Life Science Research ELISA Kits
- (40)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2,259)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (3)
- (20)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (2,267)
- (1)
- (1)
- (2,199)
- (182)
- (47)
- (7)
- (12)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (53)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (10)
- (44)
- (33)
- (35)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (5)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3,362)
- (3)
- (9,105)
- (4)
- (9)
- (195)
- (17)
- (117)
- (2)
- (296)
- (175)
- (15)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (25)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (21)
- (1)
- (157)
- (7)
- (10,093)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4,426)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (33)
- (3,767)
- (29)
- (377)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (7)
- (86)
- (124)
- (3)
- (38)
- (10)
- (13)
- (1)
- (60)
- (2)
- (4)
- (5)
- (12)
- (13)
- (6)
- (13)
- (4,629)
- (1)
- (171)
- (1,149)
- (18)
- (10)
- (1)
- (16)
- (2)
- (277)
- (11)
- (89)
- (526)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (10)
- (16)
- (1)
- (101)
- (76)
- (40)
- (9)
- (1)
- (35)
- (240)
- (25)
- (2)
- (13)
- (29)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2,655)
- (72)
- (289)
- (22)
- (65)
- (4)
- (28)
- (3,385)
- (36)
- (1)
- (22)
- (5)
- (1)
- (83)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human Amyloid beta 42 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 4.3% |
| Intraassay CV | 3.6 |
| Incubation Time | 4 hr. |
| Gene Symbol | AAA,ABETA,ABPP,AD1I,CTFgamma,CVAP,PN-II,PN2,APP |
| Total Assay Time | 4 hrs |
| Sample Volume | Cerebrospinal Fluid 50 μL, Supernatant 50 μL, Tissue Homogenate 50 μL |
| Assay Sensitivity | <10 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Concentration | 15.6 to 1000 pg/mL |
| Assay Range | 15.6 to 1000 pg/mL |
| Marker Gene | Aβ 42 |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P05067 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Amyloid beta 42 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Detection Antibody,Anti-IgG HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 351 |
| Sample Type | Cerebrospinal Fluid,Supernatant,Tissue Homogenates |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Cell Lysis Buffer II
Cell Lysis Buffer II is a high-quality, ready-to-use lysis buffer suitable for the preparation of cell extracts for ELISA, western blotting, and antibody bead immunoassays (Luminex) applications.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Human IFN-gamma Quantikine ELISA Kit
solid phase ELISA designed to measure human IFN-gamma levels in cell culture supernates, serum, and plasma.
| Target | IFN-gamma |
|---|---|
| Specificity | Natural and Recombinant Human IFN-gamma |
| Target Species | Human |
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA),Heparin Plasma,Serum |
| Synonym | IFG, IFI, IFNG, IFNgamma, IFN-gamma, Immune interferon, interferon gamma, interferon, gamma |
| Assay Sensitivity | 5.69 pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
Invitrogen™ Human IL-8 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.1% |
| Intraassay CV | 3.9 |
| Gene Symbol | GCP-1,GCP1,IL8,LECT,LUCT,LYNAP,MDNCF,MONAP,NAF,NAP-1,NAP1 |
| Total Assay Time | 2 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | <5 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 15.6 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P10145 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-8 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Precision | <5 pg/mL |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3576 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Mouse IL-12 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 10% |
| Intraassay CV | 5% |
| Total Assay Time | 3 hr 10 min |
| Sample Volume | Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 4.0 pg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | 31.3-2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hr 20 min |
| Accession Number | P43431, P43432 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-12 p70 |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Biotinylated Detection Antibody, SAV-HRP, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16159, 16160 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | Biotin |
| Synonym | CMLF, NKSF, Interleukin 12 |
Invitrogen™ Catalase Colorimetric Activity Kit
Assay Catalase Activity in Serum, Plasma, Cells, Tissues and Erythrocyte Lysates
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Assay Activity Kit |
| Content And Storage | 96-well plate(s), standard, detection reagent, assay buffer, substrate, and lot-specific technical data sheet. Store at 2–8°C. |
| For Use With (Equipment) | Microplate Reader |
| Product Type | Catalase Colorimetric Activity Kit |
| Sample Type | Plasma,Serum |
| Target Kit Named | Catalase |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ Triglyceride (TG) Colorimetric Assay Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit, High Sensitivity
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Interassay CV | 6% |
| Intraassay CV | 4.9 |
| Assay Sensitivity | 0.03 pg/mL |
| Assay Range | 0.08 to 5.0 pg/ml |
Invitrogen™ Human HMGB-1 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3146 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 18.75 pg/mL |
| Assay Range | 31.25 to 2000 pg/mL |
R&D Systems™ Human IFN-gamma DuoSet ELISA
Human IFN-gamma DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Immunoassay Kit Format | 96-well Plate |
|---|---|
| Target | Interferon gamma |
| Kit Contents | 96 well Micro Plates,PBS,Plate Sealers,Reagent Diluents Concentrate 2,Stop Solution,Substrate Solution,Wash Buffer |
| Target Species | Human |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3458 (Human); 15978 (Mouse); 25712 (Rat); 396991 (Porcine); 281237 (Bovine); 403801 (Canine); 493965 (Feline) |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Heparin),Serum |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 9.38 - 600pg/mL |
Invitrogen™ Human IL-6 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric ELISA (TMB substrate) with Plates |
|---|---|
| Description | Human IL-6 ELISA Kit |
| Precision | Intra-assay CV <10%; inter-assay CV <10% |
R&D Systems™ Human/Canine/Porcine Insulin Quantikine ELISA Kit
Human/Canine/Porcine Insulin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse Lipocalin-2/NGAL Quantikine ELISA Kit
Mouse Lipocalin-2/NGAL Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human FAK (Phospho) [pY397] ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse TIM-1/KIM-1/HAVCR Quantikine ELISA Kit
Mouse TIM-1/KIM-1/HAVCR Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.