Exam Gloves
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (222)
- (225)
- (223)
- (209)
- (128)
- (105)
- (493)
- (10)
- (45)
- (4)
- (10)
- (20)
- (107)
- (3)
- (14)
- (4)
- (7)
- (3)
- (13)
- (69)
- (20)
- (15)
- (41)
- (3)
- (37)
- (5)
- (97)
- (5)
- (1,067)
- (3)
- (151)
- (6)
- (35)
- (800)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (146)
- (882)
Filtered Search Results
Medicom™ Ocean Pacific™ Ninja™ Nitrile Medical Examination Gloves
Nitrile Medical Examination Gloves are thicker, fully textured and provide optimal grip, puncture resistance and protection against bloodborne pathogens, chemical lubricants and sharp instruments. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Applications | Laboratory,Healthcare,Industrial |
| Color | Black |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| AQL | 2.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.1 mm |
Ansell Microflex™ 92-134 Versatility Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Comfortable gloves offering tactility and protection across numerous applications.
Hourglass International™ Nusa200 Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Experience uncompromising protection and comfort with the Hourglass Nusa200 glove, featuring powder-free nitrile, chemo and fentanyl tested, reliable barrier performance, trusted fit
| Tensile Strength | > 20 mPa (after aging) |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.114 mm |
| Thickness (Metric) | 0.114 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319 |
| AQL | 2.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.101 mm |
Ansell MICROFLEX™ Neogard™ TOUCH 73-737 Disposable Neoprene Gloves
Special technology to support musculoskeletal health with excellent grip
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Applications | Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Neoprene |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.09 mm |
| Thickness (Metric) | 240 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Exam Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6977 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Medicom™ AssureTouch™ Pure™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Pure™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Ideal for procedures that require a high level of precision and tactile sensitivity. DermaSense technology helps reduce the risk of skin reactions. Textured fingertips ensure a secure grip. Chemo-tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | Yes |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ Ocean Pacific™ Lab Master™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
Ocean Pacific™ Lab Master™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. Provides the protection and strength of nitrile without the chemical accelerators commonly found in nitrile gloves. Textured fingertips for a secure grip, even when wet. Chemo-tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | Yes |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Indigo |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell MICROFLEX™ E-Grip™ Max L92 Latex Gloves
Powder free, latex exam gloves with fully textured fingers for enhanced gripping power. Durable thickness for extra protection against punctures, rips and tears.
| Tensile Strength | 26 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.3 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Natural |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | E-Grip™ Max L92 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578, FDA21 CFR 177-2600 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Medicom™ AssureTouch™ Agile™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
AssureTouch™ Agile™ Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. This nitrile glove offers optimal puncture and tear resistance without compromising dexterity or tactility. Textured fingertips ensure a secure grip, even when wet. Chemo tested.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ AssureTouch™ Ultra Nitrile Medical Examination Gloves
Non-sterile, single-use, powder-free, latex-free gloves with textured fingertips, ambidextrous, preventing cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Color | Violet,Blue |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.06 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 2.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.06 mm |
Ansell MICROFLEX™ Lifestar EC™ LSE-104 High Risk Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Disposable EMS gloves provide protection against bloodborne pathogens, chemical splashes and other hazardous substances. Dual layer, dual color, high risk exam gloves are specially designed for use while caring for patients, administering drugs, and performing other vital tasks.
| Tensile Strength | 25 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 27.9 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White,Blue |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Nitrile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.21 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Series | MICROFLEX™ Lifestar EC™ LSE-104 |
| FDA 510 (k) | No |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 13485, ISO 9001, NFPA 1999:2013 |
| AQL | 0.65 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |
Medicom™ SafeBasics True Fit™ Thin Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips
SafeBasics True Fit™ Thin Nitrile Medical Examination Gloves with Textured Fingertips. This glove provides the unrivaled strength and durability of nitrile without compromising sensitivity or comfort. Textured fingertips ensure a secure grip, even when wet. Chemo tested and fentanyl safe.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial,Laboratory |
| Latex Free | Yes |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ AssureTouch™ Shield Vinyl Medical Examination Gloves
High-grade vinyl ensures reliable protection. AssureTouch™ Shield Vinyl Medical Examination Gloves provide a silky feel and smooth texture, as well as enhanced tactile sensitivity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Accelerator Free | No |
| Chlorinated | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Industrial,Laboratory,Healthcare |
| Color | Clear |
| Latex Free | Yes |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell MICRO-TOUCH™ Plus 60-160 Sterile Latex Gloves
Latex, powder free sterile examination glove features tactile sensitivity and grip. Ideal for sterile examination (non-surgical) procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.3 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Latex |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Series | MICRO-TOUCH™ Plus Sterile 60-160 |
| FDA 510 (k) | No |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578, FDA21 CFR 177-2600, ISO 9001, ISO 13485, ISO 10993-10:2002 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Ansell MICRO-TOUCH™ Nitrile E.P.™ Non-Sterile Gloves
Nitrile, powder free examination glove with an extended cuff provides extra protection when healthcare providers are exposed to chemotherapy agents, bodily fluids or blood-borne pathogens in high-risk clinical settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 295 mm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11.6 in. |
| Material | Nitrile |
Ansell MICROFLEX™ Diamond Grip™ MF-300
MICROFLEX™ Diamond Grip™ MF-300 - Latex exam gloves, offering robust personal protection and secure grip