GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND Q+ GC Columns
Separate ethane, ethylene and acetylene consistently with the intermediate polarity PLOT column with essentially no particle release.
| Max. Temperature | Up to 250°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Q+ |
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC for the Separation of Ethane, Ethylene, and Acetylene to Baseline |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1701 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Often used for alcohols, oxygenates, pharmaceuticals, pesticides, and PCB applications.
| Max. Temperature | Subambient to 260°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(14% cyanopropylphenyl/86% dimethyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G46 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ γ-DEX™ 120 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT Bentone 34/DNDP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ B-DM Capillary GC Column, df 0.12 μm
Used for enantiomeric separation of ephedrine, pseudoephedrine, chlorinated intermediates and methylamphetamine by gas chromatographic analysis.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | 2,3-di-O-methyl-6-t-butyl silyl derivative of β-cyclodextrin |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.12 μm |
| Product Line | Astec CHIRALDEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-DP Capillary GC Column, df 0.12 μm
Exhibits high efficiency and resolution at low retention times.
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-ILD3606 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Excellent at separations involving benzene (and other aromatics) and oxygenates in petroleum products, such as gasoline.
| Max. Temperature | 50°C to 260°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,5-Di(2,3-dimethylimidazolium)pentane bis(trifluoromethylsulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SP™-2340 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Capillary column coated with SP™-2340 stationary phase may be used in gas chromatographic analysis and separation of cis/trans isomeric fatty acids.
| Max. Temperature | Subambient to 250°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(biscyanopropyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.20 μm |
| USP Type | G5 |
| Product Line | SP |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-ALC Plus II GC Columns
Perform fast, full separation of blood alcohols and other volatile compounds by headspace gas chromatography using Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-ALC GC columns.
| Max. Temperature | 260°C |
|---|---|
| Product Line | TraceGOLD |
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-5SilMS GC Columns
Incorporates phenyl groups in the polymer backbone for improved thermal stability, reduced bleed and reduced susceptibility to oxidation.
| Max. Temperature | 330/350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-5 SilMS |
| Polarity | Low-Polar |
| For Use With (Application) | GC/MS Applications Using Ion-Trap Systems,GC/MS for Polycyclic Aromatics, Phthalates, Phenols, Amines, and Organophosphates,GC/MS for Hydrocarbons Including Chlorinated Hydrocarbons |
| USP Type | G27, G36 |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS GC Columns with SafeGuard
Produce consistent results with this low-bleed, stable column produces.
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS |
| Temperature Range | 40°C°C to 260°C |
| For Use With (Application) | GC/MS |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.14 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ SCOT TCEP Capillary GC Column
SCOT Capillary GC Column may be used for high resolution gas chromatography.
Thermo Scientific™ TraceGOLD TG-200MS GC Columns
Exceptionally inert mid-polarity columns with selectivity and elution order optimized for difficult separations
| Max. Temperature | -20°C to +320/340°C |
|---|---|
| Type | GC Capillary Column |
| Diameter (Metric) Inner | 0.15 mm |
| For Use With (Application) | Silica Analysis |
| Film Thickness | 0.15 μm |