General Purpose Safety Glasses
Safety glasses may also include side protection like detachable side protectors (clip-on or slide-on shields). In addition, accommodation must be made for employees who require corrective lenses; protective eyewear must incorporate prescriptive lenses or glasses worn over prescription lenses. If light hazards exist, eye protection should have coated or tinted lenses that reduce the transmission of the specific light spectrum.
Employees must also be trained to use eye protection. Training must be comprehensive and understandable and recur at least annually or more often if needed. Training should include:
- Need for protection
- Compromised protection (improper fit, use, or maintenance)
- Safety eyewear capabilities and limitations
- Appropriate and effective use
- Inspection, donning, and doffing
- Maintenance and storage
- Contraindications for use, including medical signs and symptoms
Options for protective eyewear include:
- Frame materials
- Frame color and style
- Flexibility and adjustability (adjustable temples, nose pads)
- Anti-fog, -static, or another lens treatment
- Lens tint or mirror coatings
- Compatibility with other safety equipment and apparel
- (95)
- (1)
- (78)
- (1)
- (16)
- (34)
- (18)
- (13)
- (629)
- (4)
- (1)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (12)
- (2)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (284)
- (2)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (9)
- (98)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (167)
- (1)
- (9)
- (18)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (10)
- (12)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (33)
- (1)
- (23)
- (118)
- (2)
- (1)
- (22)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (28)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1,287)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (552)
- (20)
- (56)
- (71)
- (1)
- (46)
- (1)
- (131)
- (2)
- (32)
- (3)
- (733)
- (347)
- (30)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (170)
- (10)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (6)
- (135)
- (1)
- (1)
- (444)
- (2)
- (15)
- (14)
- (2)
- (26)
- (74)
- (4)
- (5)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (43)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (52)
- (2)
- (400)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (37)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
Pyramex™ Isotope™ Safety Eyewear
Dual frame design features a rubber gasket for a comfortable fit while protecting from splash and dust
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Description | Dielectric |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1 ,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 41 g |
| Frame Color | Black |
|---|---|
| Lens Type | H2X |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN-166 |
| Lens Material | Polycarbonate (Front Lens), Acetate (Inner Lens), PU Foam |
| Lens Coating | Anti-fog |
| Frame Material | TPU |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 80 g |
Pyramex™ Defiant™ Safety Glasses
Single lens protection encapsulates the eye/cheek area for superb protection.
| Lens Tint | Clear |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| For Use With (Application) | Indoor |
Pyramex™ Fastrac™ Safety Glasses
100% polycarbonate frame / lens combination gives the appearance of a dual lens product with single lens protection.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI Z87.1,CSA Z94.3-07 |
| Weight (Metric) | 23.5 g |
MCR Safety Crews™ Tomahawk™ Safety Glasses
The Tomahawk™ is an affordable alternative for providing comfort, protection and style. Features include a stylish wrap-around design and one-piece polycarbonate lens with integral sideshields.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Frame Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | Meet ANSI Z87.1-1989 safety standards |
Bollé Safety IRI-s Safety Glasses with Bifocal Reading Area
IRI-s safety glasses with bifocal reading area are ultra-modular and infinitely adaptable, dioptric corrective lenses, anti-scratch/anti-fog lenses
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Height (Metric) | 5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Width (English) | 2.75 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 7 cm |
| Frame Color | Black |
| UV Protection | UV400 |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Height (English) | 2 in. |
MCR Safety Klondike™ Safety Glasses
Klondike™ glasses feature safety and style at an affordable price to separate you from the pack. Whether on the slopes or in the workplace, Klondike's matte black or blue frame finish, adjustable temples, and soft secure TPR nose pad keeps you at the peak of comfort and style all day long.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|
Pyramex™ Intruder™ Safety Glasses
Economical light-weight Intruder™ Safety Glasses offer superior protection.
Bollé Safety Ness+ Safety Glasses
Ness+ combines comfort and close protection by its ultra-wrap around frame, all-round vision.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Full Frame |
| Height (Metric) | 2.5 cm |
| Shape | Rectangular |
| Lens Coating | Anti-fog,Scratch-resistant |
| Width (English) | 1 in. |
| Material | Polycarbonate |
| Width (Metric) | 2.5 cm |
| Frame Color | Clear |
| UV Protection | UVA and UVB |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Safety Glasses |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Weight (English) | 0.99 oz. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z87+ |
| Temple Color | Orange |
| Height (English) | 1 in. |
MCR Safety Bearkat™ Safety Glasses
BearKat's™ glasses feature well thought-out construction that combines the best in safety, comfort and affordability. Your vision is unobstructed by the one-piece wraparound lens, which by its tight fit allows you maximum safety.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Lens Coating | Anti-fog |
| No. per Case | 144/Cs. |
| Certifications/Compliance | Meets ANSI Z87.1 |
Pyramex™ Integra™ Safety Glasses
Integra™ Safety Glasses feature single lenses and adjustable temples to ensure reliable performance.
MCR Safety Crews™ Storm™ Safety Glasses
Workers in the Storm™ can expect extreme comfort with this face-flattering protective eyewear from Crews™. Ratchet action temples combined with non-slip rubber head grips create a customized fit for virtually any head size.
| Lens Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Spectacles meet ANSI Z87.1-1989 standards for optical clarity and impact resistance. |
Pyramex™ Cortez™ Frame with Navy Temples
Ribbed, cushioned nosepiece fits a wide range of bridge sizes and protects against slippage.
| Frame Color | Navy |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Coating | Scratch-resistant |