Desks and Tables
Filtered Search Results
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 42 x 48, Epoxy
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 48 in. epoxy top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 224 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Epoxy |
| Weight (Metric) | 101.61 kg |
Diversified Spaces™ Enclosed Mobile Demo Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed of maple plywood with a chemical resistant, earth-friendly UV finish. Rolls easily on locking, swivel casters
Diversified Spaces™ Safety Station
Science Education
A science education product.
A science education product.
All-in-one safety station has a built-in shower and eyewash station, and storage for other equipment like fire blankets, spill kits, first aid kits and a fire extinguisher
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 42 x 72, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 42 x 72 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Length (Metric) | 106.68 cm |
| Length (English) | 42 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 182.88 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 106.68 cm |
| Weight (English) | 221 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Weight (Metric) | 100.24 kg |
Diversified Spaces™ Art Supply Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
24 students can store drawing boards, T-square and totes with supplies in a secure, locking cabinet
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 154 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 68.85 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 60, Epoxy
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 60 in. epoxy top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 219 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Epoxy |
| Weight (Metric) | 99.34 kg |
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 36 x 72, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 36 x 72 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 36 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Length (Metric) | 91.44 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 182.88 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 91.44 cm |
| Weight (English) | 200 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Weight (Metric) | 90.72 kg |
Diversified Spaces™ Storage Bookcase
Science Education
A science education product.
A science education product.
Open oak shelving allows for a clear view
| Includes | Two fixed/four adjustable shelves |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.1 m |
| Warranty | Limited lifetime |
| Product Type | Storage Shelf |
| Depth (Metric) | 55 cm |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Oak Veneer |
| Certifications/Compliance | SEFA, Mas Certified Green |
| For Use With (Application) | Storage/Science classrooms |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Paper Storage Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Paper Storage Cabinet includes eight drawers and seven pullout shelves behind locking doors
| Height (Metric) | 0.93 m |
|---|---|
| Warranty | Limited lifetime |
| Width (English) | 72 in. |
| Color | Maple |
| No. of Drawers | 8 |
| Material | Maple |
| For Use With (Application) | Art classrooms |
| Width (Metric) | 1.82 m |
| Includes | Locks |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 76 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA, Mas Certified Green |
| Finish | Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Backpack Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Store backpacks, coats and totes in these sturdy wood lockers.
| Includes | Double hook mount |
|---|---|
| Height (Metric) | 1.29 m |
| Warranty | Limited lifetime |
| Product Type | Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 38 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA, Mas Certified Green |
| For Use With (Application) | Classrooms |
| Finish | Chemical Resistant UV |
Diversified Spaces™ Drying Cabinet
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for drying and storing green ware and clay pieces
Diversified Spaces™ Woodworking Vise
Science Education
A science education product.
A science education product.
Machined, toed-in jaws provide a solid grip, while steel no-pinch handles provide adequate clamping pressure
Diverisifeid Spaces A-Frame Table, 48 x 48, Phenolic
Science Education
A science education product.
A science education product.
A-Frame Table with a 48 x 48 in. phenolic top.
| Load Bearing Capacity (English) | 350 lb. |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Depth (English) | 48 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Length (Metric) | 121.92 cm |
| Length (English) | 48 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| Width (Metric) | 121.92 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 158.76 kg |
| Product Type | A-Frame Table |
| Depth (Metric) | 121.92 cm |
| Weight (English) | 182 lb. |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Green |
| Surface Coating | Phenolic |
| Weight (Metric) | 82.55 kg |
Diversified Spaces™ Perimeter Workstations with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Provides work space for up to four-students while storing the laboratory equipment. Diversified Spaces™™ Perimeter Workstations with Sink are designed to utilize space along walls where they can stand alone or be ganged together.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Perimeter Workstation with Sink |
| Color | Light Brown |
| Material | Red Oak |
| Dimensions (D x W x H) | 213.3 x 228.6 x 91.4 cm (84 x 90 x 36 in.) |