HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Ultra Cyano Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Type | Cyano |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano |
| For Use With (Equipment) | HPLC Ultra Column |
| Particle Shape | Spherical |
Hamilton™ Carbonate Form Semiprep/Preparative Guard Column
Protect analytical, semi-prep and preparative HPLC columns by removing particulate contaminants and highly adsorptive compounds from samples. Hamilton guard columns are available in stainless steel.
Restek™ Raptor™ ARC-18 LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for high-throughput LC-MS/MS applications with minimal sample preparation
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Sterically Protected C18 |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C18, Octadecylsilane |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | LC-MS/MS |
| Endcapped | No |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 1 to 8 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C1 Column Packing, 3um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C1 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L13 |
Restek™ Raptor™ Biphenyl LC Columns, Particle Size: 1.8 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for bioanalytical testing applications like drug and metabolite analyses
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 1.8 μm |
| Ligand Type | Biphenyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | Phenyl |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 125 m2/g |
| Max. Pressure | 830 bar (12,000 psi) |
| USP Type | L11 |
Restek™ Ultra™ IBD (Alkyl Amide) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm, 2.1 mm x 50 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 12%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase and HILIC
Restek™ Ultra™ C18 Reversed Phase HPLC Column, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 20%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Pinnacle™ DB Columns with C18 Column Packing, 1.9μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Highly base-deactivated spherical silica
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Analysis of a Wide Range of Compounds, From Acidic Through Slightly Basic |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 1.9 μm |
| Ligand Type | Monomeric C18 |
| Flow Rate | 0.55 mL/min |
| Type | Column |
| Carbon Load | 11% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 1.9 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra™ C18 Reversed Phase HPLC Column with Trident Inlet Fitting, 3 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 20%; Pore Size: 100 Å; Column Phase: Reversed Phase
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Column Format | Analytical Column |
| Particle Size | 3 μm |
| Includes | Trident Inlet Fitting |
| Carbon Load | 20% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Raptor FluoroPhenyl LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Capable of both reversed-phase and HILIC separations
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Fluorophenyl |
| Type | Column |
| Stationary Phase | Pentafluorophenyl Propyl |
| Temperature | Max: 80°C |
| For Use With | Basic and Hydrophilic Compounds |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| Column Type | Reversed-Phase, HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| USP Type | L43 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Aqueous C18 Column Packing and Trident Fittings
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed for selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Temperature | 80°C |
| Length (Metric) | 150 mm |
| Endcapped | No |
| Column Type | C18 |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Type | Column |
| Carbon Load | 15% |
| Packing Material | Silica |
| Mobile Phase Compatibility | Highly aqueous |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with Silica Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| For Use With | Normal Phase Applications |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | Normal Phase HPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Restek™ Allure Columns with C18 Column Packing and Trident Fittings
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allure C18 Columns (USP L1) are excellent for LC/MS and ELSD.
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS and ELSD |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Stainless Steel |
| Column Chemistry | Octadecyl Silane |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Ligand Type | Monomeric C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 27% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with IBD Column Packing, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| For Use With | Mixed Polar and Non-Polar Compounds |
| Endcapped | No |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Ligand Type | Proprietary polar functional embedded Alkyl |
| Carbon Load | 12% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L68 |
Restek™ Pinnacle™ DB Cyano (CN) Mixed Mode HPLC Column, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Base-deactivated spherical silica optimized for UHPLC stability.
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Cyano (CN) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal and Reversed Phase |
| For Use With | Analysis of a Wide Range of Compounds, From Acidic Through Slightly Basic |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Mixed Mode |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Functionality/Interaction Type | Electrostatic/Dipole |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Cyanopropylsilane |
| Carbon Load | 4% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L10 |