GC Packed Columns
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (21)
- (2)
- (2)
- (87)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (148)
- (13)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (26)
- (4)
- (9)
- (6)
- (22)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (7)
- (6)
- (16)
- (13)
- (1)
- (255)
- (101)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (55)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (23)
- (1)
- (5)
- (18)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (47)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (7)
- (8)
- (1)
- (7)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (40)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (5)
- (10)
- (3)
- (4)
- (6)
- (5)
- (4)
- (3)
- (9)
- (2)
- (5)
- (1)
- (7)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (19)
- (5)
- (7)
- (1)
- (8)
- (5)
- (7)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (6)
- (4)
- (15)
- (1)
- (4)
- (13)
- (43)
- (2)
- (14)
- (7)
- (8)
- (7)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (13)
- (2)
- (12)
- (45)
- (207)
- (26)
- (4)
Filtered Search Results
Restek™ Rt-XLSulfur Packed Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized columns for low ppbv sulfur analyses. Restek Rt-XLSulfur Micropacked Columns eliminate the need for PTFE tubing.
| Max. Temperature | 290°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rt™-XLSulfur |
| Packing Material | Rt™-XLSulfur |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 3% Rtx-1
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 3% Rtx-1 are for on-column injections.
Restek™ Micropacked GC Columns: TCEP
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Efficient, inert, and flexible micropacked columns are highly efficient and provide good sample capacity, resulting in a powerful tool for solving many difficult application problems.
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 1% Rt-1000
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Temperature Range | 50°C to 250°C |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 60/80 |
| USP Type | G35 |
Restek™ n-Octane on Res-Sil™ C GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Special columns for faster separation of light, unsaturated C1 to C4 hydrocarbons.
Restek™ Rt-XLSulfur Micropacked Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized columns for low ppbv sulfur analyses. Restek Rt-XLSulfur Micropacked Columns eliminate the need for PTFE tubing.
| Max. Temperature | 290°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rt™-XLSulfur |
| Packing Material | Rt™-XLSulfur |
| For Use With (Application) | GC |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-Stabilwax
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 20% Rtx-Stabilwax are for on-column injections.
| Max. Temperature | 240°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 10% Rtx-Stabilwax
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 10% Rtx-Stabilwax are for on-column injections.
| Max. Temperature | 240°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 2 m |
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack C): 0.1% Rt-1000
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Max. Temperature | 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 0.1% Rt™-1000 |
| Packing Material | CarboBlack C |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 80/100 |
| USP Type | G35 |
Restek™ Chromosorb Packed Columns: 3% Rt-101
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-bonded stationary phase packed columns.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 3% Rt™-101 |
| Packing Material | Chromosorb, Silcoport™ W |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (Nickel 200 Tubing)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Max. Temperature | 260°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 5% Krytox |
| Length (Metric) | 3.05 m |
| Packing Material | CarboBlack B |
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2.1 mm |
| Temperature Range | -30°C to +260°C |
| Material | Nickel |
| Mesh Size | 60/80 |
Restek™ Bonded Packed Column Stationary Phases: 5% Rtx-Stabilwax
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Bonded phases in capillary columns provide a dramatic increase in column quality. Restek Bonded Packed Column Stationary Phases: 5% Rtx-Stabilwax are for on-column injections.
| Max. Temperature | 240°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 5% Rtx™-Stabilwax |
| Length (Metric) | 2 m |
| Packing Material | Silcoport™ W |
| Diameter (Metric) Outer | 3.17 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Temperature Range | 40°C to 240°C |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack C): 0.19% Picric Acid
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Graphitized carbon black offers unique selectivity and very little adsorption for alcohol analyses.
| Max. Temperature | 125°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 0.19% Picric Acid |
| Length (Metric) | 2 m |
| Packing Material | CarboBlack C |
| Diameter (Metric) Outer | 3.1 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 2 mm |
| Material | SilcoSmooth™ |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 80/100 |
Restek™ Chromosorb Packed Columns: 10% TCEP
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Non-bonded stationary phase packed columns.
| Max. Temperature | 175°C |
|---|---|
| Stationary Phase | 10% TCEP |
| Packing Material | Chromosorb |
| Diameter (Metric) Outer | 3.1 mm |
| Temperature Range | 0°C to 175°C |
| For Use With (Application) | GC |
| Mesh Size | 100/120 |
Restek™ CarboBlack Packed Columns (On CarboBlack B): 3% Rt-1500
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More