Chromatography Syringes
Syringes for manual or autosampler injections, in a variety of sizes, needle gauges, point styles, and terminations; includes electronic and manual gas tight syringes, HPLC general syringes, and replacement parts and accessories. Choose from leading brands for analytical gas and liquid syringes. Specialty syringes designed for unique applications are also available.
Filtered Search Results
Restek™ Presents SGE Reinforced Plunger Microliter Volume Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reinforcing extends the life of fragile, small diameter plungers.
| Needle Point Number | 2 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Needle | 0.26 mm |
| Length (Metric) | 50 mm |
| Product Type | SGE Reinforced Plunger Microliter Syringes |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | 2 |
| Quantity | Ea. |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.46 mm |
| Length (English) Needle | 1.9 in. |
| Needle Gauge | 26 G |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.018 in. |
| Diameter (English) Inner Needle | 0.0102 in. |
Hamilton™ 700 and 1700 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes: N Termination
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Accuracy | ±0.5% |
|---|---|
| Length (Metric) | 51 mm |
| Length (English) | 2 in. |
| Quantity | Ea. |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
Hamilton™ 7000 Series Gastight™ and Microliter™ Digital Syringes: KH Termination
Easily achieves precision up to 0.5% while dispensing volumes from 500μL down to 50nL
| Length (Metric) | 70 mm |
|---|---|
| Length (English) | 2.75 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Analytical instrument calibration (AA/ICP, GC, HPLC) , prepare standards and spike samples, eliminates parallax errors by providing a digital readout on its integrated LCD screen and also used for pipetting and HPLC injections |
| Max. Pressure | 6000 psi |
| Diameter (Metric) Outer | 7.82 mm |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.3 in. |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.02 in. |
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: DX Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Includes | Instrument plunger stop |
|---|---|
| Needle Point Number | No Needle Included |
| For Use With (Equipment) | Microlab 500 Diluters/Dispensers |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Connection Type | Luer Lock |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
Hamilton™ 700/1700 Series Microliter™/Gastight™ On-Column Manual Injection Syringes
Syringes are designed to work with On-Column GC Injectors.
| Diameter (English) Inner | 0.019 in. |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | On-Column GC Injectors |
| Product Type | Microliter Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 0.66 cm |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.26 in. |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Model | 701 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.048 cm |
| Material | Stainless Steel, Borosilicate Glass, Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Sterility | Sterile |
| Max. Pressure | 2000 psi |
| Includes | Certificate of calibration traceable to NIST |
|---|---|
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Ideal for despensing both liquids and gases |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |
Hamilton™ Super Syringe Gastight™ Syringes
Large volume GASTIGHT syringe ideal for dispensing volumes from 50mL up to 2L. The Super Syringe is the only Hamilton syringe that is made with an acrylic barrel instead of a glass barrel.
| Product Type | General Purpose Syringe |
|---|---|
| Material | Acrylic (Barrel) |
| For Use With (Application) | For air sampling, preparing gas standards, calibrating reservoirs, pneumographs and spirometers |
Hamilton™ 1700 Series Gastight™ Gel Loading Syringes, 10uL
Syringes are designed to work for multiplex DNA sequencing applications
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Max. Temperature (English) | 122°F |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Max. Temperature (Metric) | 50°C |
| For Use With (Application) | Designed to work for multiplex DNA sequencing applications |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Max. Pressure | 1000 psi |
Hamilton™ 1700/1000 Series Gastight™ Instrument Syringes: CX Termination
Syringes are designed to fit into, or with, various different instruments such as the MICROLAB™ 500 and MICROLAB 1000
| Includes | Instrument plunger stop |
|---|---|
| Needle Point Number | No Needle Included |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Diameter (Metric) Outer | 7.75 mm |
| Connection Type | ChemSeal |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Diameter (English) Outer | 0.305 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),PTFE (Tip) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | For dispensing volumes from 100μL up to 100mL |
| Autoclavable | Autoclavable |
Restek Corporation Hamilton™ Syringe from Restek
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High precision and accuracy down to 0.1μL.
Hamilton™ 600 Microliter Syringes, No Needle Included
The 600 series syringes are a half stroke version of the original 700 series syringes. This series of syringes is ideal for dispensing volumes from 0.25 μL up to 5 μL. The 600 series is often used in applications that require one handed operation because of the short stroke length and the reinforced plunger.
| Needle Gauge | 22s G |
|---|
Dynatech Precision Sampling Heavy Duty Purge and Trap Syringe from Restek
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavy-duty glass barrel with metal front and rear flanges.
| Product Type | Syringe |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| Quantity | Ea. |
| Material | PTFE (Tip) |
| For Use With (Application) | For purge and trap applications |
Hamilton™ Gastight™ Valco VISF-1 HPLC Injection Valve Syringes
Designed for use in Valco VISF-1 HPLC injection valves. Hamilton Gastight Valco VISF-1 HPLC Injection Valve Syringes have PTFE plunger tips that create tight connection between syringe barrel and plunger allowing for liquid or gas sampling.
| Length (Metric) | 1.91 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Valco VISF-1 HPLC Injection Valves |
| Product Type | Gastight Syringe |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Length (English) | 0.75 in. |
| Needle Point Style | 3 |
| Quantity | 1 Pack |
| Diameter (Metric) Outer Needle | 0.072 cm |
| Material | Stainless Steel, Borosilicate Glass, PTFE |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, FDA |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Diameter (English) Outer Needle | 0.0283 in. |
Hamilton™ 700/700 Microliter™: KH Termination
Syringes have a built-in syringe guide, designed to prevent the plunger from bending and pulling out of the syringe
| Needle Point Number | 3 |
|---|---|
| Length (Metric) | 70 mm |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Quantity | Ea. |
| Min. Temperature (English) | 50°F |
| Material | Borosilicate Glass (Barrel),Stainless Steel (Plunger) |
| Max. Temperature (Metric) | 115°C |
| For Use With (Application) | Designed for liquid sampling to achieve the highest level of accuracy and precision possible, for use with HPLC injection valves and for sample pipetting |
| Max. Pressure | 6000 psi |
| Product Type | MicroliterGeneral Purpose Syringe |
| Connection Type | Knurled Hub |
| Max. Temperature (English) | 239°F |
| Needle Point Style | Blunt |
| Length (English) Needle | 2.75 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Min. Temperature (Metric) | 10°C |