General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements and CSA Z94.3 standards |
Ergodyne™ Skullerz™ Dagr Safety Glasses/Sunglasses, Black Frame
Protective work safety sunglasses feature tough scratch-resistant lenses that filter 99.9% of harmful UVA, UVB and UVC rays to keep eyes safe in the sun and the blade-style design is a sleek and sporty look.
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Coating | Impact-resistant,Scratch-resistant,UV-treated |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 + and MIL-PRF 32432 Ballistic Impact |
| For Use With (Application) | Construction/Trades, Oil and Gas, Mining, Maintenance, Assembly/Fabrication, Manufacturing, Police/Tactical |
MCR Safety Dominator™ 3
The Dominator™ series core feature includes wire core independently adjustable nose pads to fit most facial profiles. Meets or exceeds Z87+ and Military High Velocity Impact standards. Dominate your day with adjustability, protection, and comfort!
| Frame Material | Polycarbonate |
|---|
Pyramex™ Goliath™ Safety Eyewear
Goliath™ Safety Eyewear is suitable for both working environments and sports activities.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Lens Type | Polarized |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Material | Polycarbonate |
| Weight (Metric) | 35 g |
MCR Safety Blackjack™ Safety Glasses
Deal your workers the Blackjack™ from MCR Safety. With these sleek, style-conscious safety glasses, everybody wins. Blackjack features a frameless lens design with metal temples and non-slip temple sleeves.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| No. per Case | 144/Cs. |
| Frame Material | Chrome |
MCR Safety BearKat™ Safety Glasses
MCR Safety™ BearKat™ Safety Glasses feature a single lens design with integral sideshields for an unobstructed view
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Spectacles |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 ,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 26.3 g |
Bollé Safety STKS 420 - Cobalt Flash Polarized PC Lens
Polarized cobalt flash polycarbonate lens that enhances colour perception and reduces glare from bright surfaces.
| Shape | 4 - Slightly Curved |
|---|---|
| Width (English) | 2.17 in. |
| Size | Medium/Large |
| Width (Metric) | 5.5 cm |
| Includes | Safety Glasses, Microfiber Pouch |
| Transmittance Value | 0.64 |
| Thickness (English) | 0.087 in. |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2020 |
| Weight (Metric) | 68 g |
| Height (English) | 1.77 in. |
| Disposable | Reusable |
| Lens Tint | Blue Mirror |
| Frame Type | Wrap-around |
| Lens Type | Crown Z87+ U6X |
| Height (Metric) | 4.5 cm |
| Lens Coating | Anti-scratch |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Bayonet |
| Optical Clarity | 1 - Optimal |
| Thickness (Metric) | 2.2 mm |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Dimensions (L x W x H) | 6.14 x 2.17 x 1.77 in. |
| Product Type | Safety Glasses |
| Packaging | Eco-polybag |
| Weight (English) | 0.15 lb. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Bollé Safety Tryon Safety Glasses
Tryon safety glasses for high-performance eye protection, platinum anti-scratch and anti-fog coating guarantees safety and comfort even in extreme conditions, lightweight, sporty design with co-injected flex 160 temples, flexible non-slip bridge
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 7.6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Temple Color | Blue |
| Height (English) | 3 in. |
Bollé Safety Contour Metal Safety Glasses
Bollé Safety nickel-free contour metal glasses with strong, durable metal frames, rubber-tipped arms with spring hinges, non-conductive and light
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate, Metal, TPE |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Gray |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Stainless Steel, Brass |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
MCR Safety HellKat 2 MAX6 Lens
HellKat 2 MAX6 Lens gives you all the features you want for a comfortable and stylish option in protective eyewear. This generous lens offers an outstanding orbital seal and prevents hazards from threatening one of your most treasured belongings - your eyesight.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1 Pair |
| For Use With (Application) | Manufacturing |
Ergodyne™ Skullerz™ Odin Foam Gasket Insert
Skullerz™ Odin Foam Gasket Insert is a removable insert that keep out dust and debris.
Pyramex™ Zone II™ Safety Eyewear
Built in nose pads elevate frame for precision fit and weightless wear.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Product Type | Safety Eyewear |
| Temple Style | Rubber coated tips |
| For Use With (Application) | Provides protection for eyes |
Bollé Safety Prism Foam Kit
For Prism safety eyewear, becomes sealed eyewear when add the optional foam kit