General Purpose Lab Coats and Jackets
- (1)
- (1)
- (1)
- (175)
- (7)
- (1)
- (140)
- (1)
- (1)
- (1)
- (90)
- (1)
- (76)
- (1)
- (17)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1)
- (202)
- (173)
- (206)
- (89)
- (1)
- (64)
- (128)
- (18)
- (64)
- (20)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (6)
- (16)
- (10)
- (39)
- (10)
- (18)
- (17)
- (2)
- (31)
- (8)
- (4)
- (26)
- (18)
- (6)
- (58)
- (4)
- (24)
- (26)
- (4)
- (747)
- (10)
- (214)
- (18)
- (1)
- (279)
- (20)
- (141)
- (523)
- (5)
- (121)
- (7)
- (19)
- (13)
- (3)
- (431)
- (19)
- (30)
- (13)
- (30)
- (198)
- (1,058)
- (127)
- (261)
- (24)
- (1,057)
- (17)
Filtered Search Results
CritiCore Protective Wear Hip-Length Fluid Barrier Lab Coat
Hip-length fluid barrier lab coat constructed with a fluid-repellant front and a breathable, 100% polyester back to optimize protection and comfort.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Keystone Safety Blue Polypropylene Lab Coats, Elastic Wrists
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Cool and comfortable polypropylene lab coats are ideal for nonhazardous areas where a low particulate barrier is needed.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food, Manufacturing, Light Industrial, Medical |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Model | LCO-BE-NW |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 1.4 oz. |
| No. per Pack | 30/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI 101-1996 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Single |
| Weight (Metric) | 40 g |
CritiCore Protective Wear ESD Knit Waist Length Lab Coats
Lab coats offer protection against static build up and electrostatic discharge in a variety of industrial environments.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Seam Type | Pre-serged/Felled |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
CritiCore Protective Wear Reusable Barrier Lab Coats with Static Management
Designed to provide 360-degree splash protection, this barrier coat is made with high-density, fluid-resistant polyester fabric and carbon fiber stripes to dissipate static electricity.
| Resistance | Static |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White (with thin black carbon-fiber stripes) |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cardinal Health™ Standard Lab Coats
Standard lab coats protect from low fluid levels. Choose from blue or white with traditional or knit collar.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cellucap Spunbond Polypropylene Lab Coats, Knit Wrists and Collar
Lab coats with a heavier polypropylene alternative for splash protection from non-hazardous liquids.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Model | 3330W |
| Weight (English) | 0.06 lb. |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | For splash protection from non-hazardous liquids and dry particulates |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| Weight (Metric) | 0.03 kg |
| No. of Pockets | 3 |
LabAid Lab Coat
LabAid professional lab coats come with traditional collars and cuffs to ensure maximum worker comfort.
| Color | White |
|---|---|
| Material | SMMS |
| Gender | Unisex |
| Collar Type | Knit |
CritiCore Protective Wear Poly Cotton Lab Coat in White
Poly cotton lab coat in white designed with 3 pockets, knit cuff sleeves, and a snap front enclosure.
| Resistance | Particulates |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | White |
| Material | Polycotton |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Cellucap White SMS Lab Coats, Open Wrists
SMS lab coats feature open wrists and flat collar. Ideal in heavy dust or splash environments.
| Resistance | Dust,Splash |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Model | 3503 |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | For dusty areas and splash protection |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Flat |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Dukal™ Non-Sterile Lab Coat With Pockets
Non-Sterile Lab Coat With Pockets have multiple layers of SMS material to provide protection, quality, and comfort
| Color | White |
|---|---|
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL147 Unisex Short-Length Lab Jackets
Short-length lab coats provide AAMI PB70 Level 2 fluid resistance against incidental splash of blood, body fluids, aerosols, and all aqueous liquids. Suitable for cleanroom use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Length (English) | 31.5 in. |
| Sleeve Style | Raglan |
| Material | Polyester |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Dental, Blood Collection, Nursing, Quasi-Cleanroom Applications |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Certifications/Compliance | AAMI PB70 Level 2 |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | No Collar |
International Enviroguard™ Light Blue SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Description | Blue SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL151BJ Ladies Long Length Lab Coats
Ladies full cut, a-line design lab coats are constructed with fluid and stain resistant fabric that meets AAMI PB70 Level 2 for use in BSL-1 and BSL-2 laboratories.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 99 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Length (English) | 39 in. |
| Sleeve Style | Tapered |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Women's |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Hang Loop |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Latex Free | Yes |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
International Enviroguard™ White SMS Lab Coat with 3 Pockets, Knit Wrists
SMS lab coat protects against dust, dirt, grime, and dry particulates in nonhazardous settings.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Description | White SMS Lab Coat with 3 pockets, knit wrists, and knit collar |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| No. per Pack | 30/Cs. |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |