Chromatography Port Injection Liners
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (15)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (82)
- (12)
- (4)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (15)
- (11)
- (3)
- (15)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (5)
- (48)
- (7)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (18)
- (1)
- (32)
- (33)
- (123)
- (12)
- (31)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (19)
- (2)
- (13)
- (49)
- (43)
- (22)
- (1)
- (1)
- (18)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (11)
- (3)
- (15)
- (81)
- (4)
- (6)
- (6)
- (1)
- (34)
- (105)
- (10)
- (25)
- (44)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (23)
- (1)
- (45)
- (3)
- (4)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (43)
- (1)
- (4)
- (9)
- (1)
- (79)
- (4)
- (5)
- (14)
- (2)
- (4)
- (3)
- (116)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (14)
- (23)
- (1)
- (44)
- (11)
- (3)
- (1)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (15)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (25)
- (7)
- (4)
- (3)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (4)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (230)
- (1)
- (3)
- (44)
- (1)
- (5)
- (22)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (56)
- (1)
Filtered Search Results
Restek™ Inlet Liners for Splitless Injection—Gooseneck Splitless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Useful for splitless mode of operation and slow injections, small (<2μL) sample volumes, and high-boiling point solvent systems
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
Restek™ Split/Splitless Liners for Shimadzu: 17A Split/Splitless w/Wool
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Shimadzu 17A, 2010, and 2014 GCs equipped with split/splitless inlets.
| Geometry | Straight |
|---|---|
| Length (Metric) | 95 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 5 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 3.5 mm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Splitless Liners for Thermo™ TRACE™ and Focus™ SSL: Splitless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Thermo TRACE, 8000 Series and Focus GCs equipped with SSL inlets.
| Length (Metric) | 10.5 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Thermo Trace, 8000 Series and Focus GCs Equipped with SSL Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.8 cm |
| Product Type Specs | Splitless Single Taper Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Topaz Straight Inlet Liner with Wool, 2 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
Restek™ Split Liners for Agilent/Finnigan GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Uniliner™ Inlet Liners: Siltek
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drilled uniliner, for use with Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
Restek™ Straight Inlet Liners for Agilent Packed Injection Ports
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ SPME Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
| Length (Metric) | 78.5 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 6.35 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.75 mm |
Restek™ Topaz Cyclo Inlet Liner, 4 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
Restek™ Split/Splitless Liners for Agilent™ 6890 GCs: Low Pressure Drop
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Includes wool packing
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Packing Material | Deactivated Wool |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ PSS Liners for PerkinElmer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For PerkinElmer GCs equipped with PSS Inlet.
Restek™ Inlet Liners for Split Injection - Siltek™ Split with Wool
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with Agilent 7673 autosampler.
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Packing Material | Deactivated Wool |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Product Type Specs | Siltek Straight Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ 4.0mm ID Straight Inlet Liners with Wool
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets.
Restek™ Inlet Liners for Splitless Injection - Splitless (Quartz)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Useful for splitless mode of operation and slow injections, small (<2μL) sample volumes, and high-boiling point solvent systems
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
| Quantity | 5/Pk. |
| Product Type Specs | IP Straight Inlet Liner |
| Liner Material | Quartz |
Restek™ Split Liners for PerkinElmer Auto SYS GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For PerkinElmer Auto SYS and Clarus GCs equipped with split/splitless inlets.
| Length (Metric) | 92.1 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 6.2 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 4 mm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |