimal performance, and sustainable design. The series is packed with features, including pre-installed casters, alarms, a controller backup system, and remote alarm contacts.
Thermo Scientific™ TSV Manual Defrost Freezers PROMO
The new Thermo Scientific™ TSV 18 cu ft Manual Defrost Laboratory Freezer offers an economical and environmentally friendly solution for safe and reliable general-purpose storage.
Thermo Scientific™ TSG Series General Purpose Laboratory Freezers
Thermo Scientific™ TSG Series general purpose freezers are designed to meet the general storage needs of research, clinical and industrial laboratories.
| Electrical Requirements | 115V 60Hz |
|---|---|
| Warranty | 2 years parts and labor, plus 3-year compressor warranty |
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
| Door Style | Solid |
| Refrigerant | R290 |
| Cabinet Material | Stainless Steel |
| Ports | 1 Rear Access Port |
| Interior | Stainless Steel |
| Temperature (Setpoint) | -23C° |
| Access Security | Key Lock |
| Capacity (English) Shelf | 100 lb. |
| Door Material | Stainless Steel |
| Control Type | Digital Micrprocessor |
| Capacity (Metric) Shelf | 45 kg |
| Defrost | Automatic |
| Shelves | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Temperature Range | -12°C to -30°C |
| Certifications/Compliance | ENERGYSTAR,Prop 65,cULus |