General Purpose Lab Coats and Jackets
- (1)
- (1)
- (1)
- (175)
- (7)
- (1)
- (140)
- (1)
- (1)
- (1)
- (90)
- (1)
- (76)
- (1)
- (17)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1)
- (202)
- (173)
- (206)
- (89)
- (1)
- (64)
- (128)
- (18)
- (64)
- (20)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (6)
- (16)
- (10)
- (39)
- (10)
- (18)
- (17)
- (2)
- (31)
- (8)
- (4)
- (26)
- (18)
- (6)
- (58)
- (4)
- (24)
- (26)
- (4)
- (747)
- (10)
- (214)
- (18)
- (1)
- (279)
- (20)
- (141)
- (523)
- (5)
- (121)
- (7)
- (19)
- (13)
- (3)
- (431)
- (19)
- (30)
- (13)
- (30)
- (198)
- (1,058)
- (127)
- (261)
- (24)
- (1,057)
- (17)
Filtered Search Results
Cenmed™ PMD Prosafe Disposable Premium Economy Lab Coats, White
Anti-static lab coats made of 3-layer SMS offer fluid resistance and are professional and comfortable.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Barrier Retention | Hydrostatic Head of 38.2 cmH2O |
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | White |
| Model | B113600SB |
| Material | SMS,Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Premium |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL470BJ Unisex Long Length White Lab Coats, Cost Effective
Cost effective long length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance and feature heavy duty stainless steel snap closures.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 104.1 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41 in. |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental, Cleanrooms |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains,Static |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
Cellucap White SMS Lab Coats, Open Wrists
SMS lab coats feature open wrists and flat collar. Ideal in heavy dust or splash environments.
| Resistance | Dust,Splash |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Model | 3503 |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | For dusty areas and splash protection |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
International Enviroguard™ Polypropylene Lab Coats with Three Pockets, Knit Wrist and Collar
Dark blue lab coats are made of heavyweight polypropylene to provide affordable protection against dirt, grime, and particulates in non-hazardous environments.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | Navy |
| Model | K2047DB |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cardinal Health™ Standard Lab Coats
Standard lab coats protect from low fluid levels. Choose from blue or white with traditional or knit collar.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear ESD Knit Waist Length Lab Coats
Lab coats offer protection against static build up and electrostatic discharge in a variety of industrial environments.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Seam Type | Pre-serged/Felled |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ fundamentals™ Men's 30 Inch Consultation Lab Coat
Stylish and comfortable lab coat features a two-piece back and notched lapel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ Essentials™ Women's Princess-Style Lab Coats
Knee-length lab coats feature long set-in sleeves and four convenient pockets.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Includes | Mock belt, single breasted, 5-button front |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Length (Metric) | 100.3 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 39.5 in. |
| Sleeve Style | Set Sleeve |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Stain Release |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
White Swan™ Meta Maxima™ Fluid-Resistant Lab Coat with Knit Cuffs
Fluid resistant, with MetaGuard™ protection
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Resistance | Fluids |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Polyester, Carbon Fiber |
| Description | Carbon fiber showing as pin striping in fabric |
| Length (Metric) | 101.6 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 40 in. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | OSHA |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Notched |
| Sterility | Non-sterile |
White Swan™ Meta 6116 Unisex 40 Inch Lab Coats
Long length lab coat features four pockets (one inside), hand access slits, and a two-piece back swing belt.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Cotton Poplin, Three Patch Style Pockets Outside, One Inside Pocket |
| Length (Metric) | 102 cm |
| Length (English) | 40 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 4 |
White Swan™ Meta 6119 Unisex 30 Inch Consultation Lab Coats
Polyester cotton blend lab coat features seven total pockets for convenient storage of items.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Description | Fine line twill with soil release |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 30 in. |
| Sleeve Style | Set-in |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 7 |
Superior Uniform Unisex Men's Knee Length Lab Coats
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Size | 48 |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Buttons |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ fundamentals™ Ladies' Consultation Coats
Classic and stylish coat features a two button closure and notched lapel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Polycotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Soil Release |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
White Swan™ Meta Unisex Lab Coats
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Length (English) | 40 in. |
|---|
Superior Uniform Cotton Twill Knee-Length Lab Coats
Knee-length lab coats feature a cloth-knot button style closure and an attached two-piece back belt.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Color | White |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Closure Type | Buttons |
| No. of Pockets | 3 |