GC Columns
Filtered Search Results
Restek™ Rtx™-35 Capillary Columns - 20m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns for organochlorine pesticides, PCB congeners, herbicides, pharmaceuticals, sterols, rosin acids, phthalate esters.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 20 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns, 60m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 60 m |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, 30m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Stationary Phase | 100% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 10 m |
| Packing Material | Rtx™-1 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Solvent Impurities Analysis,PCB Congener Analysis,Simulated Distillation,Drugs of Abuse,Gases Analysis,Natural Gas Odorants Analysis,Sulfur Compounds Analysis,Essential Oils,Hydrocarbons,Semivolatiles Analysis,Pesticide Analysis,Oxygenates Analysis |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Stabilwax™-DA Capillary Columns, Part 2: 15m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reduce adsorption and improve responses for many basic compounds
| Length (Metric) | 15 m |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C to 250°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Free (underivatized) Acids,Some Inorganic Acids Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Acidic |
| USP Type | G25, G35 |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns: 20m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ MXT™-WAX Capillary Columns: 25m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond Carbowax polyethylene glycol.
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 10 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Trajan™ BP5 GC Capillary Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A general purpose phase used for a wide range of applications
| Polarity | Non polar |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
Restek™ MXT™-BAC1 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Proprietary packing
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, Under 30m, Particle Size 1.50μm or Less: I.D. 0.10mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Includes | Cage |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.1 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Trajan Scientific and Medical™ BP5 GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for a wide range of applications. Trajan Scientific and Medical BP5 GC Capillary Columns are general purpose phase columns.
| Type | BP5 GC Capillary Column |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | BP5 |
| Temperature Range | -60°C to +320/340°C |
| Material | 5% Phenyl, 95% Dimethyl Polysiloxane |
| Film Thickness | 1 μm |
Restek™ Stabilwax™-DA Capillary Columns, Part 2: 30m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Reduce adsorption and improve responses for many basic compounds
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Functionality/Interaction Type | Acidic |
| USP Type | G25, G35 |
Trajan™ BP21 (FFAP) GC Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A very polar nitroterephthalic acid modified PEG phase suited to the analysis of free fatty acids
| Stationary Phase | Polyethylene Glycol |
|---|---|
| Packing Material | BP21 (FFAP) |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 35°C to 240/250°C |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G25, G35 |
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 60m Total Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Crossbond 100% dimethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Length (Metric) | 60 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 12m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica