Chemical Hazard Signs
- (1)
- (1)
- (484)
- (235)
- (17)
- (66)
- (549)
- (12)
- (14)
- (440)
- (8)
- (52)
- (125)
- (1)
- (1)
- (166)
- (72)
- (230)
- (28)
- (96)
- (1)
- (15)
- (35)
- (3)
- (23)
- (1)
- (19)
- (74)
- (5)
- (650)
- (2)
- (24)
- (2)
- (38)
- (45)
- (2)
- (135)
- (1,119)
- (3)
- (1)
- (510)
- (109)
- (6)
- (1,590)
- (5)
- (15)
- (7)
- (1)
- (12)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (93)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (17)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
Accuform Signs Standard Legend Flip Placards
Quickly change hazard placard by flipping the placard signs for separate legends.
| Width (English) | 13.75 in. |
|---|---|
| Product Type | Flip Placard |
| Color | White |
| Height (English) | 13.75 in. |
| Thickness | 4 mil |
|---|---|
| Height (Metric) | 8.9 cm |
| Width (English) | 5 in. |
| Product Type | Chemical and hazardous safety label |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Temperature Range (English) | -20°F to 176°F |
| Quantity | 5/Pk. |
| Min. Temperature (English) | -20°F |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -29°C to 80°C |
| Width (Metric) | 12.7 cm |
| Height (English) | 3.5 in. |
Accuform Signs Acetylene Full Cylinder Tag
Create a clearly labeled storage center for acetylene cylinders in your facility.
Accuform Signs Acetylene Empty Cylinder Tag
Designate an area in your facility to store empty acetylene cylinders.
Accuform Signs NFPA Placard Kits
Designed in accordance with standards set by NFPA for identifying potential hazards for firefighting crews
| Includes | 1 NFPA placard and a full set of self-adhering number panels |
|---|---|
| Product Type | NFPA Placard Kit |
| Max. Temperature (English) | 176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| Temperature Range (Metric) | -28°C to +80°C |
| For Use With (Application) | Mounting on or near containers of hazardous materials and equipment |
Accuform Signs Chemical Labels
for effectively communicating hazardous contents by placing proper labeling and Chemical Identification in and around your facility.
| Thickness | 6 mil |
|---|---|
| Life Span | 5 to 7 Years |
| Product Type | Chemical and Hazardous Safety Label |
| Temperature Range (English) | -20°F to +176°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | -20°C to +80°C |
| For Use With (Application) | Communicating the potential dangers posed by chemicals either in storage or in use |
| Mounting Type | Self-adhesive |
Accuform™ Safety Signs
Accuform™ Safety Signs identify and indicate the potential, type, and degree of hazards that may lead to accidental injury or property damage.
| Color | Black on Yellow |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | OSHA 29, CFR 1910.145, and ANSI Z535 |
| Mounting Type | Corner Holes |
Accuform Signs NFPA Wallet Cards
Quick reference fits in an employee's pocket for easy review at any time.
Accuform Signs HMCIS Wallet Card
Quick reference guide fits perfectly in an employee's wallet or pocket.
Accuform Signs Safety Signs - Multiple Messages
Keep employees safe from harm by effectively communicating hazardous situations to others
| Product Type | Safety Sign |
|---|
Accuform Signs Chemicals and Haz Mat Signs: Asbestos
Inform all readers of a cancer and lung disease hazard brought about by asbestos.
Accuform Signs Nonpotable Water Labels
Use this yellow safety label to alert others that water is not safe for consumption.
Accuform Signs Danger: Compressed Air Sign
Alert others to the presence of compressed air in the work environment.
| Displayed Text | DANGER Compressed Air |
|---|