ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Canine IL-6 DuoSet ELISA
Canine IL-6 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Thermo Scientific™ PNPP Substrates
Thermo Scientific™ Pierce PNPP Substrates are powders, tablets, solutions and complete kits of p-nitrophenyl phosphate, a colorimetric, soluble substrate of alkaline phosphatase for use in ELISA applications.
| Substrate Properties | Chemical Substrate |
|---|---|
| Product Type | ELISA Substrate |
| Substrate Type | Alkaline Phosphatase |
| Detection Method | Colorimetric |
R&D Systems™ Human IL-8/CXCL8 DuoSet ELISA
Human IL-8/CXCL8 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Kit Contents | Capture Antibody Detection Antibody Recombinant Standard Streptavidin conjugated to horseradish-peroxidase (Streptavidin-HRP) |
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3576 |
| Synonym | 3-10C, AMCF-I, C-X-C motif chemokine 8, CXCL8, CXCL8SCYB8, Emoctakin, GCP1, GCP-1TSG-1, IL8, interleukin 8, K60, LAI, LECT, LUCT, LYNAP, MDNCF, MDNCFb-ENAP, member 8, MONAP, MONAPGCP1, NAF, NAP1, NAP-1NAP1, NCF, Neutrophil-activating protein 1, Protein 3-10C, T cell chemotactic factor, T-cell chemotactic factor, TCF, TSG1 |
| Assay Sensitivity | 31.20 to 2000 pg/mL |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
Invitrogen™ ELISA Buffer Kit
Concentrated
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ CDP-Star™ Substrate (0.4 mM Ready-to-Use) with Enhancer
Ready-to-use chemiluminescent alkaline phosphatase substrate, for protein or nucleic acid blotting on nitrocellulose membranes or solution-based assays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store the product at 4°C. |
| Format | Bottle |
| Form | Liquid |
| Product Type | ELISA Substrate with Enhancer |
| Substrate Type | Alkaline Phosphatase |
| Quantity | 100 mL |
| Product Line | CDP-Star, NovaBright |
| Detection Method | Chemiluminescence |
R&D Systems™ Human TGF-beta 1 DuoSet ELISA
Human TGF-beta 1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 7040 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | CEDLAP, DPD1, latency-associated peptide, TGF beta1, TGFB, TGFB1, TGFbeta, TGFbeta 1, TGF-beta 1 protein, TGF-beta-1, transforming growth factor beta-1, transforming growth factor, beta 1 |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human Pro-Collagen I alpha 1 DuoSet ELISA
Human Pro-Collagen I alpha 1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse Lipocalin-2/NGAL DuoSet ELISA
Mouse Lipocalin-2/NGAL DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Wash Buffer (25X)
Suitable for use with all ELISA assays
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|
R&D Systems™ Human IL-1 beta/IL-1F2 DuoSet ELISA
Human IL-1 beta/IL-1F2 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | catabolin, IL-1, IL1 beta, IL-1 beta, IL1B, IL-1B, IL1-BETA, IL-1F2, IL1F2IL-1 beta, interleukin 1, beta, interleukin-1 beta, preinterleukin 1 beta, pro-interleukin-1-beta |
| Assay Range | 3.91 to 250 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Mouse IFN-beta DuoSet ELISA
Mouse IFN-beta DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse IL-17 DuoSet ELISA
Mouse IL-17 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 16171 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | CTLA8, CTLA-8, CTLA8cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8, Cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8, IL17, IL17A, IL-17A, IL-17Acytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8, IL-17CTLA-8, IL17interleukin-17A, interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8), interleukin 17A |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Mouse |
R&D Systems™ Mouse IFN-gamma DuoSet ELISA
Mouse IFN-gamma DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 15978 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Mouse |
R&D Systems™ Mouse TNF-alpha DuoSet ELISA
Mouse TNF-alpha DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 21926 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | APC1 protein, Cachectin, Cachetin, DIF, TNF, TNF, monocyte-derived, TNF-a, TNFA, TNFalpha, TNF-alphacachectin, TNFATNF, macrophage-derived, TNFG1F, TNFSF1A, TNFSF2, TNFSF2TNF superfamily, member 2, tumor necrosis factor, tumor necrosis factor (TNF superfamily, member 2), tumor necrosis factor alpha, Tumor necrosis factor ligand superfamily member 2, tumor necrosis factor-alpha |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Mouse |