HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ LiChroCART™ LiChrospher™ RP-Select B Reversed Phase HPLC Column, 5 μm, 4 mm x 125 mm
Column Format: Analytical Column; Carbon Load: 11.50%; Pore Size: 60 Å; Column Phase: Reversed Phase
TSKgel™ G2000SW HPLC Column, 13 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G2000SW SEC columns provide excellent separation of peptides and proteins with molecular weights up to 100,000 Da.
| Pore Size | 125 Å |
|---|---|
| Particle Size | 13 μm |
| Solvents | 0 to 100% aqueous soluble organic solvents |
| Flow Rate | 8 mL/min. |
| Stationary Phase | Diol |
| Temperature | 10°C to 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 21.5 mm |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L59 |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ RP-18 HPLC Cartridge, 150-4.6
Functions in reverse phase with RP-18 stationary phase. MilliporeSigma™ LiChroCART™ RP-18 HPLC Cartridge, 150-4.6 comes with customized packing (please specify packing material) and is 150mmL x 4.6mmI.D.
TSKgel™ UP-SW2000 HPLC Column, 2 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ UP-SW2000 columns are designed for the analysis of small proteins, peptides and oligonucleotides. The columns are packed with 2 μm silica-based beads shielded with a hydrophilic diol-type bonded phase that prevents the silica surface from interacting with protein samples.
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Diol |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Product Line | TSKgel |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green PAH Columns, 3 and 5μm Particle Size
Specially tailored alkyl bonded silica with a high carbon loading, designed specifically for the analysis of polyaromatic hydrocarbons (PAHs)
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13.5% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | PAH Analysis |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ BetaSil™ Silica HPLC Columns, 5μm Particle Size
Experience a powerful column for separating non-polar and moderately polar compounds based on 100Å high purity silica and designed for small molecule analysis.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 35°C |
| Phase | Normal Phase |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous Silica |
| Column Type | Normal Phase |
| Surface Area | 310 m²/g |
| USP Type | L3 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Carbonyl C18 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for superior resolution and high-throughput separation of carbonyls, dinitrophenylhydrazine (DNPH) derivatives of aldehydes and ketones.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Temperature | 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Beta-cyclodextrin |
| Phase | Chiral Separation |
| For Use With | LiChroCART Column |
| Column Type | Chiral Separation |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
| Material | Stainless Steel |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Explosives E2 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for baseline resolution of all 14 explosives listed in EPA Method 531.2.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
MilliporeSigma™ LiChroCART™ HPLC Cartridge, 125-4
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma LiChroCART™ HPLC Cartridge, 125-4 comes with customized packing (please specify packing material) and is 125mmL x 4mmI.D.
| Length (Metric) | 125 mm |
|---|---|
| Packing Material | Customized (specify packing material) |
| Column Type | LiChroCART™ HPLC Cartridge |
| Diameter (Metric) | 4 mm |
TSKgel™ Protein A-5PW HPLC Column, 20 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Protein A-5PW is a 20 μm, 4.6 mm ID x 3.5 cm column for high performance affinity chromatography. Made of PEEK hardware, this column has been designed for the rapid separation and robust quantification of a variety of antibodies. Monoclonal antibodies from harvested cell culture media can be captured and accurately quantitated in less than 2 minutes per injection.
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Columns/Purospher™ STAR NH2 Sorbents HPLC Cartridges, 5μm
Designed for carbohydrate analysis with a typical mobile phase consisting of acetonitrile and water
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | Amino (NH2) |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, Ion Exchange, HILIC |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2 to 7.5 |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| USP Type | L8 |
| Column Format | Cartridge |
MilliporeSigma™ Purospher™ STAR RP-18 Endcapped Hibar™ HR UHPLC Columns, 2 micron
For ultra-fast applications, where resolution, sensitivity and sample throughput are crucial
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 330 m²/g |
| Max. Pressure | 8700 psi (600 bar) |
| Column Format | Column |
| Particle Size | 2 μm |
| Type | HR UHPLC Column |
| Carbon Load | 17% |
| Packing Material | Silica |
| Diameter (Metric) | 2.1 mm |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ SP-STAT HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™™ SP-STAT columns are packed with hydrophilic non-porous resin particles of which the surface consists of an open access network of multi-layered cation exchange groups.
MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 125-4.6
Available in a variety of stationary phases that function in normal and/or reverse phase. MilliporeSigma™ Hibar™ HPLC Columns, 125-4.6 come with customized packing (please specify packing material) and are 125mmL x 4.6mmI.D.