Exam Gloves
- (1)
- (1)
- (63)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (222)
- (225)
- (223)
- (209)
- (128)
- (105)
- (493)
- (10)
- (45)
- (4)
- (10)
- (20)
- (107)
- (3)
- (14)
- (4)
- (7)
- (3)
- (13)
- (69)
- (20)
- (15)
- (41)
- (3)
- (37)
- (5)
- (97)
- (5)
- (1,067)
- (3)
- (151)
- (6)
- (35)
- (800)
- (2)
- (1)
- (3)
- (44)
- (146)
- (882)
Filtered Search Results
Gloveworks Blue Latex Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gloveworks Exam Blue Latex Gloves are made for healthcare professionals. They are 14 mil thick, which is more than triple the thickness of standard exam gloves, for added barrier protection. More than 2 in. longer than standard medical gloves. Powder free.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 308 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12.13 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.41 mm |
| Thickness (Metric) | 0.31 to 0.41 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Latex Disposable Glove |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578; California Proposition 65 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.33 mm |
High-Tech Conversions ProWorks™ Polar Nite™ Nitrile Gloves
ProWorks™ Polar Nite™ Nitrile Gloves are powder free, white nitrile exam gloves suitable for healthcare or laboratory use.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA CFR Title 21 Food Additive Regulations, part 174-178 |
| AQL | 2.5 |
Gloveworks HD Extended Cuff Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Powder free, blue nitrile exam gloves feature an extended cuff for additional forearm protection. Recommended for healthcare and laboratory applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Series | GPNHD |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.18 mm |
AMMEX Professional Ivory Latex Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
AMMEX Professional Exam Ivory Latex Gloves stretch to deliver comfort. 4 mils thick for dependable protection.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 243 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Ivory |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 to 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Latex Disposable Glove |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 3578; California Proposition 65 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
AMMEX Professional Clear Vinyl Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
AMMEX Professional Exam Clear Vinyl Gloves are for healthcare professionals, home users, and tasks that require frequent glove changes. Loose, comfortable fit, smooth finish. Dependable lightweight barrier protection against pathogens and contaminants. Latex free and powder free.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 243 mm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Clear |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 to 0.13 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Vinyl Disposable Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | ASTM D5250; California Proposition 65 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Honeywell™ Dexi-Task Powder Free Nitrile Gloves
Dexi-Task powder free nitrile gloves offer both dexterity and sensitivity for a wide variety of laboratory and industrial applications.
| Tensile Strength | 16 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Industrial,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | Dexi-Task |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455 Standards, CE Standards, EN420 and approved by CFIA |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Medisca Safe-Sense™ Gloves, 12 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These single use Safe-Sense™ Gloves, 12 in. provide maximum protection for non-sterile hazardous compounding administration disposal and other related chemotherapy activities.
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Accelerator Free | Yes |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| AQL | 1.5 |
MCR Safety SensaTouch™ Latex Gloves
Natural rubber latex polymer gloves are comprised of biodegradable material that is inherently antimicrobial and antibacterial. Suitable for a variety of applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Thickness (Metric) | 0.27 mm |
| Series | SensaTouch™ |
| FDA 510 (k) | No |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | NFPA 1999, Medical Grade (Class 1 Medical Device) |
Medline™ Professional™ Nitrile Gloves with Aloe
Nitrile gloves with aloe provide protection and comfort and are designed specifically for workers in the lab environment
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | Professional Nitrile |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
Medline™ ACCUtouch™ Vinyl Gloves
Synthetic vinyl powder free exam gloves are ideal for general patient care.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Clear |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Series | ACCUtouch™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13485 by BSI, EN 455-1, -2, -3. |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Sempermed™ SemperCare™ Synthetic Vinyl Gloves
Powder free, polyvinyl chloride (PVC) exam grade gloves are thermally activated to provide a contoured fit and reduce hand fatigue.
| Tensile Strength | 10 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Series | SemperCare™ |
| Exterior Finish | No Texture |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.09 mm |
Medline™ Ultra Stretch Vinyl Gloves
Constructed of advanced formulation vinyl synthetic that stretches to fit your hand while providing maximum sensitivity.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 23 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | Ultra Stretch |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
Cardinal Health™ Esteem™ Stretchy Nitrile Gloves
Nitrile examination gloves are soft, flexible, and offer freedom of movement and tactile sensitivity.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | Esteem™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 6319, ASTM D6978-05 |
| AQL | 1 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
CTI STN Series Thin Nitrile Gloves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
STN Series thin nitrile gloves feature a 3.5 mil thickness with textured fingertips for improved dexterity while offering strength, stretch and a comfortable fit.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Disposable | Single-use |
| Series | STN |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 10 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578-05, MIL STD-105E, 21 CFR 177.2600 |
Cardinal Health™ Esteem™ XP Nitrile Gloves
XP examination gloves feature a long, beaded cuff that safeguards the hand and wrist against spills and splashes. Provides tactile sensitivity while maintaining strength and barrier protection.
| Tensile Strength | 18 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 29 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 11.7 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.17 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Series | Esteem™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, ASTM D6978 |
| AQL | 1 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.14 mm |