General Cleaning Products
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (2)
- (15)
- (3)
- (2)
- (1)
- (54)
- (45)
- (30)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (14)
- (1)
Filtered Search Results
Vileda Professional™ Cleanroom Squeegee with Swivel
Swivels 360 degrees allowing for full range of motion
Micronova™ M-Zone™ MicroDispenser™ Touch-Free Soap Dispenser
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A touch-free, hand care dispensing system that offers hassle-free, wall-mount installation and a gravity-fed pump, for simple bottle replacement and efficient battery use. Bulbs easily attach to soaps and sanitizers for use with the dispenser.
Micronova™ Valve Brush
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A large, oval-shaped, polyester bristle brush with a BPA-free plastic core and handle, designed to clean drums, tanks and buckets.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Content And Storage | Keep at ambient temperature |
| Product Type | Valve Brush |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Resistant To | Chemicals |
| Material | Polyester |
| Handle Type | Plastic |
| For Use With (Application) | Valve Brush to Clean Drums, Tanks, Buckets |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| pH | Neutral |
|---|---|
| Filtered | Filtered |
| For Use With (Application) | Removing Organic/Inorganic Residues From Product or Non-Product Contact Surfaces |
| Sterility | Sterile |
Micronova™ M-Zone™ MicroDispenser™ Touch-Free Soap Dispenser
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Touch-free, hand care dispensing system that offers hassle-free, wall-mount installation and a gravity-fed pump, for simple bottle replacement and efficient battery use.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 8.26 cm |
| Width (English) | 1.375 in. |
| Length (Metric) | 3.49 cm |
| Tip Type | Spout |
| Form | Capsules |
| Size | 5 x 5 x 5 |
| Color-coded | Yes |
| Length (English) | 1.375 in. |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Flammable | No |
| Width (Metric) | 3.49 cm |
| Appearance | Colorless |
| Dimensions (L x W x H) | 1.375 x 1.375 x 3.25 in. (3.49 x 3.49 x 8.26 cm) |
| Care Instructions | Once the spout is attached the inverted bottle snaps into the well of the dispenser. When the electronic beam is broken by a hand passing under the unit, the bubble on the spout depresses to dispense the soap or lotion into the palm. |
| Product Type | Dispensing Capsule |
| Handle Type | None |
| Scent | Unscented |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 3.25 in. |
Micronova™ MegaClean™ Heavy-Duty Cleaner
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A non-flammable, heavy duty cleaner and degreaser that removes grease, adhesives and photo-resist stains from most surfaces. Available in 1 or 5 gallon bottles and a 1 quart spray bottle.
| Description | Heavy Duty Detergent, Degreaser |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Mops and Buckets or Wipes and Sponge |
| Product Type | MegaClean Cleaner |
| Color-coded | No |
| Handle Type | None |
| Sterility | Non-sterile |
Micronova™ NovaClean™ Lab and Glass Cleaner
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ready to use, low-ionic detergent can be applied directly to a variety of cleanroom work surfaces including glass, stainless steel, epoxy acrylic, and vinyl curtains.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Boiling Point | 99°C (210.2°F) |
| Content And Storage | Store at ambient temperature. Avoid direct sunlight. Store in original container and keep tightly closed and seaqled until ready for use. |
| Color-coded | No |
| Color | Clear |
| Filtered | Filtered |
| Resistant To | The product is chemically stable. Under normal conditions of storage and use, hazardous reactions will not occur. |
| Flammable | No |
| For Use With (Application) | Ready to use filtered cleanroom detergent, no mobile ions, free-rinsing for cleaning glass, stainless steel, acrylic and painted surfaces. |
| Density | 1.025 g/mL at 25°C |
| Appearance | Clear |
| Sterility | Non-sterile |
| Vapor Pressure | 2.3 kPa (17.1 mmHg) |
| Care Instructions | Avoid breathing vapor or mist and provide adequete ventilation when using. |
| For Use With (Equipment) | Mops and Buckets or Wipes and Sponge |
| Product Type | Filtered Low Ionic Surfactant (0.1 μ) |
| pH | 7.1 |
| Shelf Life | 24 Months |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 Certified Facility; Certificate of Analysis |
| Scent | Unscented |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Melting Point | 0°C (32°F) |
| Product Line | NovaClean |
Micronova™ Irradiated Cleanroom Sponges
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A wide range of sponges, made with cleanroom approved materials, designed for cleaning small parts, equipment interiors, softwalls, laminar flow benches, isolators and other cleanroom and lab applications. Available in a variety of fabrics, shapes and sizes.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 15.2 cm |
| Product Type | Sponge |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| Length (English) | 6 in. |
| For Use With (Application) | Super Abosorbent and Superior Cleaning, for Use with Strong Disinfectants and Suitable for Steam Sterilization |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Sterile |
| Dimensions (L x W) | 15.2 x 10.2 cm (6 x 4 in.) |
Micronova™ Stainless Steel Gel Cleaner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stainless steel gel cleanser spray, with advanced no-drip technology, for removing rust, oxidation and residue build-up on stainless steel, metal and many other hard surfaces. Available in a 16 oz. spray bottle.
Brady™ Thermal Transfer Printer Cleaning Kit
Prolong printer life and improve quality. The Brady™ Thermal Transfer Printer Cleaning Kit combats the dust and dirt that naturally gathers on printer heads.
Sphergo Swivel™ Disposable Cleanroom Scrubbing Pad
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Disposable cleaning pad with built-in scrubbers for aggressive cleaning.
VAI DECON-AHOL Washing Solution
DECON-AHOL Washing Solution is sanitizer and disinfectant, formulated with USP Isopropyl Alcohol and Water for Injection available in three percentages, 60%, 70%, 91% and a filtered 99%.
| Concentration | 70% |
|---|
VAI DECON-GLASS Cleaner
DECON-GLASS Cleaner was developed for use in cleaning rotation cycles to remove residue left behind from disinfecting agents on glass or Plexiglas surfaces. Sterile and formulated with Water For Injection, DECON-GLASS is designed for use pharmaceutical and biotechnology operations.
Foamtec ScrubCLEAN™ Abrasive Sponges
For cleaning hardened residues off scratch sensitive tools and components