Smoking Receptacles
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (6)
- (3)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
| Includes | Polyethylene tube, 2 openings |
|---|---|
| Product Type | Cigarette Butt Receptacle |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Galvanized Steel |
| Certifications/Compliance | FM |
| For Use With (Application) | For designated smoking areas inside or outdoors |
| Finish | Powder Coated |
Justrite™ Smokers Cease-Fire™ Cigarette Butt Receptacle
Innovative design limits flow of oxygen to safely and quickly extinguish cigarettes
| Height (Metric) | 97.8 cm |
|---|---|
| Shape | Round |
| Capacity (English) | 4 gal. |
| Capacity (Metric) | 15 L |
| Quantity | 1 Ea. |
| Includes | Galvanized steel liner pail |
| Product Type | Cigarette Butt Receptacle |
| Diameter (Metric) Outer | 41.9 cm |
| Diameter (English) Outer | 16.5 in. |
| Weight (English) | 14.5 lb. |
| Certifications/Compliance | FM, ADA |
| Liner Material | Galvanized Steel |
| Height (English) | 38.5 in. |
| Weight (Metric) | 6.5 kg |
| Product Type | Open Head Drum |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Used with either the aluminum or steel Cease Fire head |
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | UL |
| For Use With (Application) | Waste receptacle |
Justrite™ Elite™ Smokers Cease-Fire™ Cigarette Butt Receptacles
Collect unsightly cigarette litter and reduce the risk of fire
| Height (Metric) | 96.5 cm |
|---|---|
| Width (English) | 12 in. |
| Product Type | Cigarette Butt Receptacle |
| Capacity (English) | 4 gal. |
| Capacity (Metric) | 15 L |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | FM, ADA |
| For Use With (Application) | Collecting cigarette butts |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Height (English) | 38 in. |
| Weight (Metric) | 5 kg |
Justrite™ Cease-Fire™ Waste Receptacle
Justrite's Cease-Fire™ Waste Receptacle is specially contoured to direct smoke and gas from any fire inside the containter back into the combustion area, cutting off the air supply and extinguishing flames in seconds.
| Product Type | Cease-Fire Container |
|---|---|
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel,Aluminum |
| Certifications/Compliance | FM, UL |
| For Use With (Application) | Guards against waste receptacle fires |
Justrite™ Cease-Fire™ Waste Receptacles
The safe answer to waste paper, cigarette ash and butts, and other solvent-free combustibles accumulation
| Product Type | Waste Receptacle |
|---|---|
| Color | Gray |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Steel,Aluminum |
| Certifications/Compliance | FM, UL |
Eagle™ SafeSmoker™ Cigarette Receptacle
Top keeps wind and rain out—cigarette butts remain in receptacle
| Height (Metric) | 109.8 cm |
|---|---|
| Product Type | Safesmoker Cigarette Receptacle |
| Capacity (English) | 4 gal. |
| Diameter (Metric) Outer | 43.8 cm |
| Diameter (English) Outer | 17.25 in. |
| Capacity (Metric) | 15.1 L |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | HDPE |
| Weight (English) | 10 lb. |
| Certifications/Compliance | FM |
| For Use With (Application) | Design restricts oxygen, quickly extinguishes burning butts |
| Height (English) | 43.25 in. |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
Justrite™ Elite Smokers Cease-Fire Cigarette Butt Receptacles Accessories
For safe containment and disposal of cigarette butts
| For Use With (Equipment) | Justrite™ Elite Smokers Cease-Fire Cigarette Butt Receptacles (268503) |
|---|
| Product Type | Cease-Fire Head |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Aluminum |
| Certifications/Compliance | FM, UL |
| For Use With (Application) | Install easily on existing metal drums |
Rubbermaid™ GroundsKeeper™ Smoking Management Receptacles
Classic style, all-weather solution for unsightly cigarette waste
| Quantity | 1 Ea. |
|---|
Rubbermaid™ Infinity™ Smoking Management Solutions
Unobstructed funnels reduce jamming during cigarette disposal
MSC POLY CIGARETTE RECEPTCLE
38" 4GAL BLK POLY CIGARETTE RECEPTCLE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC WALLMNT CIGARETTE DSP BIN
12.2X12.2 SS WALLMNT CIGARETTE DSP BIN
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC INFINITY SMOKE RECEPTACLE
BASE MOUNT BLACK INFINITY SMOKE RECEPTACLE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC SMOKER POLE
41" SILVER SMOKER POLE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More