HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Allure™ Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Pore Size | 60Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.5 mL/min. |
| For Use With (Application) | Analysis of Aldehydes and Ketones as DNPH derivatives |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Ultra C4 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Ultra C4 |
|---|---|
| Stationary Phase | C4 |
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Restek™ Ultra Cyano HPLC Prep Columns, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy scale-up from Restek analytical columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| For Use With | For Normal-Phase, Reversed-Phase (Best with Mobile Phase pH Between 5 and 7), and HILIC Modes |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Column Chemistry | Nitrile groups |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Functionality/Interaction Type | Dipole interaction |
| Column Format | Preparative Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Type | Preparative Column |
| Carbon Load | 8% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | Reversed or Normal Phase HPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L10 |
Restek™ Trident Integral HPLC Guard Cartridge System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Trident Integral HPLC Guard Column System |
|---|
Restek™ Pinnacle II™ C18 Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4.6 mm x 150 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 13%; Pore Size: 110 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Ultra HPLC Columns with C1 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C1 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L13 |
Restek™ Ultra™ C4 Reversed Phase HPLC Column with Trident Inlet Fitting, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 9%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
Restek™ Pinnacle DB Silica Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Endcapped | No |
| For Use With (Equipment) | Pinnacle™ DB HPLC Column |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Silica Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Restek™ Pinnacle™ DB Silica Normal Phase HPLC Column with Trident Inlet Fitting, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 4%; Pore Size: 140 Å; Column Phase: Normal Phase
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase |
| For Use With | Normal Phase Separation |
| Endcapped | No |
| Column Type | Normal Phase |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Functionality/Interaction Type | H Bonding |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Type | Column |
| Carbon Load | 4% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Restek™ Pinnacle DB Cyano Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Carbon Load | 4% |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Pinnacle™ DB HPLC Column |
| pH | 2.5 to 8 |
| Temperature (Metric) Maximum | 80°C |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L10 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C1 Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C1 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Polar Analytes, Shortest Chain Alkyl Phase Available for Reverse Phase Separation |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 10 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L13 |
Restek™ Allure™ HPLC Columns with PFP Propyl Column Packing, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pentafluorophenyl is an excellent phase for separating nucleosides, nucleotides, purines, pyrimidines, halogenated compounds, β-blockers, and tricyclic antidepressants
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | PFP Propyl |
| Temperature | 80°C |
| For Use With | LC/MS and ELSD |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Material | Stainless Steel |
| Column Chemistry | Fluorophenyl Propyl |
| Functionality/Interaction Type | Pi-pi, electrostatic/dipole |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Pentafluorophenyl Propyl |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L43 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Aqueous C18 Column Packing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rugged, reversed-phase column with a well-balanced retention profile. Restek Ultra Aqueous C18 Columns can effectively retain more types of solutes than a conventional C18 and is ideal for multicomponent LC-MS analyses.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | aQ C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Reverse Phase Separations of Polar Analytes, Compatible with Highly Aqueous (up to 100%) Mobile Phases |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Proprietary polar modified and functionally bonded C18 |
| Carbon Load | 15% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | IBD (Alkyl Amide) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| For Use With | LC/MS Separation of Penicillins and Cephalosporins |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Metal Impurity | Trace amounts |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 12% |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L68 |