HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Phenyl-Hexyl phase columns have unique selectivity arising from solute interaction with the aromatic ring and its delocalized electrons. It is complementary (orthogonal) to both C18 and RP-Amide phases because of this unique aromaticity.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Phenyl-Hexyl Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Chromolith™ SemiPrep Monolithic HPLC Columns
Patented, monolithic silica technology allows ultra-fast and robust separations using standard HPLC systems
| Pore Size | 130 Å (Mesopore Size), 2 μm (Macropore Size) |
|---|---|
| Temperature | 45°C |
| Length (Metric) | 100 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) |
| Column Format | Preparative Column |
| Particle Size | Monolith |
| Type | Column |
| Carbon Load | 18% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 10 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| Porosity | >80% |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-ABZ Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-ABZ phase has a unique deactivation technology which provides excellent reversed-phase performance for basic compounds, as well as those that are acidic, polar neutral, and non-polar.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Phenyl-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for high-resolution analysis of aromatic analytes, including glucocorticosteroids, estrogens, fat-soluble vitamins, and phospholipids.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 13% |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L11 |
MilliporeSigma™ Chromolith™ HighResolution RP-18 Endcapped HPLC Columns
Patented, monolithic silica technology allows ultra-fast and robust separations using standard HPLC systems
| Pore Size | 150 Å (Mesopore Size), 1.15 μm (Macropore Size) |
|---|---|
| Stationary Phase | RP 18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 250 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | Monolith |
| Type | Column |
| Carbon Load | 18% |
| Packing Material | Monolith |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Accucore™ Biphenyl Reversed Phase HPLC Columns
Use this solid core column for fast and reliable separation of critical pairs and isomers.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Biphenyl |
| Temperature | 70°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | UHPLC |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Max. Pressure | 8700 psi (600 bar) |
| Particle Size | 2.6 μm |
| Carbon Load | 6% |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2 to 8 |
| Particle Shape | Solid Core |
| Product Line | Accucore |
| USP Type | L11 |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Superspher™ RP-Select B Reversed Phase HPLC Column, 5 μm
Column Format: Cartridge; Carbon Load: 11.50%; Pore Size: 60 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ LiChrosorb™ RP-18 HPLC Column, 5 μm Particle Size
LiChrosorb™ RP-18 HPLC Columns are classified as L1 USP columns and are primarily used for reversed-phase HPLC of neutral, acidic and weak basic compounds. The totally porous irregular particles ensure reliable results.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | HPLC Column |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Product Line | LiChrosorb |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ LiChrospher™ RP-Select B Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4 mm x 125 mm
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 11.50%; Pore Size: 60 Å; Column Phase: Reversed Phase
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C18 HPLC Column, 10 μm Particle Size
The Discovery™ BIO Wide Pore C18 column has the ability to analyze peptides without TFA in the mobile phase, thereby increasing the LC-MS signal.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/silica particle platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Wide Pore HPLC |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Product Line | Discovery |
MilliporeSigma™ Chromolith™ RP Endcapped HPLC Guard Cartridge Starter Kits
Includes the holder and three guard cartridges
| Type | HPLC Guard Cartridge Kit |
|---|---|
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Sorbent | RP-18 endcapped sorbent |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Column/Purospher™ STAR NH2 Sorbent HPLC Guard Cartridge
HPLC guard cartridge
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-NH2 HPLC Column, 3 μm Particle Size
The amino column is most often employed for the separation of mono- and disaccharides.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amino (NH2) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ STAR RP-18 Endcapped Sorbents HPLC Cartridge Kits, 3 micron
For ultra-fast applications, where resolution, sensitivity and sample throughput are crucial
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Cartridge Kit |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| USP Type | L1 |