HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Biphenyl Guard Column, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express 90 Å Biphenyl columns can be used for basic, acidic, or neutral compounds with alternate selectivity from C18 and is especially useful for separating peaks that elute early on C18 and other phenyl phases.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| Endcapped | Yes |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Thermo Scientific™ BetaSil™ Silica Guard Cartridges
Experience a powerful column for separating non-polar and moderately polar compounds based on 100Å high purity silica and designed for small molecule analysis.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 mm |
| Product Line | BetaSil |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Kit, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C5 Supelguard™ Cartridge, 5 μm Particle Size
Kits include one cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules. Guard cartridges require holders that are sold separately. The 2.1 and 4 mm I.D. cartridges use 21150AST or 59660-U (both stand-alone) or 504254 or 55205 (both integral). The 10 mm I.D. cartridges use 567499-U. The 21.2 mm I.D. cartridges use 581392-U.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-NH2 Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-NH2 Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ RP-Amide Supelguard™ Guard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Ascentis™ RP-Amide is a new generation ultra low bleed, embedded polar group (EPG) phase that provides orthogonal selectivity and increased resolution for HPLC and LC-MS analysis of polar compounds. The Ascentis™ RP-Amide is the first choice in embedded polar group HPLC phases.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules |
|---|---|
| Pore Size | 100 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Ascentis RP-Amide Columns |
| pH | 2 to 8 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Product Line | Ascentis Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express ES-Cyano Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express ES-Cyano Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express RP-Amide Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ T Chiral HPLC Guard Column Cartridge, 5 μm Particle Size
CHIROBIOTIC™ T columns utilize teicoplanin as a chiral selector.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-1 Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
Due to a mixed retention mechanism, selectivity differences for polar groups are more pronounced than on C8 and C18 columns. C1 columns require 20-30% less organic modifier to provide retention similar to C18 columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns.
| Particle Size | 5 μm |
|---|---|
| Type | Chiral HPLC Guard Column |
| Phase | Chiral |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 2/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Astec |