GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (2)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (925)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (210)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ Rt-BDEXsp Chiral Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica columns often useful in dual-column configurations, with the Rt-βDEXsm column, for complex enantiomeric separations.
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 14% Cyanopropylphenyl/86% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Rt™-betaDEXsm |
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Material | Cyclodextrin |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC),Pharmaceutical Industry Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ MXT-1 Silcosteel Capillary Columns — 30m (98 ft.) Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt-1 |
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns: Length 15m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-5 Capillary Columns, 0.53 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-Purpose Columns for Drugs, Solvent Impurities, Pesticides, Hydrocarbons, PCB Congeners, Essential Oils, Semivolatiles
| Stationary Phase | Rtx™-5 |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Low |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Drugs, Solvent Impurities, Pesticides, Hydrocarbons, PCB Congeners (e.g., Aroclor Mixes), Essential Oils, Semivolatiles |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ MXT™-200 Capillary Columns, 30m and Under: I.D. 0.25mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mid-polarity phase, Crossbond™ trifluoropropylmethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Functionality/Interaction Type | Solute stationary phase interaction |
| USP Type | G6 |
Restek™ MXT-WAX Silcosteel Capillary Columns: 10m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt™-Wax |
| Length (Metric) | 10 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.18 mm |
| Polarity | Polar |
| Temperature Range | 40°C to 250°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ Intermediate-Polarity Deactivated Fused Silica Guard Columns and Transfer Lines, Pack of 6
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tested with a comprehensive test mix to ensure high inertness, use with most common solvents
| Type | GC Guard Column |
|---|---|
| Material | Deactivated Fused Silica |
Restek™ Rt™-yDEXsa Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For larger organic molecules and flavor compounds in fruit juices
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ MXT-1 Silcosteel Capillary Columns - 105m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, and oxygenates.
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 105 m |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ MXT™-65TG Silcosteel Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Particle Size | 0.1 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 445°C |
| Polarity | High polar |
| Temperature Range | 20°C to 370°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| For Use With (Application) | Triglyceride Analysis |
| Film Thickness | 0.1 μm |
Restek™ Rxi-624Sil MS Columns - Midpolarity Crossbond Phase
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
G43 phase is highly selective for volatile organics and residual solvents
| Max. Temperature | 300 to 320°C |
|---|---|
| Type | MS column |
| Material | Silica |
| For Use With (Application) | Validation Methods Analysis |
Restek™ Rtx™-1614 Capillary Columns, 0.25 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Optimized for PBDE Analysis by EPA Method 1614
| Max. Temperature | 360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-1614 |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Quantity | 1 Column |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | PBDE Analysis by EPA Method 1614 |
| Film Thickness | 0.1 μm |
Restek™ Rxi™-1 MS Capillary Columns, 0.32 mm I.D.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for arson accelerants, essential oils, hydrocarbons, pesticides, PCB congeners, sulfur compounds, amines, solvent impurities, simulated distillation, oxygenates, gasoline range organics (GRO), and refinery gases
| Stationary Phase | Rxi™-1 MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Nonpolar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Arson Accelerants, Essential Oils, Hydrocarbons, Pesticides, PCB Congeners, Sulfur Compounds, Amines, Solvent Impurities, Simulated Distillation, Oxygenates, Gasoline Range Organics (GRO), and Refinery Gases |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx-DHA Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Excellent responses and peak symmetry for polar oxygenates
| Type | Capillary column |
|---|---|
| Material | Dimethyl polysiloxane |
| For Use With (Application) | DHA Methods |
Restek™ Rtx™-DHA Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Columns meet or exceed all ASTM D6730-01 and CAN/CGSB 3.0 No. 14.3-99 method guidelines
| Stationary Phase | Rtx™-DHA |
|---|---|
| Description | ASTM D6730 Method requires a Tuning Column (#10165) |
| Quantity | 1 Column |
| Temperature Range | -60°C to 300/340°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Hydrocarbon Analysis, Polar Oxygenates, ASTM D6730 |