Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Four-Station Steel Workbench with Eight Horizontal Locker Openings
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced heavy gauged steel unit with one section construction and reinforced side panels available with or without vises in gray or black colors.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | 4-Station Steel Workbench with 8 Horizontal Locker Openings |
| Material | Metal |
| Dimensions (D x W x H) | 137.16 x 162.56 x 84.45 cm (54 x 64 x 33.25 in.) |
Diversified Spaces™ Two-Station Cabinet Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for use at sitting height.
Diversified Spaces™ 12-Station Service Center with Sink
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced table that provides a fully equipped science center for 12 students. Diversified Spaces™™ 12-Station Service Center has a solid epoxy resin sink along with cold water faucets for every two students.
| Plug Type | 6 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak with Oak Veneer, Solid Epoxy |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 12 |
| No. of Doors | 6 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical Resistant, Earth-friendly UV |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Electrical Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace, UL-rated Electrical |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Station Steel Workbench with Six Horizontal Locker Openings
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced heavy gauge steel unit with one section construction and reinforced side panels available with or without vises in gray or black base unit.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | 2-Station Steel Workbench with 6 Horizontal Locker Openings |
| Material | Metal |
| Dimensions (D x W x H) | 71.12 x 162.56 x 84.45 cm (28 x 64 x 33.25 in.) |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Stretcher Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Adjustable Height Oak Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Adjustable height for use as incline surface for physics.
| Includes | Solid 4.5 in. oak apron |
|---|---|
| Product Type | Table |
| Color | Oak |
| Material | Oak |
| Finish | Chemical resistant UV |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Leg Brace, Stretcher and Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Station Steel Workbench with Two Door Units
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single-faced heavy gauged steel base with double swing doors and locking chrome handle available in gray or black colors.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | 2-Station Steel Workbench |
| Material | Metal |
| No. of Doors | 2 |
| Dimensions (D x W x H) | 71.12 x 162.56 x 84.45 cm (28 x 64 x 33.25 in.) |
Diversified Spaces™ Metal Activity Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fixed legs with 1 x 2 in. apron frame.
| Includes | Fixed legs |
|---|---|
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Metal Activity Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | No |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Diversified Spaces™ Fab-Lab Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fab-Lab Workbench with ShopTop
| Top Style | ShopTop |
|---|---|
| Warranty | Limited Lifetime |
| Shape | Rectangle |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Thickness (English) | 1.5 in. |
| No. of Drawers | None |
| Frame Material | Metal |
| Material | Metal |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Four-Station Steel Workbench with 12 Vertical Locker Openings
Science Education
A science education product.
A science education product.
Double-faced heavy gauged steel unit with one section construction and reinforced side panels available with or without vises in gray or black colors.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | 4-Station Steel Workbench with 12 Vertical Locker Openingss |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Dimensions (D x W x H) | 137.16 x 162.56 x 84.450 cm (54 x 64 x 33.25 in.) |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Electrical Option: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |