Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
MAPA™ Temp-Tec™ NL-56 Chemical Resistant Gloves with Thermal Insulation
Heavyweight construction provides multi-purpose chemical resistance to acids and aliphatic solvents. The double-knit cotton liner protects hands during high temperature applications.
| Length (Metric) | 35.6 cm |
|---|---|
| Yarn Gauge | 15 |
| Coating Material | Neoprene |
| EN388 Standard | 2212 |
| Temperature (Metric) Max | 300°F |
| Color | Black,Blue |
| Length (English) | 14 in. |
| For Use With (Application) | Boiler Room Work, Chemical Treatment, Hot Pipe Handling, Steam Cleaning, and Polymer Extrusion |
| Series | Temp-Tec™ NL-56 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ACJKL |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Double-Knit Cotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
PIP™ OTG Rimless Safety Glasses
PIP™ Rimless Safety Glasses feature adjustable over-the-glass (OTG) style that offers an excellent fit over any kind of personal eyewear.
SHOWA™ 7500PF Nitrile Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Competitively priced, high-quality disposable nitrile gloves provide a second-skin feel to significantly reduce hand fatigue.
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 170-199, ASTM D5511 and D5526 Standards,ASTM D5511,ASTM D5526 |
| AQL | 1.5 |
SHOWA™ Atlas™ 300 Textured Latex Coated Seamless Knit Work Gloves
Gloves are ergonomically designed with a lightweight coating to ensure maximum dexterity, while also enhancing grip capabilities.
| Series | ATLAS™ 300 |
|---|---|
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Coating Material | Latex |
| EN388 Standard | 2142X |
| Color | Blue,Gray |
| Material | Polycotton |
| Coated Area | Palm, Fingers |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| For Use With (Application) | Agriculture, Construction, Municipal Services, and Warehousing |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
PIP™ Aramid Fiber Hot Mill Gloves with EverGrip™ Nitrile Coating
EverGrip™ coating is made of specially formulated nitrile to resist melting and enhance grip capabilities. Aramid Fiber/Cotton blend shell provides protection against high temperatures, cuts, and abrasions.
| Accelerator Free | Yes |
|---|---|
| Series | 43-552 |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Hot Mill Gloves |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Yellow |
| Latex Free | Yes |
| Yarn Weight | 24 oz. |
| Material | Aramid Fiber |
| Liner Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Hot Metal Handling, Glass Handling, Foundries, and Forging Operations |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Ambidextrous |
MAPA™ Krynit Grip and Proof 580 Cut-Resistant Gloves, Nitrile Coated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Grip and proof nitrile coating on the palm and fingers ensures a secure grip in oily environments. Oil-proof gloves are ideal for jobs such as handling sheet metal, working with oily mechanical parts or sorting small, sharp parts.
| Series | Krynit Grip & Proof 580 |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | CE |
| Length (Metric) | 22.8 to 25.4 cm |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Coating Material | Nitrile |
| Color | Black |
| Length (English) | 9 to 10 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Handling sheet metal, working with oily mechanical parts, sorting small/sharp parts |
| Glove Cuff Style | Knit |
PIP™ Assurance™ Blue 15 mil Unlined Chemical Resistant Nitrile Gloves
Unsupported nitrile gloves provide protection from chemical and physical hazards. Commonly used in light chemical applications, printing and meat processing.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Raised Diamond |
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | No |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:3101 |
| Color | Blue |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.39 mm |
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Series | Assurance™ 50-N140B |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 374-3 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AJK |
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Glove Cuff Style | Straight |
| Palm Thickness (Metric) | 0.38 mm |
Magid™ Aramid Fiber High Heat Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Extra heavyweight, woven gloves are designed to protect hands in extreme temperatures ranging from 600°F to 800°F. Gloves include a sewn-in wool liner for additional thermal protection and comfort.
Tians Epic™ High Performance Static Dissipative Cleanroom Sleeves
Lint free polyethylene and polypropylene sleeves for use in critical, ESD and low particulate clean environments.
MCR Safety Crews™ Tomahawk™ Safety Glasses
The Tomahawk™ is an affordable alternative for providing comfort, protection and style. Features include a stylish wrap-around design and one-piece polycarbonate lens with integral sideshields.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-1989 safety standards |
Moldex™ Meteors™ Disposable Ear Plugs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Meteors™ unique curved design provides exceptional comfort. The contours follow the shape of the ear canal which means less pressure at the smallest diameter of the ear plug.
CTI SGPF Series Sterile Latex Cleanroom Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sterile, powder free latex gloves are qualified for use in the pharmaceutical industry and recommended for Class 100 /ISO 5 cleanroom compatible or higher controlled environments.
| Tensile Strength | 23 MPa |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Quantity | 200 Pairs/Case (4 Boxes of 50 Pks of Gloves, Each Pk Contains 1 Pair) |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | SGPF Series |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578-95,IEST-RP-CC005.2,FDA 21 CFR 177.2600,AAMI,MIL STD-105E |
CTI Impervious Polylatex Shoe Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong and durable with a comfortable fit. Compatible with ISO 6 (Class 1,000) environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Latex Free | No |
| Material | Polylatex |
| Sterility | Non-sterile |
International Enviroguard™ PVC Cleanroom Chemical Aprons with Long Sleeves
Heavy-duty PVC aprons features long sleeves with tunnelized elastic wrists for protection against liquid splash, sprays, and non-hazardous dry particulates.
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Resistance | Liquid, Abrasion, Puncture |
| Disposable | Single-use |
| Type | Controlled Environments Apron |
| Color | Blue |
| Material | PVC |
| For Use With (Application) | Semi-conductor, Cleanroom, Pharmaceutical, Chemical Processing, Petrochemicals, Sanitation Work |
| Closure Type | Waist Ties |
| Sterility | Non-sterile |