Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (16)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (141)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (89)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (92)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (313)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Product Type | Verification Thermometer |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | NIST |
| Thermometer Fill | Red Spirit |
|---|---|
| Grade | Student |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
| Product Type | Spirit Thermometer |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Spirit |
| Material | Glass |
| Grade | Student |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
Fisherbrand™ Verification Thermometers for Ovens, Incubators, Freezers, and Refrigerators
Insertion of the thermometer into the included recyclable plastic bottle protects samples from contamination by eliminating the need for direct contact.
| Certifications/Compliance | NIST |
|---|
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, and incubators with traceability to NIST.
| Product Type | Verification Thermometer |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
H-B Instrument™ Easy-Read™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers: Total Immersion
Easy-to-read total immersion thermometers
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
Fisherbrand™ Precision Liquid-in Glass Verification Thermometers with Compliance Report
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Includes | PFA Fluoropolymer coating, Certificate of Compliance and individual serial number |
|---|---|
| Bottle Size | 60 mL |
| Thermometer Fill | Organic |
| Subdivision | 0.1°C |
| Certifications/Compliance | NIST |
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers are ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories and the pharmaceutical industry.
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2017, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
H-B Instrument™ FRIO-Temp™ Precision Liquid-in-Glass Verification Thermometers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST™ and DAkkS.
H-B Instrument™ Durac™ Bi-Metallic Dial Thermometers - 75mm Dial
Thermometers with NPT connection for measuring temperature in gas and liquid phase
| Includes | Stainless Steel probe, Multilanguage Statement of Test and Calibration, 0.5 in. NPT threaded connection |
|---|---|
| Display Dimensions | 3 in. (75 mm) |
| Dial Size (Metric) | 75 mm |
| Material | Metal |
| Dial Size (English) | 3 in. |
| For Use With (Application) | Petrochemical, oil and gas, waste water, pharmaceutical, compost, food and beverage storage and processing, asphalt, mining, utilities, automotive, marine, photographic |
| Immersion Length | 50 mm in liquids or 100 mm in gas |
Fisherbrand™ Dry Block/Incubator Thermometers
Designed for use in all standard heating blocks and water baths.
| For Use With (Application) | Standard heating blocks and water baths |
|---|
Fisherbrand™ Calibrated Dry Block Thermometers
Individually calibrated thermometers feature blue organic liquid fill against lead-free white back glass.
| Includes | Calibration report stating corrections to one-tenth of the smallest division and individual serial number |
|---|---|
| Accuracy | 0.5°C |
| Thermometer Fill | Organic |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Subdivision | 0.5° |
| Length (English) Overall | 4.9 in. |
| Certifications/Compliance | NIST |
| For Use With (Application) | All standard heating blocks and water baths |
| Immersion Length | 35 mm |
| Length (Metric) Overall | 125 mm |
H-B Instrument™ Durac™ Plus™ ASTM-Like Partial Immersion Laboratory Thermometers
Safer than their mercury counterparts
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM |
| For Use With (Application) | Quality control laboratories or where ISO 9000 standards are in place |
Streck Temp-Chex™ Thermometer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Temp-Chex with Red Spirit is a certified NIST-traceable laboratory thermometer for monitoring refrigerators, ultra-low freezers, incubators, and room temperatures.
| Includes | Temperature wall chart |
|---|---|
| Accuracy | ±0.5°C |
| Product Type | Thermometer |
| Subdivision | 0.5° |
| Certifications/Compliance | NIST, DKD |
Fisherbrand™ Enviro-Safe™ Liquid-In Glass Verification Thermometers with Compliance Report
Feature a PFA-fluoropolymer safety coating and Enviro-Safe EnviroKleen™ environmentally friendly fill.
| Includes | Certificate of Compliance and individual serial number |
|---|---|
| Accuracy | 0.5°C |
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
| Material | Glass |
| Grade | Precision |
| Subdivision | 0.5°C |
| Certifications/Compliance | NIST |