Petri Dishes
- (1)
- (62)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (1)
- (5)
- (1)
- (10)
- (6)
- (3)
- (19)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (19)
- (11)
- (4)
- (1)
- (29)
- (5)
- (4)
- (1)
- (7)
- (10)
- (124)
- (12)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (90)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (23)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (13)
- (105)
- (2)
- (10)
Filtered Search Results
Corning™ Round-Bottom Petri Dish
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Optimized for automation
| Height (Metric) | 14.5 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Shape | Round |
| Gridded | Gridded |
| Diameter (Metric) | 65 mm |
| No. per Case | 720/Cs. |
| Well Count | 1 |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ Deep Form Bacteriology Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Culture fungi, bacteria and other microorganisms with these petri dishes
| Sterility | Sterile |
|---|
DWK Life Sciences DURAN™ DUROPLAN Petri Dishes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hydrolytical Class I (resistant against water)
| Height (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) | 100 mm |
| Color | Clear |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For seed germination |
| Closure Type | Stackable |
| Vent | Yes |
| Sterility | Sterile |
Sartorius Sterile Petri Dishes
Choose 60mm (14-555-734) or 90mm (14-555-735) diameter dishes sterile disposable petri dishes
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Packaging | Auto-sterile |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One Polystyrene Petri Dishes
For easy stacking. Greiner Bio-One Polystyrene Petri Dishes with two or three compartments which enable parallel experiments with different samples or parameters in one dish.
Greiner Bio-One Contact Dishes
Sterilised by irradiation. Greiner Bio-One Contact Dishes used in hygiene monitoring for detecting microorganisms and testing effectiveness of cleaning and disinfection on flat surfaces.
| Height (Metric) | 15 mm |
|---|---|
| Type | Cell Culture Dish |
| Shape | Round |
| Diameter (Metric) | 65 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
Greiner Bio-One Two Compartment Petri Dish
For comparative measurements/conditions or use with different agar systems
Greiner Bio-One Polystyrene Petri-dish with Multiple Vented Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Made of polystyrene. Greiner Bio-One Polystyrene Petri-dish have multiple vented lid.
Eisco™ Polypropylene Petri Dishes with Covers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Eisco™ Polypropylene Petri Dishes with Covers are reusable and can be repeatedly autoclaved.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Gridded | Not Gridded |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Well Count | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Culturing |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
United Scientific™ Disposable Petri Dishes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
These Disposable Petri Dishes offer excellent clarity and strength.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 15 mm |
| Type | Petri Dish |
| Shape | Circular |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Quantity | 10 Pk. |
| Material | Polystyrene |
| Bottom Shape | Flat |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Height (English) | 0.6 in. |
Cenmed™ Inventus Biotech Sterile Disposable Economical Petri Dishes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Disposable Petri dish for machine use.
United Scientific Supplies Glass Petri Dishes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Glass Petri Dishes are washable and reusable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Type | Petri Dish |
| Shape | Round |
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Material | Borosilicate Glass |
| Bottom Shape | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
Kord™ Slippable Petri Dishes
Science Education
A science education product.
A science education product.
For standard microbiology and general laboratory use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Standard microbiology and general laboratory use |
| Closure Type | Slippable |
| Sterility | Sterile |