Exam Gloves
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (222)
- (225)
- (223)
- (209)
- (128)
- (105)
- (493)
- (10)
- (45)
- (4)
- (10)
- (20)
- (107)
- (3)
- (14)
- (4)
- (7)
- (3)
- (13)
- (69)
- (20)
- (15)
- (41)
- (3)
- (37)
- (5)
- (97)
- (5)
- (1,067)
- (3)
- (151)
- (6)
- (35)
- (800)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (146)
- (882)
Filtered Search Results
O&M Halyard Purple Nitrile-Xtra Exam Glove
Purple Nitrile Exam Gloves are frequently the glove of choice for healthcare workers who need outstanding barrier protection from bacteria, viruses and chemicals during procedures where risk of fluid exposure is moderate to high.
| Tensile Strength | 21 MPa Before Aging, 21 MPa After Aging |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Purple |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978 |
| AQL | 1 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
MCR Safety 5010 SensaTouch Vinyl Gloves
Latex-free, powder free gloves suitable for a variety of applications including general medical, dental patient care, electronic assembly and food service.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | SensaTouch™ |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | Medical Grade, Class 1 Medical Device, Complies with federal regulations for food contact |
| AQL | 1.5 |
Sempermed™ SemperCare™ Synthetic Vinyl Gloves
Powder free, polyvinyl chloride (PVC) exam grade gloves are thermally activated to provide a contoured fit and reduce hand fatigue.
| Tensile Strength | 10 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Medline™ Professional™ Nitrile Gloves with Aloe
Nitrile gloves with aloe provide protection and comfort and are designed specifically for workers in the lab environment
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | Professional Nitrile |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Medisca Safe-Sense™ Gloves, 12 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These single use Safe-Sense™ Gloves, 12 in. provide maximum protection for non-sterile hazardous compounding administration disposal and other related chemotherapy activities.
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| AQL | 1.5 |
Cardinal Health™ Esteem™ Stretchy Nitrile III Gloves
Powder free, non-sterile nitrile stretchable examination gloves are soft and flexible. Shape recovers quickly for a comfortable and protective fit.
| Tensile Strength | 24 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Teal |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | Esteem™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM D6978 |
| AQL | 1 |
CTI STN Series Thin Nitrile Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
STN Series thin nitrile gloves feature a 3.5 mil thickness with textured fingertips for improved dexterity while offering strength, stretch and a comfortable fit.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Disposable | Single-use |
| Series | STN |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 10 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578-05, MIL STD-105E, 21 CFR 177.2600 |
Cardinal Health™ Esteem™ Stretchy Nitrile Gloves
Nitrile examination gloves are soft, flexible, and offer freedom of movement and tactile sensitivity.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | Esteem™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 6319, ASTM D6978-05 |
| AQL | 1 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Medline™ Ultra Stretch Vinyl Gloves
Constructed of advanced formulation vinyl synthetic that stretches to fit your hand while providing maximum sensitivity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | Ultra Stretch |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Medline™ ACCUtouch™ Vinyl Gloves
Synthetic vinyl powder free exam gloves are ideal for general patient care.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Clear |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Series | ACCUtouch™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13485 by BSI, EN 455-1, -2, -3. |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
MCR Safety SensaTouch™ Latex Gloves
Natural rubber latex polymer gloves are comprised of biodegradable material that is inherently antimicrobial and antibacterial. Suitable for a variety of applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.27 mm |
| Series | SensaTouch™ |
| FDA 510 (k) | No |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | NFPA 1999, Medical Grade (Class 1 Medical Device) |
Cardinal Health™ Esteem™ XP Nitrile Gloves
XP examination gloves feature a long, beaded cuff that safeguards the hand and wrist against spills and splashes. Provides tactile sensitivity while maintaining strength and barrier protection.
| Tensile Strength | 18 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 29 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11.7 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Series | Esteem™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM D6978 |
| AQL | 1 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |
Medisca Safe-Sense™ Blue Nitrile Powder Free Chemo Rated Exam Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Medisca Safe-Sense™ Powder Free Chemo Rated Exam Gloves provide maximum protection for non-sterile hazardous compounding, administration, disposal and other related chemotherapy activities. They are resistant to puncture, abrasion and snag.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.86 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Quantity | 100 Gloves/Box, 10 Boxes/Cs. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05 |
| AQL | 1.5 |
Vguard™ A1EA6 Series Powder-Free Nitrile Glove
High Visibility Orange Nitrile 6 mil Exam Gloves provide protection against chemicals and abrasives. Durable, puncture-resistant nitrile for a comfortable fit and feel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Industrial |
| Color | Orange |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 1.5 |
| Sterility | Non-sterile |
Vguard™ A16A7 Series Powder-Free Nitrile Gloves, Green, 5 mil
Green Nitrile Exam Gloves provide protection against chemicals and abrasives. Durable, puncture-resistant nitrile for a comfortable fit and feel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial,Laboratory,Healthcare |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |