Precast Electrophoresis Gels
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 20%
Novex™ TBE Gels 20% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 20% |
| Separation Range | 15 to 50 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 10 to 20%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ E-Gel™ with SYBR™ Safe Mix Pack
The E-Gel with SYBR Safe Mix Pack allows researchers to try all standard format E-Gel agarose gels that use SYBR safe as a DNA stain in your workflow.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ E-Gel™ High-Throughput Mix Pack
The E-Gel High-Throughput Mix Pack allows researchers to try all of our high-throughput format E-Gel agarose gels.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 40 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ E-Gel™ NGS™ 0.8% Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to provide fast, convenient, and easy electrophoresis
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ E-Gel™ SizeSelect™ II Agarose Gels, 2%
Most convenient method for size selection of DNA libraries for Next Generation Sequencing applications. Rocover your DNA library in 3 simple steps.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Mini Protein Gels, 3 to 8%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protein gels provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional laemmli system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 8 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ DDM (n-dodecyl β-D-maltoside) (10%)
Detergent solution used to prepare native protein samples for use with the NativePAGE™ Gel System
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ E-Gel™ CloneWell™ II Agarose Gels with SYBR Safe, 0.8%
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Faster and more effective DNA fragment isolation method for successful cloning workflow. Recover your DNA in 3 easy steps.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ TopVision Agarose Tablets
High quality, multipurpose agarose tablets in blister packaging.
| Separation Range | 100 to >30000 bp |
|---|---|
| Product Type | Top Vision Agarose Tablet |
| Validated Application | Gel Electrophoresis |
| Shelf Life | 2 Years |
| Melting Point | 88 °C |
| Product Line | TopVision |
Invitrogen™ E-Gel™ Double Comb Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel Double Comb Agarose Gels with SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Type | E-Gel |
|---|---|
| Compatible Ladders | E-Gel™ 1 Kb Plus Express Ladder |
| Product Type | Agarose Gel |
| Well Design | Double Comb |
| Label or Dye | SYBR Safe |
| Wells | 22-well |
Invitrogen™ E-Gel™ 96 Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel 96 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
Invitrogen™ E-Gel™ EX Double Comb Agarose Gels
Invitrogen E-Gel EX Double Comb precast agarose gels are designed for ultrasensitive and convenient DNA sample electrophoresis in as little as 5 to 8 minutes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Type | E-Gel |
|---|---|
| Product Type | Agarose Gel |
| Well Design | Double Comb |
| Label or Dye | SYBR Gold |
| Wells | 22-well |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Bolt Bis-Tris Plus gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |