Life Science Research ELISA Kits
- (40)
- (1)
- (1)
- (10)
- (3)
- (2,259)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (3)
- (20)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (43)
- (4)
- (2,267)
- (1)
- (1)
- (2,199)
- (182)
- (47)
- (7)
- (12)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (53)
- (3)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (10)
- (44)
- (33)
- (35)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (5)
- (22)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3,362)
- (3)
- (9,105)
- (4)
- (9)
- (195)
- (17)
- (117)
- (2)
- (296)
- (175)
- (15)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (25)
- (10)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (21)
- (1)
- (157)
- (7)
- (10,094)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (3)
- (4,426)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (12)
- (2)
- (33)
- (3,767)
- (29)
- (377)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (7)
- (86)
- (124)
- (3)
- (38)
- (10)
- (13)
- (1)
- (60)
- (2)
- (4)
- (5)
- (12)
- (13)
- (6)
- (13)
- (4,638)
- (1)
- (171)
- (1,149)
- (18)
- (10)
- (1)
- (16)
- (2)
- (277)
- (11)
- (89)
- (526)
- (15)
- (5)
- (1)
- (1)
- (28)
- (3)
- (10)
- (16)
- (1)
- (101)
- (77)
- (40)
- (9)
- (1)
- (35)
- (240)
- (25)
- (2)
- (13)
- (29)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2,655)
- (72)
- (289)
- (22)
- (65)
- (4)
- (28)
- (3,385)
- (36)
- (1)
- (22)
- (5)
- (1)
- (83)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human IFN gamma ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Measurement | Absorbance at 450 nm minus absorbance (at 550 nm) |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Colorimetric ELISA (TMB substrate) with Plates |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Description | Human IFN gamma ELISA Kit |
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | IFG,IFI |
| Total Assay Time | 3 hrs |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | <2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 25.6 to 1000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P01579 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IFN gamma |
| Specificity | No significant cross-reaction with with human IL-1 A, IL-1ß, IL-2, IL-3, IL-6, IL-7, IL-8, TNFa or GM-CSF |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Precision | Intra-assay CV ≤ 10%; inter-assay CV ≤ 10% |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3458 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Human Leptin Quantikine ELISA Kit
Human Leptin Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human Leptin |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 3952 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (100uL),Serum (10uL),EDTA Plasma (10uL),Heparin Plasma (10uL),Citrate Plasma (10uL) |
| Synonym | FLJ94114, LEP, leptin, leptin (murine obesity homolog), leptin (obesity homolog, mouse), OB, Obese protein, obese, mouse, homolog of, Obesity factor, OBOBS |
| Assay Sensitivity | 7.8pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 15.60 - 1000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
Invitrogen™ Mouse GFAP ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 14580 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 9.38 pg/mL |
| Assay Range | 15.63 to 1000 pg/mL |
Invitrogen™ Human PSA (Total)/KLK3 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Protein Family | Other Proteins |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Intraassay CV | <10 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 8 pg/mL |
| Research Discipline | Angiogenesis |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Protein Biology, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Protein Detection, Protein Analysis |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Assay | Solid-phase sandwich ELISA |
| Target | PSA |
| Specificity | This ELISA kit shows no cross-reactivity with the following cytokines tested: human Angiogenin, BDNF, BLC, CNTF, ENA- 78, FGF-4, IL-1 alpha, IL-1 beta, IL-2, IL-3, IL-4, IL-5, IL-6, IL-7, IL-8, IL-9, IL- 11, IL-12 p70, IL-12 p40, IL-13, IL-15, IL-309, IP-10, FGF-4, FGF-6, FGF- 7, G-CSF, GDNF, GM-CSF, IFN-gamma, IGFBP-2, IGFBP-3, IGFBP-4, Leptin (OB), MCP-1, MCP-2, MCP-3, MDC, MIF, MIG, MIP-1 alpha, MIP-1 beta, MIP-1 delta, PARC, PDGF, RANTES, SCF, SDF-1 alpha, TARC, TGF-beta, TIMP-1, TIMP-2, TNF-alpha, TNF-beta, TPO, VEGF. |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Label or Dye | HRP |
| Calibration Range | 8 pg/mL to 2000 pg/mL |
| Interassay CV | <12% |
| Gene Symbol | KLK3 |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 10.24 to 2500 pg/mL |
| Accession Number | P07288 |
| Regulatory Status | RUO |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 354 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Synonym | APS, KLK2A1, PSA, hK3 |
Invitrogen™ Human SARS-CoV-2 RBD ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 4.5 pg/mL |
| Assay Range | 6.14 to 1500 pg/mL |
Invitrogen™ Human Amyloid beta 42 ELISA Kit, Ultrasensitive
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 351 |
| Interassay CV | 7.5% |
| Intraassay CV | 8.6 |
| Assay Sensitivity | <1 pg/mL |
| Assay Range | 1.56 to 100 pg/mL |
R&D Systems™ Mouse C-Reactive Protein/CRP Quantikine ELISA Kit
For the quantitative determination of mouse C-Reactive Protein (CRP) concentrations in cell culture supernates, tissue lysates, serum, and plasma
Invitrogen™ Mouse SAA ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse/Rat IGF-I/IGF-1 Quantikine ELISA Kit
Mouse/Rat IGF-I/IGF-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human Cortisol Competitive ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Description | Cortisol Competitive ELISA Kit |
| Interassay CV | 8.1% |
| Intraassay CV | 8.8 |
| Total Assay Time | 1 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Fecal Extract 50 μL, Plasma 1 μL, Saliva 12.5 μL, Serum 1 μL, Supernatant 50 μL, Urine 6.25 μL |
| Assay Sensitivity | 17.3 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Research Discipline | Inflammation |
| Assay Range | 100 to 3200 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA, Protein Assays, Aktivity Assays, Protein Biology, Reproductive Biology, Inflammation, Oxidative Stress, Metabolism, Cell Signaling, Epigenetics, Hematology, DNA Damage, Cancer Biology, Immunology, Neuroscience, Neurobiology, Steroid Hormone Detecti |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Detection Method | Fluorescence |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Cortisol |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,HRP-Conjugated Detection Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Sample Type | Fecal Extract,Plasma,Saliva,Serum,Supernatant,Urine |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Malondialdehyde (MDA) Colorimetric Assay Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human Calprotectin L1/S100-A8/A9 Complex ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | S100A8, S100A9 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 35 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 35 to 8,000 pg/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 60B8Ag; AI323541; AW546964; B8Ag; BEE11; BEE22; Caga; Cagb; calgranulin A; calgranulin B; calgranulin-A; Calgranulin-B; calprotectin; calprotectin L1H subunit; Calprotectin L1L subunit; CFAG; CGLA; CGLB; Chemotactic cytokine CP-10; chemotactic S100 protein; CP-10; Cystic fibrosis antigen; EGK |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Calprotectin |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 6279, 6280 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
R&D Systems™ Mouse/Rat FGF-21 Quantikine ELISA Kit
Mouse/Rat FGF-21 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse S100A8/S100A9 Heterodimer DuoSet ELISA
Mouse S100A8/S100A9 Heterodimer DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human VEGF ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 8.1% |
| Intraassay CV | 4.7 |
| Incubation Time | 4 hr. |
| Gene Symbol | MVCD1,VEGF,VPF |
| Total Assay Time | 4 hrs |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | <5 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 23.4 to 1500 pg/mL |
| Marker Gene | VEGF |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P15692 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | VEGF |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 7422 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |