Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
MCR Safety Crews™ Blackjack™ Safety Glasses
Deal your workers the Blackjack™ from MCR Safety. With these sleek, style-conscious safety glasses, everybody wins. Blackjack features a frameless lens design with metal temples and non-slip temple sleeves.
| Frame Color | Chrome |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meets or exceeds ANSI Z87+ safety standards |
Bollé Safety Override OTG Goggles
Override goggles fit over prescription eyewear for high impact protection, molded cheek/brow guard and side shield, adjustable nylon temples, single piece lens with distortion free viewing and superior optical quality, includes adjustable cord
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | OTG |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Transclucent Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | OTG |
| Frame Material | Metal |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
Moldex™ SparkPlugs™ PlugStation™ Ear Plug Dispenser
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SparkPlugs™ PlugStation™ dispensers are pre-filled with ear plugs and are convenient for any work environment. Easy access, wall-mountable unit will help ensure compliance. When the PlugStation is empty, simply dispose of it and hang a new one.
| Includes | Mounting Hardware |
|---|---|
| Mounting | Wall Mountable |
| Disposable | Single-use |
| CSA Z94.2 | Class AL |
| Noise Reduction Rating (NRR) | 33 dB |
| Plug Shape | Bullet |
| Packaging Type | Dispenser |
| Size | Universal |
| Plug Material | Foam |
| ANSI S3.1974 | Yes |
| Material | PVC-free Plastic |
| High Visibility | Yes |
Kappler™ ProVent™ 7000 Isolation Gowns, Tie Closures Neck and Waist
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Breathable, microporous fabric gowns offer general hazard protection for a variety of work environments from maintenance to general healthcare. Choose from elastic wrist or knit cuff options.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Microporous Coated Fabric |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Maintenance, Spray Painting, Healthcare, Clinical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Seam Type | Serged |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Style | Wrap-around |
| Certifications/Compliance | ASTM F1670, ASTM F1671 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Neck and Waist Ties |
Halyard Health Purple Nitrile™ Gloves
Offer the best barrier protection against bacteria, viruses, and a broad range of chemicals
| Tensile Strength | 21 |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Finger Style | Textured |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Color | Purple |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Glove Cuff Style | Beaded/Rolled |
| Hand | Ambidextrous |
Newtex™ ZetexPlus™ 200 Series Heat Resistant Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Gloves are constructed from ZetexPlus™ Vermiculite Coated Fiberglass Fabric for protection from temperatures up to 1500°F for extended periods of time.
| Series | ZetexPlus™ 200 |
|---|---|
| Size | Universal |
| Coating Material | Vermiculite |
| Temperature (Metric) Max | 815°C (Extended), 1095°C (Intermittent) |
| Color | Tan |
| Material | ZetexPlus Fiberglass Fabric |
| Liner Material | Wool |
| For Use With (Application) | Kiln/Furnace Operations, Heat Processing Facilities, and High Temperature Industrial Environments |
| Glove Cuff Style | Open |
Halyard Health Sterling SG™ White Nitrile Exam Glove
Latex-free exam gloves with the protection, comfort, and sensitivity of a latex glove.
| Thickness (Metric) | 0.09 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | No |
| Applications | Healthcare |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Sempermed™ StarMed™ Ultra Nitrile Gloves
Powder free examination grade nitrile features new Smart Dispense Technology, Single Glove Delivery™ packaging method which dispenses a single glove each time. Ideal for healthcare and laboratory environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Series | StarMed™ Ultra Nitrile |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | Meets FDA 21 CFR Part 177, Meets USP 800 requirements for PPE compliance for chemotherapy |
| AQL | 1.5 |
Sempermed™ SemperCare™ Stretch Vinyl Gloves
Designed as a latex alternative for those at risk of becoming sensitive to natural rubber latex. Cream color and new resin are an upgrade from regular vinyl gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
Sempermed™ SemperCare™ Premium Latex Gloves
Powder free, co-polymer latex exam glove features enhanced elasticity, tactile sensitivity and sensation.
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Series | SemperCare™ |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Bollé Safety Silium+ Safety Glasses
Silium+ safety glasses are comfortable, ultra-lightweight combining style, ergonomics and performances for extended use
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Gunmetal |
| Frame Type | Half Frame |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Gunmetal |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Weight (English) | 0.74 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Product Type | Safety Glasses |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements and CSA Z94.3 standards |
MCR Safety Crews™ Storm™ Safety Glasses
Workers in the Storm™ can expect extreme comfort with this face-flattering protective eyewear from Crews™. Ratchet action temples combined with non-slip rubber head grips create a customized fit for virtually any head size.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Spectacles meet ANSI Z87.1-1989 standards for optical clarity and impact resistance. |