GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Rxi™-5HT Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
40 percent longer lifetime from specially designed fused silica tubing
| Stationary Phase | Rxi™-5HT |
|---|---|
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +400°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
Restek™ RTX™-OPP Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for organophosphorus pesticides and best column combination for U.S. EPA Method 8141.
Restek™ Stx-CLPesticides (Fused Silica with Siltek deactivation)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica columns with siltek surface deactivation which enhances responses for endrin, DDT, methoxychlor.
Restek™ Rtx™-1301 (G43) Capillary Columns - 105m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns equivalent to USP G43 phase.
Restek™ Innovative Integra-Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica capillary columns equivalent to USP G27 and G36 phases.
Restek™ Rxi™-1 MS Capillary Columns, 0.25 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for arson accelerants, essential oils, hydrocarbons, pesticides, PCB congeners, sulfur compounds, amines, solvent impurities, simulated distillation, oxygenates, gasoline range organics (GRO), and refinery gases
| Stationary Phase | Rxi™-1 MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Nonpolar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Arson Accelerants, Essential Oils, Hydrocarbons, Pesticides, PCB Congeners, Sulfur Compounds, Amines, Solvent Impurities, Simulated Distillation, Oxygenates, Gasoline Range Organics (GRO), and Refinery Gases |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx™-VMS Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide complete separation of all U.S. EPA Method 8260 compounds in less than 18 minutes
| Stationary Phase | Rtx™-V MS |
|---|---|
| Temperature Range | -40°C to +240/260°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
Restek™ RTX™-Volatiles Capillary Columns: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for volatile organic pollutants
| Particle Size | 1 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Temperature Range | -20°C to +270/280°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| Film Thickness | 1 μm |
Restek™ Hydroguard Water-Resistant Fused Silica Guard Tubing
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extend analytical column lifetime by preventing degradation from harsh steam-cleaning water injections.
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-Purpose Columns for Alcohols, Oxygenates, PCB Congeners (e.g., Aroclor Mixes), Pesticides, and Fragrance Compounds
| Stationary Phase | Rtx™-1701 |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
| Functionality/Interaction Type | Cyano and Phenyl |
| USP Type | G46 |
Restek™ Rtx™-1301 Capillary Columns, G43 Equivalent
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For residual solvents, alcohols, oxygenates, and volatile organic compounds
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G43 |
Restek™ Rtx-35MS Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-bleed GC/MS Columns (fused silica). Column specifically tested for low bleed performance.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Capillary Column |
| Quantity | 1 Each |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ RTX™-225 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB-225 and HP-225 columns
| Polarity | Polar |
|---|
Restek™ RTX™-1701 Capillary Columns, Length 30m or Less: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for alcohols, oxygenates, PCB congeners (e.g. Aroclor mixes), pesticides
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™,Oxygenates Analysis,PCB Congener Analysis,Pesticide Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Cyano and Phenyl |
| USP Type | G46 |
Restek™ MXT™-502.2 Silcosteel™ Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |