Western Blot Substrates and Substrate Kits
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (4)
- (1)
- (5)
- (38)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (37)
- (33)
- (2)
- (9)
- (42)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pierce™ ECL Western Blotting Substrate
Value-priced, entry-level peroxidase substrate for enhanced chemiluminescence (ECL) that directly replaces costlier products without the need to re-optimize conditions.
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Content And Storage | Upon receipt store at 2-8°C. Product is shipped at ambient temperature. |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 1 to 2 hr. |
| Product Line | Pierce |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Cytiva Amersham™ ECL™ Western Blotting Detection Reagents
Use for all routine Western blotting. Cytiva Life Sciences™ Amersham™ ECL™ Western Blotting Detection Reagents are the world's first commercially available chemiluminescent detection reagents and still one of the most widely used.
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Sensitivity | ∼10 pg |
| Product Type | ECL Western Blot Detection Reagent |
| For Use With (Application) | Western Blot |
Thermo Scientific™ Pierce™ ECL Plus Western Blotting Substrate
Acridan-based chemiluminescent and chemifluorescent HRP substrate for Western blot detection using X-ray film or CCD- or laser-based imagers.
| Content And Storage | Upon receipt store at 4°C. Product shipped on ice. |
|---|---|
| Sensitivity | Low picogram to mid-femtogram |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Membrane Compatibility | Nitrocellulose, PVDF |
| Product Line | Pierce |
| Detection Method | Chemiluminescence, Fluorescence |
Thermo Scientific™ Pierce™ ECL 2 Western Blotting Substrate
Recommended HRP substrate for fluorescence imagers
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Kit Contents | Detection reagent 1 and 2 |
| Product Type | ECL Western Blot Substrate |
Cytiva Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enables the use of highly diluted primary and secondary antibodies without reducing sensitivity. Cytiva Lifescience™ Amersham™ ECL™ Prime Western Blotting Detection Reagent produces high signal intensity and sensitivity.
| Sensitivity | ∼1 pg |
|---|---|
| Product Type | ECL Western Blot Detection Reagent |
| For Use With (Application) | Sensitive Quantitative or Confirmatory Western Blot |
Cytiva Amersham™ ECL Select™ Western Blotting Detection Reagent
Use as a high sensitivity reagent for chemiluminescent Western blotting detection. Cytiva Life Sciences™ Amersham™ ECL Select™ Western Blotting Detection Reagent provides highly intense signal output, for detection of medium to very low protein levels.
MilliporeSigma™ Immobilon™ Western Chemiluminescent HRP Substrate (ECL)
Provides high sensitivity over a broad detection range at an economical price
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
|---|---|
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
| Shelf Life | 9 Months |
| For Use With (Application) | Dot/Slot Blot |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Femto + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Femto Maximum Sensitivity Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate to enable trial and comparison of the newest and most sensitive substrate for low abundant targets.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Pico PLUS + trial-size Atto
Contains SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate, providing chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blotting.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Trial Pack, Atto & Pico PLUS
Contains sample sizes of SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate and SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate to enable trial use of the most recommended substrates for routine and high-sensitivity western blotting.
Thermo Scientific™ SuperSignal™ Western Blot Substrate Bundle, Atto + trial-size Pico PLUS
Contains SuperSignal™ West Atto Ultimate Sensitivity Chemiluminescent Substrate plus a sample size of SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate to provide chemiluminescent detection substrates for both routine and high sensitivity western blotting.
MilliporeSigma™ Immobilon Western HRP Chemiluminescence Substrates
Premixed, ready-to-use chemiluminescent reagents for detection of HRP-based Westerns
| Product Type | HRP Substrate |
|---|---|
| For Use With (Application) | Dot/Slot Blot |
Thermo Scientific™ SuperSignal™ West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate
Thermo Scientific SuperSignal West Pico PLUS Chemiluminescent Substrate is an enhanced chemiluminescent (ECL) horseradish peroxidase (HRP) substrate that enables picogram to high femtogram-level protein detection by western blot analysis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Substrate | Horseradish Peroxidase |
| Recommended Antibody Concentrations | 2°: 1:20-100 K (10-50 ng/mL), 1°: 1:1 K (0.2-1 μg/mL) |
| Conjugate | HRP |
| Form | Liquid |
| Product Type | Substrate |
| Signal Duration | 6 to 24 hr. |
| For Use With (Application) | Western Blot |
| Product Line | SuperSignal |
| Detection Method | Chemiluminescence |
Thermo Scientific™ 1-Step™ Ultra TMB-Blotting Solution
Thermo Scientific™ 1-Step Ultra TMB-Blotting Solution is an enhanced single-component horseradish peroxidase (HRP) substrate for Western blotting and immunohistochemistry.
Azure Biosystems Radiance ECL
General HRP substrate for chemiluminescent Western blots (500 mL kit).