Safety Clothing
Filtered Search Results
Ansell Kimtech™ A5 Cleanroom Apparel, Bulk Packaging
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Coveralls feature a polypropylene breathable SMS fabric with a cloth-like feel.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Cuff Style | Thumb Loop |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 100-100,000 (ISO 5-8) |
| Color | White |
| For Use With (Application) | Compounding, Mixing, Filling, Cleaning, Pharmaceutical, Biomedial Research |
| Collar Type | Standing |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell KleenGuard™ A30 Coveralls with Elastic Back, Wrists, Ankles, No Hood
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Limited-use coveralls designed to protect against hazardous dry particles, aerosols, and low-hazardous limited liquid splash.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Color | White |
| Material | SMS Fabric |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical Research, Aerospace, Maintenance, General Manufacturing, Food |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Particle,Liquid |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Back Style | Elastic |
| Model | KleenGuard™ A30 |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Unhooded |
| Certifications/Compliance | NFPA 99 |
| Closure Type | Front Zipper |
DuPont™ ProShield™ 30 Shoe Covers
Choose from blue or white slip-resistant sole shoe covers suitable for Cleanroom ISO 6 (Class 1000) controlled environments.
| Height (Metric) | 13.97 cm |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Coating | Polyethylene |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Height (English) | 5.5 in. |
Ansell AlphaTec™ 56-801 Apron
Ansell aprons help workers keep clean and protected from harmful contact with oil, grease, and chemicals. Endurosaf™ aprons are exceptionally resistant to abrasion, chemicals, oils, and fats.
| Thickness | 8-9 mil |
|---|---|
| Resistance | Chemicals, Abrasion, Oils and Fats |
| Disposable | Reusable |
| Width (English) | 34 in. |
| Color | Yellow |
| For Use With (Application) | Packing of Fillets and Ground Meat, Canning, Bottling, Storing, and Transportation, Equipment Maintenance and Repair, Plant Disinfection and Sanitization, Transferring Liquids |
| Closure Type | Adjustable Ties |
| Width (Metric) | 86.4 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell Kimtech™ A8 Certified Lab Coats with Knit Cuffs and Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Breathable SMS lab coats protect from light fluid contact and feature soft knit cuffs and 3 pockets. Choose from white or blue colors.
| Includes | Hanging Neck Loop |
|---|---|
| Disposable | Limited-use |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Clean and Sterile Bouffant
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bouffant creates a barrier to dry particles, microorganisms, and nonhazardous liquids. Suitable for ISO 5 (class 100) controlled environment.
Ansell KleenGuard™ A20 Breathable Particle Protection Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A20 lab coats are comprised of five layers of stacked barrier protection (SMMMS) against hazardous particles. They are a popular choice for dusty environments such as laboratories and remediation, as well as pesticide applications and as decontamination modesty garments.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Laboratories, Remediation, Decontamination, Pesticides |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell KleenGuard™ Particle Protection Sleeves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provide secure fit and allow unrestricted movement
Ansell AlphaTec™ 56-512 Hycar Apron
Heavy-duty cold-resistant Hycar™ nitrile apron ideal for chemical splash protection, and puncture and abrasion resistance.
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Width (English) | 35 in. |
| Color | Blue |
| Material | Vinyl |
| Width (Metric) | 88.9 cm |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Coverall (all)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek coveralls provide an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash. Bound seams reduce the potential for particle penetration.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Color | White |
| Sleeve Style | Dolman |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Barrier to Dry Particles, Microorganisms, and Non-Hazardous Liquids in Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 5.4 mil |
| Seam Type | Bound |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Packaging | Bulk |
| Ankle Style | Covered Elastic |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Bound |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Shoe Covers
Serged seam shoe covers feature an anti-skid PVC sole and are suitable for ISO 6 (Class 1000) controlled environments.
| Thickness | 5.4 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 13.33 cm |
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Anti-skid |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | ASTM D3776, ASTM F2101, ASTM D774, ASTM D5034, ASTM D257, AATCC 127, 16 CFR 1610 Class 1 |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Height (English) | 5.25 in. |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Shoe Covers
Light and durable shoe covers protect feet from contamination, while providing safety with Gripper™ sole
| Height (Metric) | 12.7 cm |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Packaging Type | Bulk Packaged in Double Transparent Poly Liners |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Elastic Opening |
| Height (English) | 5 in. |
Ansell AlphaTec™ 2000 Standard Bound Coveralls with Hood, Model 111
Coveralls with breathable microporous laminate technology are ideal for a wide range of industrial applications. Previously known as MICROCHEM™ by AlphaTec 2000 Standard.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Neck Style | Hooded |
| Color | White |
| Waist Style | Elastic |
| Material | Microporous Film Laminate |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Life Sciences, Automotive, Metal Fabrication, Food Processing |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Particle,Liquid,Chemicals,Anti-static |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 14126:2003, EN1149-5 , DIN 32781, EN 1073-2, EN ISO 13982-1 Type 5B, ISO 17491-4 Type 6B |
| Seam Type | Bound |
| Cuff Style | Elastic,Finger Loops |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Model | WH20-B-92-111 |
| Latex Free | Yes |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | 3-panel, Respirator Fit |
| Certifications/Compliance | ASTM F1761, AATCC76, ANSI/ISEA 101 |
| Closure Type | Front Zipper with Storm Flap |
Ansell™ BioClean-D™ Sterile Coveralls with Hood and Integrated Boots
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile protection from head to toe in ISO Class 4 cleanroom environments.
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13982-1:2004+A1:2010, EN ISO 13034:2005+A1:2009, EN ISO 14325, ASTM F739-12, EN 1149-5:2008, EN530, EN 7854, EN 6530, EN 13934-1, EN9073-4, EN 863 and EN 13935-2, ISO 11137-1:2006 |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Color | White |
| Model | S-BDFC |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2015 |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Pharma, Controlled Environments, PPE, Pharmacy Compounding, Manufacturing, Industrial |
| Sterility | Sterile |