HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma LiChroCART™ HPLC Cartridge, 55-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 55mmL x 4mmI.D.
| Length (Metric) | 55 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | LiChroCART™ HPLC Cartridge |
| Mobile Phase Compatibility | RP (reversed-phase) |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Column |
| Length (Metric) | 20 mm |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Porosity | 200 Å |
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 10mmI.D.
MilliporeSigma™ Chromolith™ Flash RP-18 Endcapped HPLC Columns
Patented, monolithic silica technology allows ultra-fast and robust separations using standard HPLC systems
| Stationary Phase | C18 |
|---|---|
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 25 mm |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | Monolith |
| Type | Column |
| Carbon Load | 18% |
| Packing Material | Silica |
| Porosity | >80% |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ POROS™ A 20 μm Protein A Affinity HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Protein A is based on an immobilized recombinant Protein A functional group designed for high throughput purification of antibodies. The 20 micron particle size is used for high resolution and small scale preparative to semi-preparative separation of biomolecules.
| Particle Size | 20 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Recombinant Protein A |
| Binding Capacity | 19 mg/mL |
| Product Line | POROS |
Cytiva HiScale™ Columns Packed with Superdex™ Increase or Superose™ Increase Resins
Similar to the new-generation Superdex™ Increase and Superose™ Increase Size Exclusion Chromatography (SEC) Columns, but for use with purifying larger volumes of up to 8.5 mL
| Type | Column |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 4°C to 30°C, 20% Ethanol |
| For Use With | Size Exclusion Chromatography (SEC) |
| Quantity | 1 Ea. |
| Max. Pressure | 2 MPa |
TSKgel™ Octadecyl-NPR HPLC Column, 2.5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The highly cross-linked, polymethacrylate base material of TSKgel Octadecyl-NPR provides excellent stability in high pH buffer systems. It can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
Thermo Scientific™ μPAC™ Trapping Column, 2/pk
Perform large volume (>5 μL) sample injections on capillary and nano-columns with μPAC™ Trapping Columns.
Thermo Scientific™ BetaSil™ C6 HPLC Columns, 5μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C6 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| USP Type | L15 |
| Column Format | Analytical Column |
| Pore Size | 60 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | RP-Select B |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 360 m²/g |
| Column Format | Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 11.5% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 10 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 21.6% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Syncronis™ Silica HPLC Columns
Maximize liquid chromatography reproducibility and laboratory productivity using Syncronis Silica LC Columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Normal Phase |
| Column Type | Normal Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L3 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 160 Å C30 HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on the wider-pore (160 Å) Fused-Core™ particle design
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 4.5% |
| Stationary Phase | C30 (triacontyldimethyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C30 (triacontyldimethyl) Phase/Fused-Core™ Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
| USP Type | L62 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18 HPLC Guard Cartridge, 2 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on the Fused-Core™ particle design.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on the Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 6.7% |
| Stationary Phase | AQ-C18 |
| Matrix | AQ-C18 Phase/Fused-Core™ Silica Particle Platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3 Pk. |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 135 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
| USP Type | L1 |