Trays
Trays are shallow containers that have a flat surface and raised edges for transporting or holding supplies, liquids, samples, or other items. They are often used for soaking, cleaning, autoclaving, storing, organizing, or carrying lab products and containing spills, as well as for staining samples. Trays can be made of glass, plastic, metal, or fiberglass, and are available in a variety of shapes and sizes. Depending on their intended use, they may also feature lids, carrying handles, or faucets.
Material
- (1)
- (3)
- (2)
- (19)
- (6)
- (4)
- (1)
- (24)
- (1)
- (8)
- (9)
- (5)
- (12)
- (9)
- (56)
- (7)
- (15)
- (1)
Type
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (11)
- (3)
- (6)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (37)
- (4)
- (8)
- (3)
- (9)
- (1)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (17)
- (6)
- (7)
Length (Metric)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
Width (Metric)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Height (Metric)
- (1)
- (2)
- (9)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
1,156
results
Promotions Available
Thermo Scientific™ Nalgene™ Autoclavable Polypropylene Pans
Thermo Scientific™ Nalgene™ Autoclavable Polypropylene Pans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Repeatedly autoclave instruments and labware with these autoclavable polypropylene pans, featuring heavy-duty construction.
| Description | Polypropylene Autoclavable Pan |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Includes | Welded corners and bottom |
|---|---|
| Type | Laboratory Tray |
| Shape | Rectangular |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Promotions Available
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Polypropylene Sterilizing Pans
Thermo Scientific™ Nalgene™ Large Polypropylene Sterilizing Pans
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dry and sterilize instruments and labware with these large, polypropylene sterilizing pans, featuring rolled edges for extra stiffness and molded-in handles for easy carrying.
| Type | Sterilizing Pan |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Description | Sterilizing pans are useful for drying and sterilizing instruments, labware; collecting and washing soiled lab equipment |
| No. per Case | 6 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Bel Art™ Polypropylene Sterilizing Trays
Corrosion-proof polypropylene plastic trays have rounded corners for easy cleaning and smooth, tapered sides for stacking.
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Type | Sterilizing Tray |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Height (English) | 5 in. |
| Thickness | 0.48 cm |
|---|---|
| Includes | Welded corners and bottom |
| Type | Laboratory Tray |
| Shape | Rectangular |
| Material | HDPE |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Promotions Available
Bel Art™ Polypropylene Multipurpose Trays
Bel Art™ Polypropylene Multipurpose Trays
These large-capacity, rugged polypropylene trays have multiple uses
| Type | Multipurpose Tray |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Color | Blue |
| Capacity (Metric) | 8.5 L |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
MFG Tray Chemical-Resistant Multipurpose Trays and Pans
Ideal for soaking, cleaning, autoclaving, storing or carrying lab products and containing spills
| Temperature (English) | -60°F to +250°F |
|---|---|
| Temperature (Metric) | -51°C to +121°C |
| Color | White |
| Material | Fiberglass |
| For Use With (Application) | Ideal for soaking, cleaning, autoclaving, storing or carrying lab products and containing spills |
| Includes | Cover |
|---|---|
| Type | Instrument Tray |
| Shape | Rectangular |
| Color | Natural |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Medegen Stainless-Steel Utility Trays
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Corrosion resistant and easy to clean
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Promotions Available
Bel-Art™ Multipurpose Polypropylene Tray with Lid
Bel-Art™ Multipurpose Polypropylene Tray with Lid
Versatile, rugged tray with lid safely stores small items or holds instruments while autoclaving
| Thickness | 0.63 cm |
|---|---|
| Type | Dispensing Tray |
| Color | White |
| Material | HDPE |
| Type | Drying Dish |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| No. per Case | 4/Cs. |
| Resistant To | Thermal |
| Material | Glass |
| No. per Pack | 4/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Designed for use as drying, staining or developing trays |