HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Shodex™ SEC/GPC Phase Mixed Mode HPLC Column, 3 μm, 4.6 mm x 300 mm
Column Format: Semi-Micro Column; Pore Size: 800 Å; Column Phase: Size Exclusion and Gel-Permeation
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express 160 Å C30 HPLC Column, 2.7 μm Particle Size
A high-speed, high-performance liquid chromatography column based on the wider-pore (160 Å) Fused-Core™ particle design
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 4.5% |
| Stationary Phase | C30 (triacontyldimethyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C30 (triacontyldimethyl) Phase/Fused-Core™ Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | Ascentis |
| USP Type | L62 |
TSKgel™ G3000HXL HPLC Column, 6 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G3000HXL Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are applied to the non-aqueous separation of polymers with molecular weights of less than 60,000 Da.
TSKgel™ UltraSW Aggregate HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ UltraSW Aggregate columns have a slightly larger pore size and smaller (3 μm) particle size than the industry-leading TSKgel™ G3000SWxl (5 μm) and SuperSW3000 (4 μm) columns. These 30 cm x 7.8 mm I.D. silica-based, stainless steel columns offer reduced lot-to-lot variation, long column life, reduction of unspecified adsorption, and superior recovery of aggregates.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 250-10 come with customized packing (please specify packing material) and are 250mmL x 10mmI.D.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 100-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 100-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 100mmL x 4.6mmI.D.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ V Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Neutral molecules, amides, acids, esters and amines show considerable enantioselectivity on these vancomycin-based CSPs.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Vancomycin |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Vancomycin Phase/High-Purity Silica Gel Particle Platform |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | Astec CHIROBIOTIC |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-8 HPLC Column, 5 μm Particle Size
Provides less retention of both polar and non-polar compounds than C18.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 (Octyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C8 (Octyl) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ NH2 HPLC Column, 5 μm Particle Size
apHera™ amino columns are based on covalently bonded polyamine specifically optimized for the separation of mono- and oligosaccharides.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Matrix | Amino (NH2) Phase |
| Product Line | apHera |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ Phenyl Columns, 5μm Particle Size
BetaBasic columns are highly efficient and reproducible for small molecules, peptides and protein digests
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 7% |
| Stationary Phase | Phenyl (Ph) |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 200 m²/g |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L11 |
TSKgel™ SuperAW6000 HPLC Column, 9 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous, polymer beads which show minimal shrinkage or swelling in different solvent systems. Used for the separation of polymers that are soluble in polar organic solvents. Exclusion Limit (DMF): Polyethylene Oxide > 4 x 107 Da.
Thermo Scientific™ Hypersil GOLD™ VANQUISH™ PFP UHPLC Columns
Use with high-pressure UHPLC for better separation, speed, and throughput of difficult-to-resolve mixtures of halogenated compounds including pesticides.
| Pore Size | 175 Å |
|---|---|
| Particle Size | 1.9 μm |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Ultrapure Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| Surface Area | 220 m²/g |
| Max. Pressure | 21756 psi (1500 bar) |
| Product Line | Hypersil GOLD |
| Column Format | Analytical Column |
TSKgel™ SuperSW2000 HPLC Column, 4 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Featuring ultra-efficient 4 μm particles, TSKgel SuperSW2000 provides higher efficiency than 5 μm TSKgel G2000SWxl Columns. The 125 Å pore size results in a fractionation range up to 150,000 Da for globular proteins.
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ STAR RP-18 Endcapped Sorbents HPLC Cartridges, 3 micron
For ultra-fast applications, where resolution, sensitivity and sample throughput are crucial
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Cartridge |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| USP Type | L1 |