General Purpose Lab Coats and Jackets
- (1)
- (1)
- (1)
- (175)
- (7)
- (1)
- (140)
- (1)
- (1)
- (1)
- (90)
- (1)
- (76)
- (1)
- (17)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1)
- (202)
- (173)
- (206)
- (89)
- (1)
- (64)
- (128)
- (18)
- (64)
- (20)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (6)
- (16)
- (10)
- (39)
- (10)
- (18)
- (17)
- (2)
- (31)
- (8)
- (4)
- (26)
- (18)
- (6)
- (58)
- (4)
- (24)
- (26)
- (4)
- (747)
- (10)
- (214)
- (18)
- (1)
- (279)
- (20)
- (141)
- (523)
- (5)
- (121)
- (7)
- (19)
- (13)
- (3)
- (431)
- (19)
- (30)
- (13)
- (30)
- (198)
- (1,058)
- (127)
- (261)
- (24)
- (1,057)
- (17)
Filtered Search Results
Red Kap™ Men's White Gripper-Front Lab Coats
Men's poly cotton gripper-front lab coat features convenient snaps and exterior pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Staff Coats
Men's long sleeve staff coat features a pleated-back style for non-restricted movement, vents to increase mobility, and a sewn-on belt for an adjustable fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 99.06 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 39 in. |
| Material | Cotton,Polyester |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
PIP™ Uniform Technology™ Reusable StatStar Short ESD Lab Coats
Labcoat that meets ESD safe compliance to ANSI/ESD S20.20-2014 - Groundable Static Control Garment.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Royal Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester,Carbon |
| Certifications/Compliance | ANSI ESD S20.20-2014 |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
West Chester Polypropylene Lab Coats
Standard weight lab coats offer breathability and durability. Choose open wrists or elastic wrists style.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Model | 3512 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Red Kap™ Specialized Lab Coats
Pocketless lab coat features five snaps for secure closure and side vent openings to allow for mobility and comfort.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 105.41 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 41.5 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Red Kap™ Men's Light Blue Gripper-Front Lab Coats
Men's performance blend poplin features a buttonless four-gripper closure and three large pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Light Blue |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Light Blue Lapel Counter Coats
Men's poly cotton blazer-style lapel counter coat with exterior pockets offers a professional appearance.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Color | Light Blue |
| Length (English) | 30 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Unisex White Specialized Cuffed Lab Coats with Interior Pocket
Unisex poly cotton specialized lab coat features exterior and interior pockets and knit cuffs.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Men's Red Lapel Counter Coats
Men's poly cotton lapel counter coat offers a professional appearance with exterior pockets and button closure.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | Red |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
Red Kap™ Women's White Specialized Lapel Counter Coats
Women's poly cotton specialized lapel counter coat offers a professional appearance with convenient exterior pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
West Chester Spunbond Polypropylene Lab Coat
Standard weight lab coats offer breathability and durability. Choose open wrists or elastic wrists style.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
West Chester Economy Polypropylene Lab Coat
Standard weight polypropylene lab coat protects against dry particulates and worn when full coverage is not necessary.
| Resistance | Dust |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Construction | Polypropylene |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | 3514 |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Manufacturing, Pharmaceuticals, Cleaning, Laboratories |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
Red Kap™ Light Blue Lab Coats with Exterior Pocket, Grippers
Lab coat features left chest pocket with pencil stall and two lower pockets for convenient storage of writing utensils, small tools, and personal items.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Sewn |
| Color | Light Blue |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Wrinkle Resistant |
| Sterility | Non-sterile |
Red Kap™ Light Blue Lab Coats with Exterior Pocket
Lab coat features a left chest pocket with pencil stall and two lower pockets for convenient storage of writing utensils, small tools, and personal items.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Sewn |
| Color | Light Blue |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Wrinkle Resistant |
| Sterility | Non-sterile |
Red Kap™ Men's Navy Lab Coats with Exterior Pocket
Men's navy lab coat features three convenient exterior pockets for storage of writing utensils and small tools.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Sewn |
| Color | Navy |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |