Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Alkaline Phosphatase (ALP) Activity Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse/Rat Cystatin C Quantikine ELISA Kit
Mouse/Rat Cystatin C Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ GDF-8/Myostatin Quantikine ELISA Kit
GDF-8/Myostatin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human CTGF/CCN2 DuoSet ELISA
Human CTGF/CCN2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Endothelin-1 Quantikine ELISA Kit
Endothelin-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Synthetic and Natural Endothelin-1 |
|---|---|
| Target Species | Multi-species |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | ELISA Kit |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Heparin),Serum,Urine |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (75uL),Serum (75uL),EDTA Plasma (75uL),Heparin Plasma (75uL),Urine (75uL) |
| Synonym | ARCND3, EDN1, endothelin 1, endothelin-1, ET1, HDLCQ7, PPET1, Preproendothelin-1, QME |
| Assay Sensitivity | 0.207pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 0.39 - 25pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. Cross-reactivity observed with 1 or more available related molecules. |
Invitrogen™ Human MUC5AC ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 4586 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.19 ng/mL |
| Assay Range | 0.31 to 20 ng/mL |
Invitrogen™ Human TNF alpha ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 7.5% |
| Intraassay CV | 4.4 |
| Incubation Time | 4 hr. |
| Gene Symbol | DIF-alpha,TNFA,TNFSF2,TNLG1F,TNF |
| Total Assay Time | 4 hrs |
| Sample Volume | Plasma 100 μL, Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 1.7 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1000 pg/mL |
| Marker Gene | TNF-α |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P01375 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | TNF alpha |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 7124 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human Testosterone Rapid ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Coated ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10% |
| Total Assay Time | 1 hr 30 min |
| Assay Sensitivity | 0.24 ng/mL |
| Storage Requirements | Refer to product documentation for component specific storage temperature. |
| Assay Range | 0.63-40 ng/mL |
| Test Time | 15 min |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Testosterone |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, HRP Conjugate, Standard & Sample Diluent, HRP Conjugate Diluent, Wash Buffer, TMB Substrate, Stop Solution, Plate Sealer,Standard,HRP Conjugate,Standard & Sample Diluent,HRP Conjugate Diluent,Wash Buffer,TMB Substrate,Stop Solution,Plate Sealer |
| Gene Alias | Androderm; C19H28O2; Mertestate; Sustanon; Testoderm; TestosteronAndroderm; C19H28O2; Mertestate; Sustanon; Testoderm; Testosteron; |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Sample Type | Plasma,Saliva,Serum,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Mouse Amyloid beta 42 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Histamine Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 0.94 ng/mL |
| Assay Range | 1.56 to 100 ng/mL |
Invitrogen™ Human Cortisol Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Cortisol Competitive ELISA Kit |
| Interassay CV | 8.1% |
| Intraassay CV | 8.8 |
| Total Assay Time | 1 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Fecal Extract 50 μL, Plasma 1 μL, Saliva 12.5 μL, Serum 1 μL, Supernatant 50 μL, Urine 6.25 μL |
| Assay Sensitivity | 17.3 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Inflammation |
| Assay Range | 100 to 3200 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Cortisol |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Fecal Extract,Plasma,Saliva,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Human IL-12 p70 Quantikine ELISA Kit
Human IL-12 p70 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human IL-12p70 |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3592 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum,Urine |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (200uL),Serum (200uL),EDTA Plasma (200uL),Heparin Plasma (200uL),Citrate Plasma (200uL),Urine (200uL) |
| Synonym | CLMF p35, Cytotoxic lymphocyte maturation factor 35 kDa subunit, IL12 p70, IL-12 subunit p35, IL-12, subunit p35, interleukin 12, p35, interleukin 12 A (natural killer cell stimulatory factor 1, cytotoxic lymphocytematuration factor 1, p35), interleukin-12 alpha chain, interleukin-12 subunit alpha, natural killer cell stimulatory factor 1, 35 kD subunit, NF cell stimulatory factor chain 1, NK cell stimulatory factor chain 1, NKSF1, p35 |
| Assay Sensitivity | 5pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 7.80 - 500pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
Invitrogen™ Human SARS-CoV-2 Spike (Trimer) IgG ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 1 hrs 15 mins |
| Sample Volume | Plasma 5 μL, Serum 5 μL |
| Assay Sensitivity | <39 Units/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 234 to 15,000 Units/mL |
| Test Time | 30 mins |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | SARS-CoV-2 Spike (trimer) Protein |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,High Control (standard),Calibrator (medium control),Low Control,IgG - HRP conjugate,Assay Buffer concentrate,Wash Buffer concentrate,Substrate solution,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Gene Alias | Coronavirus; COVID; Covid 19; COVID19; COVID-19; SARS; SARS Coronavirus; SARS CoV; SARS CoV2; SARS CoV-2; SARS Spike Protein; SARS-CoV-2 |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Plasma,Serum |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human IL-15 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Granzyme B Monoclonal Antibody (N4TL33), Brilliant Violet™ 421, eBioscience™
Mouse Monoclonal Antibody
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Brilliant Violet 421 |
| Applications | Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Gene Accession No. | P10144 |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 5 μL/Test |
| Antigen | Granzyme B |
| Gene Symbols | GZMB |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | AI553453; C11; Cathepsin G-like 1; CCP1; CCP-1/C11; CCPI; CGL1; CGL-1; CSPB; CSP-B; Ctla1; Ctla-1; CTSGL1; cytotoxic cell protease 1; cytotoxic serine protease B; Cytotoxic T lymphocyte associated serine esterase 1; cytotoxic T-lymphocyte proteinase 2; cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 1; fragmentin; fragmentin 2; fragmentin-2; GLP I; GLP III; GLP-1; granzyme 2; granzyme B; granzyme B (granzyme 2, cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 1); granzyme B(G,H); Granzyme-2; GranzymeB; granzyme-like protein 1; granzyme-like protein I; GRB; GZB; Gzmb; HLP; human lymphocyte protein; Human lymphocyte protein (Hlp); Lymphocyte protease; Natural killer cell protease 1; OTTHUMP00000028189; RNKP-1; SECT; T-cell serine protease 1-3E |
| Gene | GZMB |
| Product Type | Antibody |
| Gene ID (Entrez) | 3002 |
| Formulation | PBS with BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Primary |
| Clone | N4TL33 |