General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Scratch-resistant |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Certifications/Compliance | Exceed ANSI Z87.1-2003 High Velocity Impact standards. |
| Temple Style | Vented |
Fisherbrand™ Visitorspec Safety Glasses
Ideal for protecting visitors in industrial or medical settings.
KleenGuard™ Unispec™ II Safety Glasses
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
KleenGuard™ Unispec II Safety Eyewear offers wraparound protection to fit over most prescription eyewear.
PIP™ Anser™ Semi-Rimless Safety Glasses
Semi-Rimless Safety Glasses feature wraparound temples with rubberized tips gently grip the wearer's head.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Color | Black |
| Frame Type | Semi-rimless |
| UV Protection | 99.99% UVA and UVB Light Absorption |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, PVC |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Wraparound Temples with Rubber Tips |
3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear
3M™ Tour-Guard™ V Protective Eyewear offers impact protection, integral sideshields and flexible, polycarbonate construction with over-the-glass coverage.
| Frame Color | Clear |
|---|---|
| Lens Tint | Clear |
| Frame Type | Frameless |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | UV-treated |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | Classic |
3M™ SecureFit™ 200 Series Anti-Fog Lens
3M™ SecureFit™ 200 Series Anti-Fog Lens provides users with blue temples and lenses to help make eyewear more visible in food preparation and processing areas.
| Frame Color | Blue |
|---|---|
| Frame Type | Frameless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Product Type | Protective Eyewear |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Quantity | Case of 20 |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 |
| Temple Style | Pressure Diffusion Temple Technology |
| For Use With (Application) | Food and Beverage Manufacturing |
PIP™ Bouton™ Commander™ Semi-Rimless Safety Glasses
Unique styling that will command your attention with fit, comfort and a variety of technical lens treatments.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Semi-rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
Pyramex™ Venture II™ Safety Glasses
Venture II™ Safety Glasses feature full side protection without distracting sideshields or seams.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Half Frame |
| UV Protection | U6 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1 requirements and CSA Z94.3 standards |
Bollé Safety Rush+ Safety Glasses
Rush+ safety glasses feature an ultra-sporty design with different lens and temple color to express yourself without giving up the protection offered by a traditional ANSI Z87+ rated pair of safety glasses
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 6.05 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2.38 in. |
Bollé Safety Rush+ Small Safety Glasses
Rush+ small safety glasses offer slimmer design for narrower faces, ultra-sporty design with proper protection
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 4.6 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Polycarbonate,TPR |
| Width (Metric) | 7.6 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate, TPR |
| Weight (English) | 0.95 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1.8 in. |
Bollé Safety Silex Safety Glasses
Silex safety glasses offer solutions adapted to different requirements, while preserving optimal quality
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 1 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 1.06 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 1 in. |
3M™ SecureFit™ Safety Glasses with Anti-fog Lens
Features proprietary 3M™ Pressure Diffusion Temple Technology that helps diffuse pressure over the ear to enhance frame comfort while not compromising the security of fit across a diverse workforce.
| Frame Type | Frameless |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | Plastic |
| No. per Pack | 20/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1-2015 |
| Temple Style | SecureFit™ |
3M™ Virtua™ CCS Protective Eyewear
Cord control system is designed to keep a corded earplug attached, untangled, and ready for use
| Includes | With optional foam gasket attachment |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Frame Material | Frameless |
| Temple Style | Cord Control System Temple |
| For Use With (Application) | Assembly, Cleaning, Demolition, Electrical, Facility Maintenance, Grinding, Machine Operations, Painting, Remediation, Sanding, Welding |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Women's Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Wraparound |
| For Use With (Application) | General manufacturing |