HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Kromasil C18 HPLC Column, 100 Å, 5 μm Particle Size
Kromasil C18 HPLC Column, 100 Å, 5 μm Particle Size for small molecules and peptides.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | HPLC Column |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase |
| Packing Material | Silica-based Monomeric |
| Product Line | Kromasil |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 25-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma LiChroCART™ HPLC Cartridge, 25-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 25mmL x 4mmI.D.
| Length (Metric) | 25 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | LiChroCART™ HPLC Cartridge |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
TSKgel™ G2500PW HPLC Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Use TSKgel™ G2500PW for the analysis of water-soluble polymers with molecular weights of less than 3,000 Da.
TSKgel™ Amide 80 HPLC Column, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Amide-80 columns are used for the analysis of saccharides, glycans, oligosaccharides, peptides and polar compounds from natural products.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Carbamoyl |
| Temperature | 50°C |
| Phase | HILIC |
| Matrix | Spherical Silica |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Surface Area | 450 m2/g |
| Max. Pressure | 150 bar |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L68 |
TSKgel™ UP-SW3000 HPLC Column, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ UP-SW3000 columns deliver dramatically increased resolution between fragments, monomers, and aggregates.
| Pore Size | 250 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Solvents | 0 to 30% aqueous soluble organic solvents |
| Flow Rate | 0.35 mL/min. |
| Stationary Phase | Diol |
| Temperature | 10°C to 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Max. Pressure | 340 bar |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L59 |
TSKgel™ CM-STAT HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ CM-STAT columns are packed with hydrophilic non-porous resin particles of which the surface consists of an open access network of multi-layered weak cation exchange groups.
Thermo Scientific™ Hypersil™ BDS C8 HPLC Columns
Use as a robust, general-purpose column for QC/QA applications. They are high-quality, base-deactivated, fully endcapped, have similar C18 selectivity but slightly less retentive.
| Pore Size | 130 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L7 |
TSKgel™ SP-STAT HPLC Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™™ SP-STAT columns are packed with hydrophilic non-porous resin particles of which the surface consists of an open access network of multi-layered cation exchange groups.
TSKgel™ BioAssist™ Q HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with spherical, polymer beads and surface modified with a strong anion exchanger.
TSKgel™ GMPW HPLC Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ GMPW is a mixed bed scouting column for water-soluble linear polymers. The pore volume can be accessed by polymers ranging in molecular weight from 500 to 8,000,000 Da.
| Particle Size | 17 μm |
|---|---|
| Solvents | ≤20% organic solvent |
| Stationary Phase | Hydroxylated Methacrylate |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Polymer Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 7.5 mm |
| pH | 2.0 - 12 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L38, L39 |
TSKgel™ DEAE-SW Columns, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ DEAE-2SW columns are packed with 5 μm porous spherical silica beads which are surface modified with a weak anion exchanger. They are used for the separation and analysis of nucleotides, nucleosides, peptides, small proteins and other biologically active molecules. A 2 mm ID column is available for applications that are sample limited.
Thermo Scientific™ Accucore™ Polar Selectivity Kits
Verify optimum selectivity of Thermo Scientific™ Accucore™ HPLC columns for polar analytes.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.6 μm |
| Stationary Phase | aQ C18, HILIC, PFP |
| For Use With | UHPLC |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Surface Area | 130 m²/g |
| Particle Shape | Solid Core |
| Column Format | Analytical Column Kit |
TSKgel™ Super-Octyl HPLC Column, 2.3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Super-Octyl Columns are packed with monodispersed, 2 μm (nominal, mean particle size is 2.3 μm) spherical silica particles covalently bonded with octyl groups.
| Particle Size | 2.3 μm |
|---|---|
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Carbon Load | 5% |
| Stationary Phase | C8 (octyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (octyl) Phase/Silica Particle Platform |
| pH | 2 to 7.5 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Particle Shape | Sphere |
| Product Line | TSKgel |
TSKgel™ BioAssist™ Q HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with spherical, polymer beads and surface modified with a strong anion exchanger.
TSKgel™ SuperAW6000 HPLC Column, 9 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous, polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents. Exclusion Limit (DMF): Polyethylene Oxide > 4 x 107 Da.