Evaporator Glassware Sets
Filtered Search Results
BUCHI Evaporating Flasks for Rotary Evaporators
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Use these evaporating flasks with any rotary evaporator. BUCHI Evaporating Flasks offer high chemical resistance against acids, alkalis and organic substances. Ideal for the distillation of solvents.
| Type | Evaporating Flask |
|---|
Heidolph™ Hei-Vap™ Rotary Evaporator Accessories - Evaporating Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Evaporating flasks for use with Heidolph Hei-VAP series rotary evaporators
| Type | Evaporating Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Hei-VAP Rotary Evaporator |
BUCHI Receiving Flasks for Rotary Evaporators
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Use these receiving flasks with any rotary evaporator. BUCHI Spherical Receiving Flasks offer high chemical resistance against acids, alkalis and organic substances. Ideal for collecting condensed solvents.
| Type | Receiving Flask |
|---|---|
| Shape | Round |
Heidolph™ Rotary Evaporator Accessories - Interchangeable Glassware
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Five condenser assemblies allow customization of evaporator glassware for any application
| For Use With (Equipment) | Rotary Evaporator |
|---|
Heidolph™ Hei-Vap Rotary Evaporator Accessories - Glassware Sets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Accessories for Hei-VAP rotary evaporator
| For Use With (Equipment) | Hei-VAP Rotary Evaporator |
|---|
Heidolph™ Hei-Vap Rotary Evaporator Accessories - Powder Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Powder flasks for use with Heidolph Hei-VAP series rotary evaporators
| Type | Powder Drying Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Hei-VAP Rotary Evaporator |
Heidolph™ Hei-Vap™ Rotary Evaporator Accessories - Receiving Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Coated or standard receiving flasks
| For Use With (Equipment) | Hei-VAP Rotary Evaporator |
|---|---|
| Taper | 35/20 |
Heidolph™ Hei-VAP Industrial and Laborota 20 Rotary Evaporator Accessories - Evaporating Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Evaporating flasks for use with Heidolph Hei-VAP Industrial and Laborota 20 series rotary evaporators only
| Type | Evaporating Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Hei-VAP Industrial and Laborota 20 Rotary Evaporator |
| Voltage | 230 V |
Heidolph™ Laborota™ 20 Rotary Evaporator Accessories - Receiving Flasks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Receiving flasks for use with Heidolph Laborota series rotary evaporators
BUCHI Industrial Evaporating Flask
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Evaporating Flasks, ideal for the distillation of solvents, for use with industrial rotary evaporators. BUCHI Evaporating Flasks offer high chemical resistance against acids, alkalis, and organic substances.
| Type | Evaporating Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | R-220 Pro, R-220 Essential, and R-220 EX Rotary Evaporators |
| Diameter (Metric) | 150 mm |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| For Use With (Application) | Solvent Distillation |
Ace Glass, Inc. 250mL rotary evaporator flask, twistlor flange
250ML ROTARY EVAP FLASK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ace Glass, Inc. 500mL rotary evaporator flask, twistlor flange
500ML ROTARY EVAP FLASK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ace Glass, Inc. 1000mL rotary evaporator flask, twistlor flange
1000ML ROTARY EVAP FLASK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BUCHI Low Temperature Receiving Flask
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low temperature receiving flasks are used for cold trap and other low temperature applications.
| Type | Receiving Flask |
|---|---|
| Connection Type | 35/20 Joint |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Temperature (Metric) Operating | 70°C to 40°C |
| For Use With (Application) | Collecting Condensed Solvents |
Chemglass Life Sciences Rotary Evaporator Flask Only, 5 L - Replacement for Chemglass 5 L Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement 5 L rotary evaporator flask (round-bottom) designed for use with compatible 5 L rotary evaporator systems. Provides durable glass construction and a flat flange for secure sealing.
- Capacity 5 L.
- Material glass construction.
- Flange type flat flange for secure sealing.
- Intended use replacement evaporation flask for 5 L rotary evaporators.
- Compatible with standard rotary evaporator condensers and receiving flasks.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More