Microcapillary Pipets
Devices that measure and transfer small amounts of liquids and fill by capillary action; may be used with bulbs or calibrated to a specific volume; application-specific designs include those used with blood samples and melting point determinations.
Type
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (1)
- (8)
- (1)
- (15)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
Material
- (17)
- (40)
- (1)
- (2)
- (5)
Volume (Metric)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Length (Metric)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Disposable
- (34)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
156
results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | Bulb assembly |
| Type | Microcaps™ Micropipet |
| Accuracy | ±1% |
| Material | Glass |
| Calibration | To Contain |
| For Use With (Application) | For handling dangerous materials, fast, safe, clean and accurate way to transfer liquids in micro quantities |
DWK Life Sciences Capillary Tubes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Glass Capillaries for Acura 841 Positive Displacement Micropipette
| Type | Capillary Tube |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Socorex Positive Displacement Micropipette |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Microcaps™ TLC Spotting Capillaries
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For spotting preadsorbent TLC plates
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ Disposable Micro Capillary Pipets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Color-coded for selection of correct size
| Type | Microcapillary Pipet |
|---|---|
| Length (Metric) | 127 mm |
| Length (English) | 5 in. |
| Material | Soda Lime Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM , E672, USP type III |
Drummond™ Microcap™ Disposable Micropipets
Fast, safe, clean, and accurate way to transfer liquids in micro quantities
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | Spotting holder and bulb dispenser |
| Type | Micropipet |
| Diameter (English) Inner | 0.0039 in. |
| Diameter (Metric) Outer | 0.53 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.021 in. |
| Diameter (Metric) Inner | 0.09 mm |
| Material | Glass |
Drummond™ Wiretrol™ II Calibrated Micropipets
Accept both high- and low-viscosity liquids, including corrosives
| Includes | Handy dispenser cap, handle, two Stainless Steel plunger one full length, plus one short length for noncontact delivery, standard length and short length plungers |
|---|---|
| Type | Wiretrol™ II Calibrated Micropipet |
| Accuracy | ±1% |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | For a wide variety of applications, Wiretrol™ will accept both high and low viscosity liquids including corrosives |
| Includes | 250 pipets and one 15 in. aspirator tube |
|---|---|
| Type | Calibrated Micropipet |
| Accuracy | ±0.5% |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Anticoagulant treatment for clinical applications, ideal for liquid transfer applications |
| Calibrated | Yes |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Melting Point Capillary |
| Graduated | Yes |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Tube Style | Cylindrical, Capillary melting point |
DWK Life Sciences Kimble™ Borosilicate Micro Disposable Pipettes with Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Measure micro amounts of liquid in the laboratory using Kimble™ Borosilicate Micro Disposable Pipettes with Holder.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Includes | 1 Bulb assembly and 1 dispenser vial |
| Type | Micropipet |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | USP type I, ASTM E438 |
DWK Life Sciences Kimble™ TLC Plate Streaker Glass Capillary Set Only
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement Glass Capillary Set for use with Kimble™ 413430-0000.
Drummond™ Capillary Tubes
Tube, Capillary, Drummond Scientific; Fire polished; ID x L, 0.4 x 75mm; Wall thickness, 0.2mm
Drummond™ PCR Micropipets
Disposable, positive displacement micropipets with stainless steel plungers
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | PCR Micropipet |
| For Use With (Application) | To measure true sample volumes regardless of viscosity, eliminates contamination from residual aerosols |